Na Dolnym Śląsku powstaną Centra Usług Społecznych
12 sierpnia 2024Powstanie kolejny fragment Cyklostrady Dolnośląskiej
26 sierpnia 2024Rusza budowa Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu. Przygotowania do niej trwały od kilku lat – nic dziwnego, bo to jedna z największych inwestycji medycznych w historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Urzędnicy właśnie podpisali pozwolenie na budowę. Wykonawca prac jest już wybrany, na Kosmonautów mogą więc już pojawić się robotnicy.
W Nowym Szpitalu Onkologicznym przy ul. Kosmonautów pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital będzie działał w ramach 9 unitów, obejmujących kompleksowe centra diagnostyki i leczenia. Całkowita powierzchnia szpitala odpowiada obszarowi 14 boisk piłkarskich FIFA. Kubatura przekracza trzykrotnie objętość Hali Stulecia lub równa jest rozmiarowi 1025 domków jednorodzinnych o powierzchni 100 m² każdy.
Budowa jest konieczna, bo obecna siedziba Centrum Onkologii DCOPiH przy Hirszfelda ma już ponad sto lat i jest już najstarszym kompleksem szpitalnym w Polsce.
Kiedy szpital będzie gotowy? – Chcielibyśmy, by udało się to do końca kadencji – ogłosił wicemarszałek Dolnego Śląska Michał Rado. Zastrzegł jednak, żeby nie traktować tej deklaracji jako obietnicy, bo sama budowa szpitala to nie wszystko. Czeka nas jeszcze jego wyposażenie w najnowocześniejszy sprzęt.
Finansowanie i umowa:
- Inwestycja jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego i budżet państwa. To największe przedsięwzięcie w dziedzinie zdrowia w historii Dolnego Śląska.
- Wartość umowy z firmą PORR wyniesie 1,055 mld zł.
- Umowę na budowę podpisano z firmą PORR dnia 22 maja 2023 r.
- Inżynierem Kontraktu jest firma Miastoprojekt Wrocław.
- Głównym projektantem Nowego Szpitala Onkologicznego jest Zbigniew Maćków – Maćków Pracownia Projektowa.
Rozmiar i struktura szpitala:
- Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych do niedawna w trzech jednostkach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.
- Powierzchnia nowego szpitala to około 100 500 m².
- Nowy Szpital Onkologiczny będzie miał 4 kondygnacje naziemne i 1 podziemną.
- Szpital będzie miał 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego.
- Przychodnia szpitalna będzie miała 73 gabinety co umożliwi zwiększenie zakresu lecznictwa otwartego.
Planowane oddziały i pomieszczenia:
- Pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno i dwuosobowych.
- Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie.
- Nowy Szpital Onkologiczny będzie działał w ramach 9 unitów, obejmujących kompleksowe centra diagnostyki i leczenia.
- Przy budynku zostanie wybudowany parking z 1026 miejscami postojowymi.
źródło: dolnyslansk.pl oraz dcopih.pl