fbpx
Środki europejskie na wsparcie biznesu na Warmii i Mazurach
Środki europejskie na wsparcie biznesu na Warmii i Mazurach
22 października 2024
Środki europejskie na wsparcie biznesu na Warmii i Mazurach
Środki europejskie na wsparcie biznesu na Warmii i Mazurach
22 października 2024
Pokaż wszystkie

Dwa dni rozmów o promocji gospodarczej Warmii i Mazur

Jak przyciągnąć inwestorów do województwa warmińsko-mazurskiego i sprawić, by przedsiębiorcy chcieli rozwijać swoje firmy w regionie? To kluczowe pytania, na które starali się odpowiedzieć uczestnicy 13. Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur.

Samorządowcy, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu oraz świata nauki z województwa warmińsko-mazurskiego spotkali się 24 i 25 października w Lidzbarku Warmińskim, aby dyskutować o tym, jak lokalne władze mogą skuteczniej angażować się w promocję gospodarczą i proces pozyskiwania inwestorów.

– Tegoroczna edycja Festiwalu Promocji Gospodarczej Warmii i Mazur była wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń, nawiązywania cennych kontaktów i zgłębiania innowacji, które mogą stanowić kluczowy impuls dla dalszego rozwoju regionu – mówi marszałek Marcin Kuchciński. – Wydarzenie zakończyło się inspirującymi rozmowami i planami na przyszłość, podkreślając, jak ważne jest wsparcie lokalnych inicjatyw oraz rozwój gospodarczy Warmii i Mazur.

– Oferta województwa warmińsko-mazurskiego, skierowana do inwestorów z kraju i z zagranicy, systematycznie się rozwija. Aby jednak w pełni wykorzystać gospodarczy potencjał regionu, niezbędne jest zacieśnienie współpracy pomiędzy samorządami, a biznesem – zaznaczyła wicemarszałkini Katarzyna Sobiech.

Piotr Burczyk, dyrektor Departamentu Koordynacji Promocji w swojej prelekcji pod tytułem „Marketingowiec czy urzędnik? Kim są pracownicy promocji w urzędach” przedstawił projekty realizowane przez departament w 2024 roku. Podkreślił, że zespoły odpowiedzialne za promocję w jednostkach samorządu terytorialnego muszą umiejętnie łączyć kreatywność z formalnymi wymogami pracy urzędniczej, wynikającymi m.in z ustaw o finansach i zamówieniach publicznych. Maciej Silarski, zastępca dyrektora Invest in Pomerania, w prelekcji „Ekonomia, marketing, a może relacje? Instrukcja obsługi inwestora” m.in. zwrócił natomiast uwagę na trzy filary marketingu proinwestycyjnego.

– Pierwszy z nich to bieżąca współpraca z inwestorem, czyli wizyty inwestycyjne, udzielanie informacji gospodarczej oraz opieka poinwestycyjna. Drugi obszar to promocja oferty jednostki samorządu terytorialnego, w tym prowadzenie strony internetowej, reklama czy udział w konferencjach. Trzeci, niezwykle istotny proces, o którym bardzo często zapominamy, to tworzenie dobrego klimatu inwestycyjnego. To współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, odpowiednie konstruowanie planu zagospodarowania przestrzennego czy współdziałanie z jednostkami regionalnymi i ogólnokrajowymi w celu budowania marki miejsca przyjaznego dla inwestorów – powiedział Maciej Silarski. Podkreślił również, że nawet regiony o atrakcyjnych warunkach inwestycyjnych mają trudności z przyciąganiem kapitału, jeśli zaniedbują działania marketingowe.

Co przyciąga inwestorów do regionu?

W trakcie wydarzenia nie zabrakło także dyskusji panelowych. W pierwszej z nich, zatytułowanej „Jak nie stracić inwestora w 10 dni”, wzięli udział eksperci z różnych dziedzin: dr Krzysztof Cieślikowski, Adiunkt na Wydziale Zarządzania Sportem i Turystyką w AWF w Katowicach i założyciel Business Destination Alliance, Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Izabela Kazimierska, Dyrektor Zarządzająca w Devire, dr hab. Wiesława Lizińska prof. UWM z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM oraz Maciej Silarski, zastępca dyrektora Invest in Pomerania. Dyskusja skupiła się na kluczowych czynnikach miękkich, które decydują o tym, gdzie i dlaczego przedsiębiorcy decydują się lokować swoje inwestycje.

