III Forum Producentów Produktów Regionalnych w Lubuskiem
19 sierpnia 2023Lubuskie – idealne na każdą porę roku. Powiat żagański
3 września 2023– Moi drodzy, mamy już swoją tożsamość. Przez te 25 lat udało nam się zintegrować Lubuskie. Życzę wam wspaniałej zabawy nawet przez trzy dni! – mówiła na Święcie Pomidora marszałek Elżbieta Anna Polak.
Właśnie podczas takich wydarzeń jak w Przytocznej uwidacznia się siła samorządu. W piątek 25 sierpnia wójt Bartłomiej Kucharyk za wielomiesięczny wysiłek przygotowania Święta Pomidora, połączonego z Dożynkami Gminnymi, a wspartego w tym roku przez Samorząd Województwa Lubuskiego, dziękował radnym, pracownikom Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury, policjantom i strażakom, służbom medycznym, sponsorom…
– Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego święta z całego serca gorąco dziękuję – mówił wójt Bartłomiej Kucharyk witając też na scenie plantatorów, bez których Święto Pomidora trudno sobie wyobrazić. – To dzięki wam zaczęliśmy to święto i możemy je kontynuować.
Na scenie stanęli też rzemieślnicy, by swojemu koledze Stanisławowi Mikanowiczowi wręczyć najwyższe odznaczenie rzemieślnicze – szablę Jana Kilińskiego przyznaną Honorowemu Obywatelowi Przytocznej przez Związek Rzemiosła Polskiego. Specjalnością pana Stanisława jest faszerowana szynka w cieście chlebowym.
– Bardzo dziękuję wójtowi Bartkowi Kucharykowi za zaproszenie – powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak, a zwracając się do S. Mikanowicza podkreśliła: – Święto Pomidora to chyba najsmaczniejsze Święto Województwa Lubuskiego! Bardzo lubię pomidory i bardzo lubię twoją szynkę. Gratuluję Stasiu!
– Dziękuję, że jesteśmy dzisiaj razem. Świętujemy dziś nie tylko święto gminy, ale też 25-lecie województwa lubuskiego – powiedziała marszałek Polak. – Jesteśmy różnorodni w naszym regionie, ale udało nam się przed laty połączyć województwo gorzowskie i województwo zielonogórskie. Ja jestem z Zielonej Góry, a Krysia jest z Gorzowa – tu Elżbieta Anna Polak wskazała na posłankę Krystynę Sibińską. – Ale my się bardzo lubimy! I moi drodzy, mamy już swoją tożsamość. Udało nam się zintegrować nasze Lubuskie. Życzę wam dziś wspaniałej zabawy. Do białego rana, a nawet przez trzy dni!
– Bardzo się cieszę, że mogłam kolejny raz być z wami. A nie mogłam tutaj nie przyjechać, skoro tu są tacy fantastyczni ludzie – powiedziała posłanka Krystyna Sibińska. – Ale to wszystko też dzięki tym, którzy to wszystko organizują. Fantastyczny wójt, fantastyczny przewodniczący rady. Macie fantastycznego szefa domu kultury Piotra Barskiego. Myślę, że to będą trzy dni dobrej zabawy, muzyki i dobrych smaków. Bawmy się, cieszmy się, bo po okresie pandemii brakuje nam integracji, a ona jest bardzo nam potrzebna.
– W imieniu Sejmiku Województwa Lubuskiego – naszego lokalnego parlamentu, powiem bardzo krótko: umiemy pracować, umiemy się bawić. Obecność tutaj was wszystkich, to wszystko, co tu jest przygotowane, to jest podziękowanie za dobrą pracę – podkreślił wiceprzewodniczący Sejmiku Mirosław Marcinkiewicz.
Przewodniczący rady Konrad Golec powiedział, że na Święto Pomidora 2023 władze gminy przeznaczyły największe środki w historii gminnych imprez. – Życzę państwu, byście wrócili późnej do domu z bagażem pełnym pozytywnych wrażeń i fajną energią, którą wywieziecie z Przytocznej – dodał przewodniczący K. Golec.
A potem scenę wziął we władanie Team Skolim. Najpierw wystąpił WonerS, a później wyszedł na estradę Skolim i publiczność oszalała. Wśród stoisk okalających wypełniony mieszkańcami i gośćmi plac na osiedlu bloków przy ul. Głównej wyróżniało się to Stowarzyszenia „Przyjazna Wieś”. Ciasta, palce lizać! Nie tylko pomidorem Przytoczna smakuje…
źródło: lubuskie.pl