2 mln zł z budżetu Mazowsza na posiłki dla uchodźców
20 kwietnia 2022Gminy, powiaty oraz organizacje pozarządowe z północnego Mazowsza z dofinansowaniem
29 kwietnia 2022Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa znalazł się pod lupą ekspertów. W debacie Dziennika Gazety Prawnej udział wzięła Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Prace nad projektem ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa się przeciągają, jednak resort zdrowia podtrzymuje plany wprowadzenia przewidzianych w niej zmian. Czy pomoże ona w osiągnięciu tego, o czym od lat się mówi – czy uda się dzięki niej zredukować liczbę szpitali, skończyć z konkurowaniem o personel i dublowaniem usług, a świadczenia lepiej dopasować do potrzeb?
Elżbieta Lanc członek Zarządu Województwa Mazowieckiego zauważa, że projektowana ustawa pomija całkowicie fakt, iż podstawową przyczyną trudnej sytuacji w ochronie zdrowia, która oddziałuje na jakość i dostępność, jest cały czas zbyt niska wycena świadczeń.
– Projekt zakłada powołanie nowej, nadzorowanej przez władze centralne Agencji Rozwoju Szpitali (ARS), której sam koszt funkcjonowania stanowić ma corocznie przeszło 20 proc. środków przeznaczonych na oddłużanie i restrukturyzację szpitali w ramach planowanej reformy. Wydaje się, że resort zdrowia nie dostrzega w ogóle problemów, z którymi borykać się muszą obecnie podmioty lecznicze, w postaci chociażby rosnących kosztów wynagrodzeń i usług, kosztów energii, wody, materiałów medycznych. Główną przyczyną wpływającą na zwiększające się co roku zadłużenie, w tym osiągnięty przez szpitale publiczne poziom zobowiązań, który w 2020 r. wynosił ponad 20 mld zł, jest obowiązująca od lat zbyt niska wycena gwarantowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. – mówi Elżbieta Lanc.
Więcej na Plan na uzdrowienie szpitali bez postawienia właściwej diagnozy [DEBATA DGP] – GazetaPrawna.pl