fbpx
Posiedzenie Komisji ds. Żywności Związku Województw RP w Poznaniu
21 marca 2025
Posiedzenie Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa KWRiST
24 marca 2025
Posiedzenie Komisji ds. Żywności Związku Województw RP w Poznaniu
21 marca 2025
Posiedzenie Zespołu ds. Obszarów Wiejskich, Wsi i Rolnictwa KWRiST
24 marca 2025
Pokaż wszystkie

Posiedzenie Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP

W siedzibie Biura Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ochrony Zdrowia ZWRP. W spotkaniu uczestniczyli Dyrektorzy Departamentów Zdrowia Urzędów Marszałkowskich, a głównym punktem obrad było ustalenie ostatecznego wzoru tabeli do zbierania danych dotyczących nadwykonań za 2024 rok.

Nowy wzór tabeli do raportowania nadwykonań

Wypracowanie ujednoliconego szablonu było przedmiotem wcześniejszych konsultacji, jednak ze względu na liczne uwagi postanowiono ostateczną wersję omówić na forum Komisji. Podczas spotkania zaprezentowano dwa warianty tabeli – uproszczony i bardziej rozbudowany, oba opracowane przez przedstawicieli województwa pomorskiego. Ustalono, że wersja uproszczona, po niezbędnych modyfikacjach, będzie bardziej przejrzysta i efektywna w zakresie zbierania danych.

Ostateczna wersja tabeli oraz instrukcja jej wypełniania zostaną przygotowane przez Katarzynę Antochów, Kierownik Referatu Nadzoru i Organizacji Świadczeń Zdrowotnych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Dokument ten zostanie następnie przekazany do członków Komisji oraz Dyrektorów Departamentów Zdrowia, którzy będą zobowiązani do jego uzupełniania i przesyłania do Biura Związku.

Zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia

Drugim punktem obrad była dyskusja na temat projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia (MZ 1755) dotyczącego warunków umów na świadczenia opieki zdrowotnej. Przewodniczący Komisji, Roman Kolek, zaprezentował uwagi zgłaszane przez samorządy województw w ramach konsultacji. Niestety, jak podkreślono, zdecydowana większość zastrzeżeń została przez stronę rządową odrzucona jako bezzasadna.

Strona samorządowa wskazała na kilka problemów związanych z proponowanymi zmianami:

  • wskaźniki oceny jakości świadczeń oparto na negatywnych następstwach, na które jednostki ochrony zdrowia mają ograniczony wpływ, zamiast na rzeczywistych efektach leczenia,
  • nowe rozwiązania nie pozwalają na obiektywną ocenę jakości świadczeń zdrowotnych,
  • ocena jakości usług medycznych na podstawie dalszych losów pacjenta nie odzwierciedla rzeczywistej jakości udzielonej pomocy,
  • niektóre wskaźniki nieadekwatnie mierzą dostępność do świadczeń, np. średnia liczba wizyt w opiece specjalistycznej.

Przygotowanie stanowisk Komisji

W związku z powyższymi zagadnieniami Komisja podjęła decyzję o przygotowaniu trzech stanowisk do konsultacji w trybie obiegowym:

  1. W sprawie projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.
  2. W sprawie nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
  3. W sprawie rozstrzygnięcia naboru na finansowanie inwestycji onkologicznych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).