fbpx

Goście z Europy poznają kujawsko-pomorskie cyfrowe projekty turystyczne

Kujawsko-pomorskie nagradza artystów
5 października 2021
partnerstwo
Pożyczki płynnościowe dla kujawsko-pomorskich przedsiębiorców
8 października 2021
Kujawsko-pomorskie nagradza artystów
5 października 2021
partnerstwo
Pożyczki płynnościowe dla kujawsko-pomorskich przedsiębiorców
8 października 2021
Pokaż wszystkie

Goście z Europy poznają kujawsko-pomorskie cyfrowe projekty turystyczne

Kujawsko-pomorskie gości partnerów projektu Digitourism, którym prezentuje, jak województwo wykorzystuje nowoczesne technologie w promocji zasobów dziedzictwa kulturowego i walorów turystycznych. 5 października z przedstawicielami organizacji pozarządowych i uczelni wyższych z czterech europejskich państw spotkał się wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Goście odwiedzili również toruńskie muzea i starówkę oraz wzięli udział grze miejskiej.

Branża turystyczna coraz częściej sięga po cyfrowe innowacje. Wykorzystanie nowinek technologicznych nie tylko może znacząco wesprzeć m.in. samorządy w promocji zasobów dziedzictwa kulturowego i naturalnego, ale też zapewnić przedsiębiorcom w branży turystycznej przewagę w tym konkurencyjnym sektorze gospodarki – podkreśla marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki  

W wizycie studyjnej uczestniczyli przedstawiciele:

  • Auvergne-Rhône-Alpes Tourism – Francja
  • Stowarzyszenia Innovalia – Hiszpania
  • Aragońskiego Instytutu Technologii – Hiszpania
  • Uniwersytetu w Peczu – Węgry
  • Fundacji Grand Paradis – Włochy

Podczas wczorajszego spotkania w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu wicemarszałek Zbigniew Ostrowski przedstawił gościom potencjał turystyczny Kujaw i Pomorza oraz – jako przykład dobrych praktyk-realizowany przez marszałkowską administrację projekt ,,Kultura w zasięgu 2.0” (więcej o projekcie). Po spotkaniu goście zagraniczni odwiedzili pracownię multimedialną Muzeum Okręgowego w Toruniu , gdzie zapoznali się z narzędziami i metodami digitalizacji zbiorów muzealnych (m.in. w oparciu o zastosowanie techniki skanu 3D). Następnie odwiedzili muzeum Dom Mikołaja Kopernika, które po gruntownej rewitalizacji z powodzeniem wykorzystuje rozszerzoną i wirtualną rzeczywistość do prezentacji swoich bogatych zbiorów. Ważnym elementem wizyty były również warsztaty z udziałem twórców, realizatorów i koordynatorów prezentowanych przedsięwzięć, dające możliwość wymiany spostrzeżeń oraz doświadczeń.  Dzień zakończyła prezentacja aplikacji Paszport Turystyczny (więcej) oraz spacer i gra miejska na Starym Mieście w Toruniu. Dziś (6 października) nasi goście odwiedzą Muzeum Toruńskiego Piernika, które również wykorzystuje nowoczesne technologie w swojej pracy i kontakcie z klientem.

Projekt Digitourism wspiera innowacyjne zastosowania  rzeczywistości wirtualnej w sektorze turystycznym. Technologie wirtualne mogą być wykorzystane m.in. w prezentacji zasobów muzealnych online, publikacji w sieci dotychczas niedostępnych lub nowych treści (np. katalogi turystyczne, ulotki, przestrzenne skany eksponatów), umożliwić wirtualne wycieczki lub nakręcenie filmu w technice 3D (więcej o przedsięwzięciu). Nowoczesne technologie pomogły również w organizacji wizyty studyjnej online dla partnerów projektu w kwietniu tego roku. Ze względu na pandemię partnerzy nie mogli osobiście odwiedzić naszego regionu, dlatego skorzystali z możliwości wymiany doświadczeń online i odbyli wirtualne wycieczki po kujawsko-pomorskich muzeach (więcej).

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP