Fundusze Europejskie dla Małopolski
6 grudnia 2022VeloDunajec ponownie doceniona
20 grudnia 2022Turniej jest rozgrywany we wszystkich kategoriach wiekowych, od młodzików poprzez juniorów młodszych, juniorów aż po seniorów. W ciągu minionych lat do Krakowa przyjeżdżały reprezentacje Irlandii, Niemiec, Ukrainy, Czech czy Francji. Pojawili się liczni sponsorzy, impreza ma odpowiednią oprawę medialną, cieszy się dużym zainteresowaniem publiczności.
W charakterze gości honorowych lub niekiedy szkoleniowców na turnieju byli medaliści Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Znakomici przed laty pięściarze m.in.: Zbigniew Pietrzykowski, Marian Kasprzyk, Henryk Średnicki, Andrzej Biegalski, Lucjan Trela, Jerzy Rybicki i Paweł Skrzecz. W 1993 roku Złotą Rękawicę zdobył późniejszy mistrz świata seniorów wagi półciężkiej WBC – Tomasz Adamek. Siedem lat później XX turniej wygrał Mariusz Wach, odnosząc swój pierwszy sukces w kategorii seniorów wagi superciężkiej.
Od 2004 roku efektem współpracy ze Związkiem Muay Thai w Polsce było przyjęcie na stałe hasła turnieju „Boks kontra pijaństwo i narkomania”, którego współautorem był (oprócz Artura T. Kowalskiego) prezes Polskiej Rady Olimpijskiej, profesor filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego – Józef Lipiec.
W tym roku patronem sportowym jest Witalij Kliczko, mer Kijowa, w przeszłości mistrz świata WBC w kategorii ciężkiej w boksie zawodowym. – Bardzo dziękuję Departamentowi Infrastruktury Drogowej i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który wioząc autokarem dary dla Ukraińców, pomógł nam w zdobyciu autografu na tegorocznym trofeum dla najlepszego pięściarza turnieju – wyjaśnił Artur Kowalski, jeden z organizatorów zawodów.
Małopolska ma duże tradycje pięściarskie, czego dowodem jest piękna historia turnieju o „Złotą Rękawicę Wisły”. Wydarzenie posiada swoją renomę i jest rozpoznawalne poza granicami naszego kraju. Jest kilka powodów dla których samorząd województwa postanowił wesprzeć organizatora. Przypomnijmy, absolutną nowością jest rozegraniu boksu jako jednej z dyscyplin przyszłorocznych Igrzysk Europejskich w Nowym Targu. Aż 44 bezpośrednie kwalifikacje zostaną wtedy przyznane do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku
– zauważył marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.
Początki turnieju sięgają jesieni 1976 roku. Wtedy to trener szkółki bokserskiej TS Wisła w Wieliczce, były dwukrotny mistrz Polski w wadze koguciej Teofil Kowalski wraz z sekretarzem sekcji bokserskiej TS Wisła postanowili zorganizować ogólnopolską imprezę młodzieżową w boksie, kończącą dany rok kalendarzowy. Zaczęło się dosyć skromnie, od udziału ponad 40 zawodników z terenu Śląska, Podkarpacia i Małopolski. W rok później impreza została na kilka lat przeniesiona do Wieliczki, a walki odbywały się w Nadszybiu Okrzei. Dosyć szybko zyskała rangę turnieju międzynarodowego, a pierwszymi gośćmi były ekipy Rapidu Bukareszt oraz szkoły sportowej z Cottbus.
Turniej ze względu na transformacje ustrojowe w polskim sporcie i trudności finansowe został zawieszony na pewien okres czasu na przełomie lat 80-tych i 90-tych poprzedniego stulecia. Reaktywowany został w 1994 roku, odbywał się nawet w dawnej hali Hutnika , a od 1996 roku został przeniesiony na stałe do nowej hali TS Wisła. Początkowo skromny turniej zaczął nabierać rozmachu sportowego i organizacyjnego. Przez siedem lat – od 2000 do 2007 roku – patronat sportowy nad imprezą sprawował zawodowy bokserski mistrz świata w wadze półciężkiej – Dariusz „Tiger” Michalczewski.
Pomysłodawcą nowoczesnej międzynarodowej formuły turnieju (od 2000 roku) oraz inicjatorem zaproszenia popularnego „Tigera” był działacz odpowiedzialny za promocję i marketing w Małopolskim Związku Bokserskim, kierownik sekcji boksu TS Wisła oraz prezes zarządu MZB w latach 2008-2012 – Artur T. Kowalski, który prowadził „Złotą Rękawicę Wisły” w latach 2000-2010.
Od 2013 roku prestiż wydarzenia podnosi „Nagroda Teofila Kowalskiego”. To statuetka ze wzorem brązowego medalu Festiwalu Młodzieży i Studentów, który Teofil Kowalski zdobył w boksie (waga kogucia) w 1957 roku w Moskwie. Nagroda jest wręczana najlepszemu zawodnikowi w wadze koguciej lub piórkowej.
W 2022 roku turniej jest zakończeniem obchodów jubileuszu 90-lecia powstania Małopolskiego Związku Bokserskiego.
źródło: malopolska