fbpx
Zachodniopomorskie zabytki z dofinansowaniem z urzędu marszałkowskiego
22 lipca 2022
Lubuskie Święto Plonów
5 września 2022
Zachodniopomorskie zabytki z dofinansowaniem z urzędu marszałkowskiego
22 lipca 2022
Lubuskie Święto Plonów
5 września 2022
Pokaż wszystkie

Dożynki w Podlaskiem

Uroczyste nabożeństwo, dzielenie się chlebem, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, koncerty – w niedzielę 4 września br. rolnicy z gminy Sokoły dziękowali za tegoroczne zbiory.

Święto Plonów było też okazją do oficjalnego otwarcia Centrum Wystawienniczo-Targowego, jednej z niewielu w kraju, a pierwszej w regionie tego typu inwestycji.

W wydarzeniu uczestniczyli wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin i marszałek Artur Kosicki. Wzięli w nim także m.in. europoseł Krzysztof Jurgiel, wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski i wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz, przewodniczący sejmiku województwa podlaskiego Bogusław Dębski oraz wiceprzewodniczący Łukasz Siekierko.

Święto Plonów w Sokołach tradycyjnie rozpoczęto od nabożeństwa dziękczynnego w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie dożynkowy korowód przeszedł na plac przed Centrum Wystawienniczo-Targowym, gdzie wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski powitał gości i miejscowych rolników.

Wicepremier Sasin, który był gościem honorowym dożynek w Sokołach, mówił o charakterystycznym dla rolników, także tych z naszego regionu przywiązaniu do tradycji i wartości chrześcijańskich. Zwrócił on też uwagę, że Podlaskie ma ogromny potencjał, ale cały czas potrzebuje wsparcia, tak aby „dogoniło” bogatsze regiony Polski.

Bezpieczeństwo żywnościowe

W wystąpieniach gości nie mogło zabraknąć nawiązania do sytuacji za naszą wschodnią granicą i obaw związanych z rynkiem żywnościowym. Marszałek Kosicki zwrócił uwagę, że w dobie kryzysu spowodowanego wojną w Ukrainie, dzięki rozwiniętemu rolnictwu Polska nie musi obawiać się głodu.

Również Lech Kołakowski podkreślał, że dzięki rozwiniętemu rolnictwu kryzys żywnościowy nam nie grozi.

Natomiast europoseł Krzysztof Jurgiel, który w Parlamencie Europejskim zajmuje się m.in. polityką rolną, zauważył, że zarówno samorząd województwa, jak i obecny rząd przyjęły politykę zrównoważonego rozwoju tak, aby poziom życia obszarów wiejskich mniej zamożnych dorównał tym bogatszym. Dotyczy to również możliwości, jakie dają fundusze europejskie.

– Obecne władze prowadzą taką politykę, która wspiera rozwój obszarów wiejskich – podkreślał.

To choćby przyjęte w Kontrakcie Programowym dla Województwa Podlaskiego utworzenie Podlaskiej Strefy Zrównoważonego Rozwoju o wartości 15 mln euro, gdzie powstaje tzw. Rolnicza Dolina Wodorowa. Instalacja ma dostarczać paliwo wodorowe do gospodarstw rolnych i domowych.

Zebranych plonów gratulowali rolnikom także wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i senator Mariusz Gromko.

Otwarcie Centrum Wystawienniczo-Targowego

Uroczystości dożynkowe zostały połączone z otwarciem Centrum Wystawienniczo-Targowego w Sokołach. Na prawie dwuhektarowym terenie powstały dwie hale i budynek administracyjny, gdzie będzie zaplecze sanitarne i gabinet weterynaryjny. Większa z hal może służyć prezentacji zwierząt, w mniejszej mają być dla nich stanowiska i kojce. Wnętrza są nowoczesne, posiadają klimatyzację i mogą pełnić wiele funkcji. To pierwsze takie miejsce regionie. Inwestycja kosztowała 7,5 mln zł, z czego 4 mln zł samorząd gminy pozyskał z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.


Marszałek Kosicki podkreślał, że gmina Sokoły rozwija się bardzo dynamicznie, a zarząd województwa ma dużo projektów, które chciałby tu realizować.

To nie tylko wspomniana już Podlaska Strefa Zrównoważonego Rozwoju, ale też m.in. obwodnica Sokół – informował.– Samorząd tej gminy pracuje modelowo, radni wypracowują najlepsze rozwiązania dla swojej małej ojczyzny. Współpraca z tym samorządem, to ogromna satysfakcja.

Podczas dożynek w gminie Sokoły obecni byli też m.in. przedstawiciele duchowieństwa, przedsiębiorcy branży rolniczej, lokalni samorządowcy i rolnicy z całej gminy.

Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały stoiska z lokalnymi przysmakami, na najmłodszych czekały dmuchańce, były przejazdy bryczkami i dużo tanecznej muzyki

Źródło i foto: www.wrotapodlasia.pl