Małopolska na weekend i urlop
7 kwietnia 2022Małopolska. Zostań Miejscem Przyjaznym Rowerzystom
19 kwietnia 202214 kwietnia jest szczególnym dniem dla historii Polski. Tego dnia 966 roku Mieszko I przyjął chrzest i akt ten uważa się za symboliczny początek państwa polskiego oraz chrześcijaństwa w naszym kraju. Święto Chrztu Polski ustanowiono 22 lutego 2019 roku, na mocy ustawy Sejmu.
Większość historyków uznaje, że do wydarzenia doszło w Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 roku. Zgodnie ze starożytną tradycją Kościoła, chrzczono wówczas katechumenów. Miejsce chrztu – jak dotąd – nie zostało ustalone. Wskazywane jest zarówno Gniezno, Ostrów Lednicki i Poznań.
– Święty Jan Paweł II mówił „nie można zrozumieć tysiącletnich dziejów narodu polskiego bez Chrystusa”. Polacy nie wstydzą się swoich korzeni i biało-czerwonych barw. Święto Chrztu Polski jest znakomitą okazja do krzewienia patriotyzmu i edukacji historycznej – podkreślił Witold Kozłowski, marszałek Małopolski.
14 kwietnia 1966 roku w Gnieźnie zorganizowano uroczystości Millenium Chrztu Polski pod przewodnictwem prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczył w nich ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła. Obchody Millenium trwały do końca roku, a centralne uroczystości z udziałem pół miliona wiernych, przeprowadzono 3 maja na Jasnej Górze. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Karol Wojtyła, homilię zaś wygłosił prymas Stefan Wyszyński. Kardynał Wyszyński odczytał „Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za wolność Kościoła w Polsce i na świecie”.