fbpx
Małopolska napędza rewolucję rowerową
16 kwietnia 2025
Małopolska napędza rewolucję rowerową
16 kwietnia 2025
Pokaż wszystkie

Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi – podsumowanie wydarzenia

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

W dniach 8–10 maja 2024 roku Poznań był gospodarzem Europejskiego Kongresu Odnowy i Rozwoju Wsi – największego wydarzenia zorganizowanego w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kongres, współorganizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, zgromadził setki uczestników z Polski i Europy: przedstawicieli rządów, instytucji unijnych, środowisk naukowych, organizacji wiejskich oraz samorządów, m.in. marszałków województw, a zarazem przedstawicieli Związku Województw RP – Adama Struzika (Mazowieckie), Olgierda Geblewicza (Zachodniopomorskie), Marka Woźniaka (Wielkopolskie),Piotra Całbeckiego (Kujawsko-Pomorskie),  wicemarszałka województwa Krzysztofa Grabowskiego (Wielkopolskie), członka zarządu Antoniego Konopkę (Opolskie) oraz przewodniczącą sejmiku województwa lubuskiego, Annę Synowiec.

Kongres odbywał się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich i został podzielony na trzy tematyczne dni: Dzień Wielkopolski, Dzień Europy i Dzień Polski. Każdy z nich skupiał się na innych aspektach odnowy i rozwoju obszarów wiejskich.

Pierwszy dzień – 8 maja, poświęcony Wielkopolsce, rozwojowi lokalnemu i młodzieży – zainaugurowali m.in. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski oraz przedstawiciele rządu. Omawiano relacje między samorządami, Unią Europejską a instytucjami finansowymi. Zaprezentowano także lokalne sukcesy, w tym tzw. Wielkopolski Fenomen Odnowy Wsi. Tego dnia zorganizowano debaty o zdrowiu mieszkańców wsi oraz roli młodzieży w kształtowaniu nowoczesnych obszarów wiejskich.

9 maja – Dzień Europy, otwarty przez Marszałka Marka Woźniaka, stał się przestrzenią do dyskusji o wspólnej polityce rolnej, wyzwaniach nowej perspektywy budżetowej UE, bezpieczeństwie żywnościowym i energetycznym. W wydarzeniu wzięli udział ministrowie rolnictwa z Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii oraz komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność dalszego inwestowania w infrastrukturę wiejską – drogi, sieci wodno-kanalizacyjne oraz rozwój inteligentnych wsi.

10 maja – Dzień Polski, wieńczący kongres, był okazją do podsumowania dwóch dekad członkostwa Polski w Unii Europejskiej z perspektywy rozwoju wsi. W debatach udział wzięli m.in. były Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, Minister Rolnictwa Czesław Siekierski, parlamentarzyści oraz marszałkowie województw. Omawiano nie tylko sukcesy, ale także przyszłe wyzwania związane z klimatem, gospodarką, przestrzenią i starzeniem się społeczeństwa. Poruszono również temat tzw. srebrnej ekonomii i roli instytucji wspierających seniorów na wsi.

Integralną częścią kongresu był otwarty program dla mieszkańców. Bezpłatna wystawa EXPO prezentowała polską żywność, rękodzieło, produkty lokalne i dziedzictwo kulturowe wsi. Odbywały się warsztaty garncarstwa i wikliniarstwa, pokazy kulinarne znanych szefów kuchni, degustacje dań regionalnych oraz występy zespołów ludowych. Wielką atrakcją była także „Bitwa Regionów” – konkurs Kół Gospodyń Wiejskich z Wielkopolski.

Europejski Kongres Odnowy i Rozwoju Wsi pokazał, że przyszłość wsi – zarówno w Polsce, jak i całej Europie – zależy od współpracy, inwestycji i nowoczesnych rozwiązań. Było to wydarzenie nie tylko o dużej randze międzynarodowej, ale również niezwykle ważne społecznie – łączące tradycję z nowoczesnością i lokalność z europejskim kontekstem.

Partnerem wydarzenia był Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej.