
Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi – podsumowanie wydarzenia
16 maja 2025Silne regiony gwarantem bezpieczeństwa i rozwoju. Apel Zarządu Związku Województw RP przed publikacją nowych Wieloletnich Ram Finansowych UE

Związek Województw RP apeluje do europejskich instytucji o niepomijanie regionów w przyszłym budżecie unijnym. Stanowisko kieruje w przededniu publikacji przez Komisję Europejską projektu nowych Wieloletnich Ram Finansowych. – Ponad politycznymi podziałami walczymy o szansę na równy rozwój dla wszystkich miast i regionów – podkreśla Prezes Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Przedstawiciele polskich regionów wielokrotnie wypowiadali się w sprawie unijnego budżetu po roku 2027. W przededniu publikacji przez Komisję Europejską projektu nowych Wieloletnich Ram Finansowych, jeszcze raz odnoszą się do niekorzystnej dla regionów koncepcji centralizacji środków. Zwracają się w tej sprawie do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz najważniejszych unijnych instytucji.
– Pojawiające się informacje dotyczące centralizacji Funduszy Europejskich są wyjątkowo niekorzystne dla rozwoju polskich województw. To też narracja dająca paliwo siłom antyeuropejskim. Oczywiście mamy świadomość, że model myślenia i działania, który wypracowaliśmy w UE w ciągu ostatnich 20 lat wymaga rewizji, ale nie może ona polegać na osłabieniu roli regionów realizujących inwestycje dostosowane do lokalnych uwarunkowań – mówi Prezes Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Prezes Zarządu ZWRP Olgierd Geblewicz w piśmie wysłanym 15 lipca 2025 r. do najważniejszych przedstawicieli KE, przedstawiając stanowisko Zarządu Związku Województw RP, podkreśla stałą gotowość regionów do udziału w debacie na temat przyszłego budżetu UE.
– Polskie Regiony wyrażają niezmiennie gotowość udziału w debacie dotyczącej przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych UE w imię poszukiwania takiej konstrukcji nowego budżetu i miejsca w nim polityki spójności, która pozwoli właściwe odpowiedzieć na długofalowe wyzwania stojących przed kolejnymi pokoleniami Europejczyków – pisze w piśmie prezes ZWRP Olgierd Geblewicz.
Regiony argumentują swoje stanowisko tym, że dotychczasowy model umożliwiał im precyzyjne dopasowanie inwestycji do uwarunkowań lokalnych – takich jak struktura gospodarki, potencjał kapitału ludzkiego czy dostępna infrastruktura. Województwa mogły określać najważniejsze priorytety i zadania. Centralizacja zatrzyma ten proces decyzyjny.
W piśmie prezentującym stanowisko Zarządu Związku Województw RP kierowanym do instytucji europejskich czytamy także :
[…] regiony są doświadczonymi współtwórcami i realizatorami polityki spójności, które dowiodły w toku kolejnych perspektyw budżetowych swojej skuteczności jako instytucje zarządzające programami polityki spójności oraz że jako pozostające najbliższej społeczności lokalnych – gwarantują optymalne i wrażliwe terytorialne podejście do zróżnicowanych profili społeczno-gospodarczych oraz unikalności poszczególnych obszarów UE.
Polskie regiony zwracają uwagę, że dotychczasowe doświadczenia potwierdzają ich skuteczność jako zarządzających programami unijnymi oraz zdolność do stosowania podejścia terytorialnego dostosowanego do lokalnych potrzeb.
Treść stanowiska ZWRP dostępna jest tutaj.