– Można zauważyć trend polegający na tym, że wraz z rosnącą dynamiką zmian otoczenia biznesu, w którym poruszają się zarówno przedsiębiorcy jak i samorządowcy odpowiedzialni za promocję gospodarczą regionów, coraz większą wagę przywiązuje się do budowania zaufania poprzez nawiązywanie relacji bezpośrednich – powiedział dr Krzysztof Cieślikowski.

Jak zauważył ekspert, dobrą platformą do budowania takich relacji są różnego rodzaju wydarzenia – zarówno takie, na które przedstawiciele regionów jeżdżą, jak i takie, na które zapraszają przedsiębiorców spoza swojego terenu. Izabela Kazimierska z Devire dodała, że relacje w procesie zachęcania przedsiębiorców do lokowania biznesu w danym regionie są niezwykle istotne, ale zawsze należy mieć na uwadze to, że za ich budowanie odpowiedzialni są ludzie. Dlatego tak ważne jest, aby mieli odpowiednie kompetencje i pasję do działania. Czynnik ludzki to także jedno z najważniejszych kryteriów wpływających na decyzję przedsiębiorców o lokowaniu biznesu w konkretnym regionie.

– Wygrywają lokalizacje, które przede wszystkim mają odpowiedni kapitał ludzki spełniający oczekiwania inwestora – powiedziała Izabela Kazimierska.

Na kwestię czynnika ludzkiego w kontekście dostępu do wykwalifikowanych kadr zwróciła uwagę także dr hab. Wiesława Lizińska. Przedstawicielka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, który kształci obecnie studentów na ponad 70 kierunkach, zaznaczyła, że już dziś bliska współpraca pomiędzy biznesem i uczelniami owocuje tworzeniem oferty edukacyjnej dostosowanej do potrzeb rynku lokalnego, czego przykładem jest chociażby uruchomienie w 2024 roku kierunku „logistyka”. Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego zwrócił z kolei uwagę na rolę społeczności lokalnej w tworzeniu dobrego klimatu inwestycyjnego.

– Otwartość i społeczna akceptacja dotycząca wchodzenia nowych firm na rynek lokalny jest czymś bardzo istotnym. Gdybyśmy wprowadzali się do wielorodzinnego budynku i nie byli akceptowani jako jego mieszkańcy, to by nam się źle tam żyło. Podobnie jest z inwestycjami i rozwojem biznesu w regionie – powiedział Jacek Wiśniowski.

Eksperci biorący udział w panelu dyskusyjnym wymienili także szereg innych czynników miękkich kształtujących dobry klimat inwestycyjny, takich jak szacunek dla inwestora i jego czasu, przełamywanie barier kulturowych i językowych w relacjach biznesowych czy dyskrecję i zaangażowanie przedstawicieli samorządów lokalnych.

Czy sztuczna inteligencja pomoże w przyciągnięciu inwestorów?

Sztuczna inteligencja z roku na rok coraz mocniej zaznacza obecność w różnych dziedzinach naszego życia. O tym, jak można wykorzystać ją w działaniach jednostek samorządu terytorialnego, w tym w promocji gospodarczej i marketingu proinwestycyjnym, rozmawiali uczestnicy panelu „AI w tworzeniu treści samorządowych”: Krystyna Jarek, ekspertka od innowacji AI i założycielka Booster of Innovation, Błażej Jeliński, główny specjalista ds. obsługi mediów społecznościowych w Urzędzie Miasta Poznania, Magdalena Kachniewska, prof. SGH w Warszawie i analityczka trendów z zakresu inteligentnej turystyki, marketingu cyfrowego oraz sztucznej inteligencji, Maria Londońska, zastępca dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz radca prawny Tomasz Palak. Jak się okazuje, już dziś sztuczna inteligencja wykorzystywana jest na coraz większą skalę w codziennych działaniach promocyjnych realizowanych przez pracowników urzędów.

– Wykorzystujemy sztuczną inteligencję często do bardzo prozaicznych rzeczy, takich jak generowanie treści postów czy podsumowywanie artykułów. To są często bardzo czasochłonne działania, które Chat GPT może zrealizować w 30 sekund – powiedział Błażej Jeliński z Urzędu Miasta Poznania. – Należy jednak pamiętać, że to my, ludzie, kreujemy, a sztuczna inteligencja nam tylko pomaga. Musimy podejść do tego narzędzia z pomysłem i kreatywnością – dodał.

