
Rusza samorządowa kampania profrekwencyjna „Głosujemy na 100%”
6 maja 2025Dziś o godz. 14:30 przed Pałacem Prezydenckim odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię „Głosujemy na 100%”. To wspólna inicjatywa największych ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, której celem jest mobilizacja społeczeństwa do aktywnego udziału w zbliżających się wyborach prezydenckich.
Organizatorzy akcji – w tym Unia Metropolii Polskich, Związek Powiatów Polskich, Związek Województw RP, Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów – zgodnie podkreślają, że wysoka frekwencja to fundament silnej demokracji. Kampania ma charakter profrekwencyjny, apolityczny i ogólnopolski.
„Według raportu Fundacji Batorego prawie dwie trzecie respondentów wskazało, że kampanie profrekwencyjne miały wpływ na ich decyzję o udziale w wyborach w 2023 roku. Takie działania są potrzebne – jest początek maja, a wiele osób wciąż nie zna nawet daty wyborów” – podkreśliła Dorota Zmarzlak, inicjatorka kampanii i była wójt gminy Izabelin.
Za strategiczny koncept i identyfikację wizualną kampanii odpowiada Michał Majczak, niezależny ekspert komunikacji.
Głos każdego z nas ma znaczenie
Konferencję otworzył prezydent Białegostoku i prezes Unii Metropolii Polskich, Tadeusz Truskolaski, który przypomniał, jak wielką rolę odgrywa głowa państwa również z perspektywy samorządów.
„Prezydent Rzeczypospolitej to nie tylko funkcja reprezentacyjna – to również realny wpływ na kształt prawa. Potrzebujemy prezydenta jako obrońcy samorządności” – zaznaczył Truskolaski.
Marek Wojtkowski Członek Zarządu Województwa Kujawsko – Pomorskiego reprezentujący Związek Województw RP, dodał: „Wybory są najlepszym miernikiem jakości demokracji. Głosujemy na 100%, bo zależy nam na dojrzałości naszego społeczeństwa”.
Silna frekwencja to silna demokracja
Piotr Rzeszotarski, wicestarosta sierpecki, przypomniał historyczne sukcesy Polaków w mobilizacji wyborczej. „W pierwszych wolnych wyborach w 1989 roku frekwencja wyniosła ponad 62%, a w drugiej turze wyborów prezydenckich w czasie pandemii – 68%. Potrafimy się zmobilizować jako naród i wierzę, że możemy to zrobić także teraz”.
Również Stanisław Jastrzębski, wójt gminy Długosiodła, apelował o aktywność mieszkańców wsi: „Demokracja jest rzeczą świętą. Głosowanie to nie tylko obowiązek, ale zaszczyt. Idźmy na wybory i dajmy prezydentowi silny mandat”.
Sopot głosuje na 100%
Głos zabrała również prezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim: „Frekwencja w Sopocie to ponad 81%. Nasza młodzież w szkolnym budżecie obywatelskim głosuje na poziomie 75%. To dowód, że edukacja obywatelska działa. I dlatego przypominam – do 15 maja można pobrać zaświadczenie do głosowania w dowolnej gminie. Wybory są ważne – nie odkładajmy decyzji”.
Akcja otwarta dla każdego
Na zakończenie konferencji prasowej Michał Nowak z Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów podkreślił otwartość kampanii: „Każdy może pobrać gotowe materiały na stronie www.głosujemyna100procent.pl. Niezależnie od tego, skąd jesteśmy – głosujmy, bo mamy wpływ na naszą przyszłość”.
Wspólnie budujemy demokrację
Kampania „Głosujemy na 100%” to nie tylko wezwanie do urn, ale i przypomnienie, że aktywność obywatelska zaczyna się od świadomego udziału w wyborach. Głosowanie to nie tylko prawo, ale i wspólne budowanie przyszłości Polski.