Już niedługo posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP w Świętokrzyskiem
3 czerwca 2022Polskie Regiony. Eksperci ZWRP
6 czerwca 2022Komisja ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP oczekuje zwiększenia skuteczności działania systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz poprawy stanu zdrowotności obywateli naszego kraju.
W stanowisku z 31 maja br. Komisja apeluje do ministra zdrowia o podjęcie dalszych działań wspierających koordynację opieki medycznej.
– Koordynacja opieki nad pacjentem jest niezbędna na każdym poziomie działalności medycznej, a korzyści wynikające z wykorzystania czasu pracy lekarza na czynności, których nie może zrealizować inny profesjonalista medyczny, będą pozwalały na poprawę dostępności do opieki zdrowotnej. Bardzo duże obciążenie pracą lekarzy rodzinnych wynikające z wielu przyczyn, szczególnie z niedoboru lekarzy zajmujących się pacjentem na etapie podstawowej opieki zdrowotnej, skutkuje opóźnieniami w dostępie i jakości opieki zdrowotnej. W ocenie członków Komisji ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Związku Województw RP, wsparcie lekarzy na wszystkich poziomach opieki w dodatkowy personel, który będzie koordynował prowadzone pod nadzorem lekarzy działania diagnostyczne i lecznicze, na obecnym etapie, pomoże w usprawnieniu działania systemu opieki zdrowotnej w Polsce, a także wpłynie na podniesienie jego jakości. Poprowadzenie koordynacji opieki pomiędzy szpitalami a opieką ambulatoryjną, w tym opieką podstawową oraz rehabilitacją, poprawi wyniki leczenia i wpłynie na większe zadowolenie pacjentów z pomocy medycznej. – czytamy w stanowisku.
– Gotowi jesteśmy do rozmów z Panem Ministrem na ten temat, celem omówienia szczegółów tej propozycji. – zapewniają członkowie Komisji.
Stanowisko Komisji Zdrowia ZWRP w sprawie koordynacji