Z niekwestionowaną kreatywnością oraz nieszablonowymi pomysłami do pracy ze sztuczną inteligencją podchodzą z pewnością pracownicy Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie Efekt? Miko Kopernik, wirtualny influencer, który w mediach społecznościowych promuje województwo warmińsko-mazurskie. Postać została stworzona przez sztuczną inteligencję i nawiązuje do wielkiego polskiego badacza Mikołaja Kopernika, który był związany z regionem.

– Pojawienie się i zdemokratyzowanie sztucznej inteligencji pozwoliło nam uwolnić pomysł, na który normalnie nie byłoby nas stać – powiedziała Maria Londońska. – Zastosowanie narzędzi opartych na AI pomaga naszemu zespołowi oszczędzać czas i pieniądze, ale też nas uzdalnia i daje poczucie suwerenności w działaniu.

Magdalena Kachniewska z SGH wskazała dodatkowo rolę AI w aktywizowaniu i zaangażowaniu mieszkańców przez samorządy.

– Sztuczna inteligencja genialnie nadaje się do przeczesywania zasobów mediów społecznościowych i analizy sentymentu, czyli poszukiwania tego, jak ludzie zachowują się na różnego rodzaju forach i portalach, jakie zostawiają opinie i komentarze. Analiza tego wszystkiego przez ludzi jest po prostu niemożliwa obecnie. Wykorzystujmy do tego AI. Dzięki temu możemy obserwować trendy oraz nastroje społeczne i odpowiednio na nie reagować – przekonywała Magdalena Kachniewska.

Krystyna Jarek z Booster of Innovation wskazała natomiast, że narzędzia AI mogą dostarczać nam wielu cennych informacji o charakterze gospodarczym, społecznym czy kulturowym, istotnych z punktu widzenia pozyskiwania inwestora i dalszej współpracy z nim. Jak jednak zauważyła ekspertka, zawsze trzeba bardzo mocno weryfikować treści generowane przez sztuczną inteligencję, chociażby ze względu na możliwość halucynowania AI, czyli przekazywania przez nią informacji niedokładnych lub wręcz nieprawdziwych. Tego samego zdania jest radca prawny Tomasz Palak, którzy przekonywał, że jedną z podstaw korzystania ze sztucznej inteligencji jest zachowanie zdrowego rozsądku, co może nam pomóc w uniknięciu problemów nie tylko natury wizerunkowej, ale również prawnej. Jak zaznaczali jednak wszyscy biorący udział w panelu dyskusyjnym eksperci, że ze sztucznej inteligencji warto korzystać, tym bardziej, że im częściej będziemy to robili, tym szybciej będzie się ona uczyła.

Nagrody dla samorządów i przedsiębiorców z Warmii i Mazur

Tradycyjnie, na zakończenie pierwszego dnia festiwalu odbyła się Gala, podczas której ogłoszono wyniki 12. edycji Konkursu „PRO Warmia i Mazury” na najlepsze projekty promocyjne jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji z województwa warmińsko-mazurskiego, zrealizowane w 2023 roku. Nagrodę główną w kategorii „promocja gospodarcza” otrzymała Gmina Miejska Lidzbark Warmiński za projekt „Promocja walorów uzdrowiskowych Lidzbarka Warmińskiego”, a wyróżnienie Urząd Miasta Olsztyna za projekt „MICE Olsztyn”. Z kolei nagrodę główną w kategorii „promocja ogólna” otrzymało Ełckie Centrum Kultury za projekt „III Ełckie Spotkania Teatralne Bez Kurtyny”, a wyróżnienie Biblioteka Multimedialna Powiatu Ostródzkiego „Przystań z Kulturą” za projekt „Z wielką dumą promujemy region”, zrealizowany w partnerstwie z Klubem Sportowym Constract. W trakcie Gali rozstrzygnięto także IV edycję prowadzonego przez samorząd województwa projektu „Nagrody Gospodarcze Żagle Warmii i Mazur”. Jego celem jest uhonorowanie przedsiębiorstw istotnie przyczyniających się do rozwoju gospodarki regionalnej oraz przestrzegających zasad odpowiedzialnego biznesu. „Nagrody Gospodarcze Żagle Warmii i Mazur” w kategorii „Produkt z Warmii i Mazur” wręczono Żegludze Ostródzko-Elbląskiej za Rejs statkiem po trawie na trasie Elbląg-Buczyniec lub Buczyniec-Elbląg oraz Zamkowi Reszel za Magiczny Reszek Festiwal Świateł. W kategorii „Żagle Warmii i Mazur” wyróżnienia wręczono firmom Agapit, Corab, GlobTree, Kaj z Działdowa, Szynaka-Meble oraz Visus VR.

warmia.mazury.pl