Priorytety działania opolskiego samorządu na najbliższe lata
9 września 2024Pomoc dla powodzian w Opolskiem
23 września 2024Wydarzenie odbywające się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu, stanowiło ważne forum do analizy i dyskusji na temat przyszłości bezpieczeństwa w regionie. Głównym celem jest refleksja nad dotychczasowymi działaniami w obszarze bezpieczeństwa oraz określenie priorytetów na nadchodzące lata, biorąc pod uwagę nowe wyzwania, przed jakimi stoi województwo opolskie.
Podczas Kongresu eksperci z różnych dziedzin bezpieczeństwa debatowali nad najważniejszymi wyzwaniami, jakie mogą pojawić się w przyszłości. Celem dyskusji jest nie tylko analiza dotychczasowych działań, ale także identyfikacja potencjalnych luk kompetencyjnych oraz nowych obszarów zagrożeń, które mogą wymagać szczególnej uwagi w nadchodzących strategiach bezpieczeństwa regionu.
Jednym z głównych tematów Kongresu jest ratownictwo medyczne, umiejętności udzielania pierwszej pomocy oraz współpraca między różnymi służbami ratunkowymi, zarówno na lądzie, wodzie, jak i w powietrzu, co podkreślał marszałek województwa opolskiego Szymon Ogłaza.
– Optymalizacja działań ratowniczych oraz podniesienie poziomu przygotowania społeczeństwa do udzielania pierwszej pomocy stanowią kluczowe zagadnienia, które zostały dokładnie omówione podczas tego wydarzenia. Kongres ten stanowi istotny krok w kierunku budowania silniejszej i bardziej odpornej na zagrożenia społeczności lokalnej – podsumował marszałek.
Jarosław Kostyła, dyrektor Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego podkreślił, że bezpieczeństwo zdrowotne obywateli, w tym sprawnie funkcjonujący system państwowego ratownictwa medycznego, stanowi podstawowy filar ochrony życia i zdrowia. Współdziałanie z innymi służbami ratunkowymi, takimi jak straż pożarna, policja oraz wojsko, jest kluczowe, aby skutecznie interweniować na miejscu zdarzenia.
– Dzisiejsza prezentacja to okazja do ukazania, jakim dysponujemy sprzętem oraz jak wykwalifikowaną kadrę mamy do udzielania zarówno kwalifikowanej pierwszej pomocy, jak i specjalistycznej opieki medycznej. Naszym celem jest usprawnienie tego systemu, aby mieć realny wpływ na ratowanie życia pacjentów – wyjasnił dyrektor OCRM.
Integralnym elementem Kongresu były również pokazy praktyczne. Uczestnicy mogli obserwować profesjonalne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy, przygotowane przez Opolskie Centrum Ratownictwa Medycznego, Komendę Wojewódzką Straży Pożarnej oraz Komendę Wojewódzką Policji w Opolu. W szkoleniu udział wzięli m.in. uczniowie opolskich szkół, co było doskonałą okazją do promowania wśród młodych ludzi podstawowych umiejętności ratowniczych. W przerwie Kongresu odbył się także dynamiczny pokaz rozcinania samochodu – techniki kluczowej w ratownictwie drogowym.
Wydarzenie to wpisuje się w obchody 20-lecia przystąpienia Opolszczyzny do Unii Europejskiej, co podkreśla znaczenie międzynarodowej współpracy na rzecz bezpieczeństwa.
opolskie.pl