fbpx
Lubuskie dla Ukrainy
31 maja 2022
Biała Księga pomocy uchodźcom przekazana prezydentowi RP
13 czerwca 2022
Lubuskie dla Ukrainy
31 maja 2022
Biała Księga pomocy uchodźcom przekazana prezydentowi RP
13 czerwca 2022

Lubuski samorząd przekazał dotację w wysokości 200 tys. zł dla Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Chcemy, by latem mieszkańcy i turyści bezpiecznie wypoczywali nad naszymi akwenami – mówi wicemarszałek województwa lubuskiego Łukasz Porycki.

Lubuskie to ponad 500 jezior, nad którymi wypoczywają turyści i mieszkańcy regionu. – Działania samorządu zmierzają do zapewnienia bezpiecznego wypoczynku nad lubuskim akwenami, bo zdrowie i życie mieszkańców naszego województwa jest dla nas najważniejsze -mówił wicemarszałek Łukasz Porycki.

Podkreślał, że cel jest szczytny. Co roku według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) umiera od utonięcia ponad  236 tys. osób. Polska na tle Europy jest na 9. pozycji z największą ilością utonięć w skali roku. – W ubiegłe wakacje w całej Polsce utonęło 168 osób. Dzięki takim działaniom będziemy starali się, aby tych nieszczęśliwych wypadków było jak najmniej – podkreślał wicemarszałek.

Zarząd województwa ogłosił konkurs na zabezpieczenie działań „wodniaków” na najpotrzebniejsze zadania do realizacji w tym roku. Projekt „Bezpiecznie z WOPR Województwo Lubuskie” zakłada utrzymywanie gotowości ratowniczej i przeprowadzenie 40 patroli prewencyjnych, przeprowadzenie szeregu szkoleń dla wszystkich ochotników z województwa lubuskiego. To także zakup niezbędnego sprzętu ochrony osobistej i innego sprzętu dla ratowników. Zadanie będzie realizowane na ternie siedmiu powiatów.

Robert Frydrych – prezes WOPR Lubuskie podkreślał, że dotacja jest kołem ratunkowych rzuconym WOPR. – Przed nami sezon wakacyjny, te środki są niezbędne, abyśmy mogli wykonywać nasze działania – mówił prezes R. Frydrych. Z przekazanych pieniędzy zostanie kupiony sprzęt specjalistyczny, sprzęt ochrony osobistej ratowników, żeby mogli w bezpiecznych warunkach wykonywać swoje zadania. Zostaną zakupione także zbiorniki do tankowania łodzi, specjalistyczne kaski ochronne do użytkowania w wodzie: z przyłbicami i modułami łączności, przenośne systemy oświetlenia, aby w nocy można było skuteczniej prowadzić akcje ratunkowe, radiotelefony pozwalające na współdziałania ze służbami ratowniczymi, apteczki medyczne wodoodporne, kombinezony ratownicze.

Waldemar Pawlak, były premier, prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP pogratulował samorządowi województwa lubuskiego. – Dzisiaj dla ochotniczych formacji jest trudny czas. Państwo koncentruje się na swoich państwowych służbach i dla formacji ochotniczych mamy niezawodnego przyjaciela w samorządzie. Gratuluję Lubuskiemu WOPR, że uzyskał od samorządu takie wsparcie. Dla ochotników, oprócz pasji i ochoty do działania, bardzo ważny jest sprzęt, który pozwala skutecznie ratować ludzi – mówił były premier.

– Mam nadzieję, że w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, w ramach programów wojewódzkich, będzie możliwość wsparcia takich formacji – dodał Waldemar Pawlak.

Wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn zapewniał, że samorząd będzie wspierał działania WOPR-u. – Zbliżają się wakacje. Bezpieczeństwo na lubuskich rzekach i jeziorach jest bardzo ważne. Myślę, że w przyszłym budżecie też będziemy zabiegać o te środki. Oby wakacje były bezpieczne w naszym województwie – dodał wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn.

W konferencji uczestniczył także Jacek Czerepko, prezes WOPR Gubin.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Lubuskiego jest największą organizacją na terenie województwa lubuskiego, skupiającą ratowników wodnych oraz wszystkie osoby działające w celu zmniejszenia liczby utonięć, edukacji społeczeństwa dla bezpieczeństwa w obszarach wodnych oraz ochrony środowiska wodnego.

Głównym celem działalności lubuskiego WOPR jest prowadzenie działań ratowniczych, polegających w szczególności na organizowaniu i udzielaniu pomocy osobom, które uległy wypadkowi lub narażone są na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia na obszarze wodnym oraz prowadzenie działań edukacyjnych mających na celu zwiększenie świadomości osób przebywających na obszarach wodnych.

WOPR realizuje wiele programów i akcji, których celem jest podniesienie bezpieczeństwa na obszarach wodnych naszego regionu.

Źródło i foto: lubuskie.pl