Pomorze na czele zielonej transformacji. Powstał Pakt dla Pomorza
22 października 2024Ogłoszono laureata IV edycji Nagrody im. prezydenta Pawła Adamowicza
14 stycznia 2025Ważnym punktem Kongresu Pomorskiej Ekonomii Społecznej było podpisanie przez przedstawicieli Gdańska, Sopotu i Słupska Paktu na Rzecz Ekonomii Społecznej. Ma on wspierać działania podmiotów ekonomii społecznej w regionie. W spotkaniu, które odbyło się w Amberexpo w Gdańsku uczestniczyli przedsiębiorcy społeczni, organizację pozarządowe i przedstawiciele samorządów z całego regionu. Uczestnicy debatowali nad wzmocnieniem sektora oraz wsparciem zrównoważonego rozwoju.
Podpisanie Paktu to ważny krok w kierunku budowania sojuszu samorządów przyjaznych ekonomii społecznej. To jednak dopiero początek.
– Naszym celem jest, aby do tego porozumienia w przyszłości dołączyły wszystkie jednostki samorządowe z regionu Pomorza, co jeszcze bardziej wzmocni naszą wspólną pracę na rzecz rozwijania ekonomii społecznej – mówi Agnieszka Baranowska członek zarządu województwa pomorskiego.
Pakt podpisały także Monika Chabior, zastępczynię prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Marta Makuch, zastępczyni prezydentki Słupska, Michał Banacki, wiceprezydent Sopotu.
Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Katarzyna Nowakowska, podkreślała jak istotne są działania na rzecz rozwoju przedsiębiorstw społecznych w Polsce. – Jestem bardzo wdzięczna każdemu samorządowi, który rozumie i chce działać na rzecz ekonomii społecznej, a z czasem wykorzystywać ten sektor jako narzędzie w skutecznej polityce społecznej – mówiła wiceminister.- Ludzie, którzy ten sektor tworzą nieraz udowodnili, że są blisko ludzi i potrafią najlepiej na te potrzeby odpowiadać. Samorząd jest tym partnerem, który jest najbliżej i najbardziej tę współpracę może wykorzystać na rzecz lokalnej społeczności.
Pakt zobowiązuje podpisane strony do podjęcia wspólnych działań na rzecz wzmocnienia sektora ekonomii społecznej, dążenia do rozwoju współpracy z podmiotami ekonomii społecznej oraz przedsiębiorstwami społecznymi, promowania społecznie odpowiedzialnych zamówień, a także edukacji mieszkańców, w szczególności młodzieży w zakresie ekonomii społecznej.
Jak podkreślili organizatorzy, Pomorze już teraz wyróżnia się w skali kraju licznymi inicjatywami z zakresu ekonomii społecznej. Kongres był doskonałą okazją, by zacieśnić współpracę pomiędzy przedstawicielami różnych sektorów i wymienić się dobrymi praktykami.
Podpisanie Paktu to pierwszy krok w długofalowej współpracy, której celem jest budowanie wspólnoty opartej na solidarności i współpracy. W zakresie omawianych tematów, ogromną rolę odgrywają podmioty działające w sferze pożytku publicznego takie jak: stowarzyszenia, fundacje, spółki non-profit czy spółdzielnie. Ich celem jest zatrudnienie m. in.: osób z niepełnosprawnościami czy też niewidomych. Takie podmioty działają na terenie całego województwa pomorskiego, a w całej Polsce jest ich około 100 tys.
Wydarzenie zorganizowano w ramach projektu Włączamy Pomorskie!, który współfinansowany jest ze środków EFS+ w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
pomorskie.eu