Małopolska z Ukrainą
1 marca 2022Powołano Komitet Sterujący Małopolskiej Tarczy Humanitarnej
15 marca 2022Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie? Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie przygotowała materiały
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego, przygotowała specjalną zakładkę z materiałami edukacyjnymi i dydaktycznymi dla rodziców, opiekunów, wychowawców i nauczycieli, o tym, jak rozmawiać o wojnie z dziećmi i młodzieżą.
– Cieszę się, że nasza instytucja zadziałała błyskawicznie. Stworzyła i zgromadziła materiały i pomoce, które możemy wykorzystać, by pomóc dzieciom i uczniom – mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.
Ostatnie dwa lata to trudny czas dla uczniów. Z powodu pandemii, wiele tygodni, nawet miesięcy spędzili w domu, ucząc się zdalnie, mając ograniczony kontakt z rówieśnikami, nauczycielami i wychowawcami. Wiemy, że ta powszechna i długa izolacja wpłynęła na nas wszystkich, ale szczególnie mocno i negatywnie na uczniów i młodzież. Dla kogoś kto ma kilka czy kilkanaście lat, te dwa lata, to znacząca część jego życia. W tym czasie komputer, laptop, komórka, Internet i świat mediów społecznościowych stał się dla dzieci i młodzieży głównym kanałem informacyjnym i komunikacyjnym. Dzisiaj widzimy, że znaczna część z nich potrzebuje pomocy w powrocie do normalnego świata, do normalnych relacji.
Poczucie zagrożenia i zagubienia od tygodnia gwałtownie wzrosło. To ciężkie dni, w których codziennie śledzimy przerażającą sytuację, poszczególne etapy wojny, widzimy wybuchy na ulicach miast i widzimy tych, którzy liczą ofiary. Często zastanawiamy się co zrobić, by pomóc tym, którym teraz dzieje się największa krzywda. Nie zapominajmy jednak o naszych dzieciach, uczniach, młodzieży, którzy z tego chaosu informacyjnego rozumieją jeszcze mniej, a tym samym poczucie zagrożenia, nawet jeśli tego nie widzimy, jest u nich dużo większe. Zdecydowana większość z nas w żadnym momencie swojego życia, nigdy nie czuła, że wojna jest tak blisko, że jest tuż za rogiem.
Dlatego też młodzi ludzie potrzebują wsparcia w zakresie zrozumienia swoich uczuć i myśli oraz poznania sposobów radzenia sobie z nimi. Dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, opiekunów przygotowaliśmy zbiór wybranych materiałów edukacyjnych dostępnych online.
Poniżej link do materiałów edukacyjnych:
Jak rozmawiać o wojnie? – Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie (pbw.edu.pl)
Źródło i grafika: www.malopolska.pl