„Rowerowe Warmińsko-Mazurskie” laureatem konkursu
7 października 2024Województwo warmińsko-mazurskie chce zacieśnić współpracę między samorządem a biznesem
15 października 2024Kraje skandynawskie od lat są ważnym partnerem polskiej gospodarki, a Warmia i Mazury mają szczególne predyspozycje i uwarunkowania, by zacieśniać relacje z tą częścią Europy. 11 edycja konferencji „Otwarci na Skandynawie”, zorganizowana przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, była kolejną okazją, żeby porozmawiać o potencjale współpracy między polskimi a skandynawskimi przedsiębiorcami.
Tegoroczna konferencja przyciągnęła blisko 100 uczestników. Wśród nich byli przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i instytucji otoczenia biznesu oraz prawie 60 firm z regionu, a także z Danii, Finlandii i Szwecji. Reprezentowane na wydarzeniu branże to m.in. branża meblarska, branża budowlana i metalowa, branża spożywcza, tworzywa sztuczne czy branża IT.
– Nie ma co ukrywać. Kraje skandynawskie są liderami w kwestii innowacji, zrównoważonego rozwoju, rozwiązań ekologicznych i work life balance – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – Zacieśnianie naszych kontaktów daje reale możliwości współpracy czy wzrostu konkurencyjności naszej lokalnej gospodarki. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie przyczyni się do wielu współprac, które będą korzystne dla obydwu stron.
W tym roku na uczestników konferencji czekał szereg spotkań i wydarzeń, które znacznie poszerzają wiedzę na temat współpracy ze Skandynawią. Podczas prezentacji „Kierunek Północ – dlaczego warto nawiązać współpracę z krajami skandynawskimi”, mieli okazję dowiedzieć się, czym charakteryzują się rynki Danii, Finlandii i Szwecji oraz jakie możliwości biznesowe czekają tam na nasze firmy. Wiele przydatnych informacji zaprezentowała Małgorzata Durczyk, która od lat prowadzi działalność na rynku skandynawskim i pomaga polskim firmom, które chcą rozwijać biznes zagranicą.
Następnie szukaliśmy odpowiedzi na pytanie „Czy warto być członkiem międzynarodowych stowarzyszeń branżowych?”. Joanna Rybicka-Gornowicz z Insight Consulting przekonywała uczestników, że zdecydowanie warto, podając liczne przykłady, jak członkostwo w takich organizacjach może pomóc w rozwijaniu działalności. Wielu inspiracji dostarczył też panel dyskusyjny, który poprowadził Marcin Bortkun z Polsko-Norweskiej Izby Gospodarczej, a wzięły w nim udział ekspertki reprezentujące Danię, Szwecję, Finlandię i Polskę.
Przedsiębiorcy wzięli udział w warsztatach biznesowych. Goście ze Skandynawii uczestniczyli w anglojęzycznym warsztacie pt. „Co warto wiedzieć podejmując współpracę z polskimi partnerami biznesowymi?” prowadzonym przez Dorotę Morkę, prezes zarządu Polsko-Norweskiej Izby Gospodarczej, która w swojej karierze zawodowej tworzyła, prowadziła i rozwijała biznesowo oddziały norweskich firm w Polsce.
Uczestnicy z regionu, którzy planują eksport do Skandynawii, wzięli udział w warsztacie pt. „Jak przygotować się do wejścia na rynek skandynawski? Badanie potencjału rynku”, który poprowadziła Małgorzata Zarzycka – specjalistka sprzedaży na rynku skandynawskim z 17-letnim doświadczeniem w eksporcie i ponad 25-letnim w sprzedaży.
Konferencja „Otwarci na Skandynawię”, oprócz poszerzenia wiedzy na temat rynku skandynawskiego, daje uczestnikom również możliwość nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych, które w przyszłości mogą zaowocować długoterminową współpracą. Sesję rozmów B2B pomiędzy przedsiębiorcami z Warmii i Mazur oraz Skandynawii zorganizował ośrodek Enterprise Europe Network działający przy UWM w Olsztynie.
Organizatorem wydarzenia „Otwarci na Skandynawię” był samorząd województwa warmińsko-mazurskiego. Honorowy patronat nad konferencją objęła Ambasada Finlandii.
Wydarzenie „Otwarci na Skandynawię” jest realizowane w ramach projektu „Promocja gospodarcza Warmii i Mazur 2024+” dofinansowanego ze środków programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur na lata 2021-2027.
warmia.mazury.pl