fbpx

Nowe międzykontynentalne połączenie lotnicze z Wrocławia do Seulu

Na Dolnym Śląsku rusza program UPRIGTH
Na Dolnym Śląsku rusza program UPRIGTH
26 czerwca 2023
Do siedmiu miast na Dolnym Śląsku trafiły nowoczesne radiowozy
Do siedmiu miast na Dolnym Śląsku trafiły nowoczesne radiowozy
10 lipca 2023
Na Dolnym Śląsku rusza program UPRIGTH
Na Dolnym Śląsku rusza program UPRIGTH
26 czerwca 2023
Do siedmiu miast na Dolnym Śląsku trafiły nowoczesne radiowozy
Do siedmiu miast na Dolnym Śląsku trafiły nowoczesne radiowozy
10 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Nowe międzykontynentalne połączenie lotnicze z Wrocławia do Seulu

Nowe międzykontynentalne połączenie lotnicze z Wrocławia do Seulu

Już w listopadzie uruchomione zostanie międzykontynentalne – i co najważniejsze – bezpośrednie lotnicze połączenie z Portu Lotniczego we Wrocławiu do Seulu w Korei Południowej. To historyczne, pierwsze takiej rangi i tak odległe połączenie z Wrocławia, które wystartuje jeszcze w tym roku i będzie obsługiwane przez Polskie Linie Lotnicze LOT. Pasażerowie do stolicy Korei Południowej polecą od 3 listopada najnowocześniejszym samolotem – Boeingiem 787-8 Dreamliner.

Nowo uruchamiane od jesieni połączenie lotnicze z Wrocławia do Seulu pokazuje, że Port Lotniczy we Wrocławiu znakomicie rozwija swoją ofertę. Jako samorząd województwa dolnośląskiego od wielu lat realizujemy bardzo ambitną, dynamiczną i otwartą strategię rozwoju gospodarczego. Nasz autorski projekt Going Global – Dolnośląska Dyplomacja Gospodarcza ukierunkowany jest na wsparcie regionalnych przedsiębiorców na międzynarodowych rynkach. Dzięki nowemu połączeniu lotniczemu ułatwimy dolnośląskim przedsiębiorcom relacje biznesowe w Korei Południowej. Bardzo ważnym aspektem uruchomienia stałych lotów z Wrocławia do Seulu jest także umożliwienie komunikacji między Koreą Południową a Dolnym Śląskiem dla społeczności południowokoreańskiej pracującej w LG Energy Solutions, które dynamicznie rozwija się w naszym regionie – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Na Dolnym Śląsku, w aglomeracji wrocławskiej działa światowy gigant w branży elektronicznej, chemicznej i motoryzacyjnej – południowokoreański LG Energy Solution. W Polsce zarejestrowanych jest ponad 500 firm z kapitałem koreańskim, z czego połowa tych firm znajduje się właśnie na Dolnym Śląsku! Oznacza to, że istnieje potrzeba stworzenia bezpośredniego połączenia z Wrocławia do Seulu, aby ułatwić obywatelom Korei Południowej transport do pracy, rodziny oraz do celów turystycznych.

Uruchomienie nowego połączenia jest odpowiedzią na zwiększony ruch pasażerski z Wrocławia do Warszawy, a stamtąd do Seulu, który od 2007 roku wzrósł czterokrotnie. Jak wynika z szacunków wrocławskiego lotniska, w 2022 roku na trasie Wrocław-Korea podróżowało 35 tys. osób (ruch w obie strony), a prognozy na 2023 rok wynoszą 44 tys. osób. 80 proc. z nich to pasażerowie podróżujący z i do Seulu.

Nie byłoby tej bardzo dobrej informacji i bezpośredniego połączenia lotniczego z Wrocławia do Seulu bez wielostronnej współpracy, na różnych poziomach administracji, także na poziomie regionalnym z instytucjami rządowymi i państwowymi, takimi jak Polskie Linie Lotnicze LOT – mówi wicemarszałek województwa, Grzegorz Macko.

Z wrocławskiego lotniska pasażerowie polecą liniami PLL LOT bezpośrednio do Seulu i wylądują na jednym z największych hubów w Azji – lotnisku Incheon. Loty do Korei Południowej będą pierwszym międzykontynentalnym i bezpośrednim połączeniem ze stolicy Dolnego Śląska, będą je obsługiwały samoloty Boeing 787 Dreamliner, a przelot na trasie Wrocław – Seul ma trwać około 11 godzin.

Warto mieć marzenia i warto je spełniać. To historyczny dzień dla naszego lotniska. Możemy z dumą ogłosić uruchomienie pierwszego transkontynentalnego połączenia z Wrocławia prosto do Seulu realizowanego samolotem, który jeszcze nigdy nie startował z naszego lotniska. Ten wielki, historyczny projekt był możliwy dzięki owocnej współpracy wszystkich zaanganżowanych w to podmiotów takich jak samorząd województwa dolnośląskiego, miasto Wrocław, przedstawiciele PLL LOT i przedstawiciele rządu – mówi Cezary Pacamaj, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Warto również dodać, że Port Lotniczy Wrocław stale się rozwija i planuje rozbudowę i modernizację infrastruktury. Projekt już otrzymał dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 175 mln zł. Na terenie Portu Lotniczego Wrocław ma powstać m.in. płyta postojowa, równoległa droga kołowania i droga szybkiego zjazdu. Pod względem wielkości dofinansowania z UE to największy projekt w branży lotniczej w Europie. Cała inwestycja wyniesie 350 mln zł.

źródło: umwd.dolnyslask.pl