fbpx

Kolejny krok w stronę nowoczesnej medycyny w Opolskiem

Uroczyste otwarcie nowoczesnego budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Namysłowie
Uroczyste otwarcie nowoczesnego budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Namysłowie
22 października 2024
Uroczyste otwarcie nowoczesnego budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Namysłowie
Uroczyste otwarcie nowoczesnego budynku Zespołu Szkół Specjalnych w Namysłowie
22 października 2024
Pokaż wszystkie

Kolejny krok w stronę nowoczesnej medycyny w Opolskiem

Dwie umowy i dwie kluczowe inwestycje. W Opolskim Centrum Onkologii pojawi się system robotyczny wspierający zabiegi operacyjne w chirurgii, ginekologii i urologii, natomiast w Kup przebudowany zostanie Oddział Chorób Płuc.

To kolejne dobre wieści dla pacjentów i pracowników szpitali. Łączna wartość obu inwestycji przekracza 9,5 mln zł, z czego dofinansowanie samorządu województwa opolskiego wynosi ponad 3,6 mln zł.

Rozwój opolskiej służby zdrowia jest priorytetem dla władz regionu. Jak podkreśla wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura, dzięki tym działaniom pacjenci oraz personel medyczny zyskają nowe możliwości, a także lepsze warunki leczenia. – Zależy nam na tym, aby pacjenci i pacjentki byli leczeni w naszym województwie przy wykorzystaniu najnowszego i najlepszego sprzętu. Ważne jest też, aby leczyli się w godnych warunkach, na miarę XXI wieku – dlatego regularnie i systematycznie inwestujemy w remonty oddziałów szpitalnych – akcentowała.

Nowa era chirurgii, ramię w ramię z robotem

Opolskie Centrum Onkologii posiada doświadczenie i kompetencje w leczeniu różnego rodzaju nowotworów m.in. raka jelita grubego, piersi oraz schorzeń ginekologicznych i urologicznych. Jako liczący się ośrodek chorób onkologicznych, stale unowocześnia bazę medyczną podnosząc jakość opieki nad pacjentami onkologicznymi w różnych stanach zaawansowania choroby.

Prezes Opolskiego Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu Marek Staszewski wyjaśnił, że placówka, która od dwóch lat dzierżawi robota wspierającego lekarzy na bloku operacyjnym, zdecydowała się na pozyskanie takiego sprzętu na własność. – Po dwóch latach rozwoju rynku robotycznego, są dostępne co najmniej trzy sprawdzone rozwiązania w tym obszarze. Doceniając zalety tego urządzenia, decydowaliśmy się go kupić z własnych środków. Jest to możliwe dzięki wypracowaniu w ubiegłym roku ponad 7 mln złotych w budżecie OCO. Ponadto, Zarząd Województwa Opolskiego pozytywnie odniósł się do naszej prośby o częściowe wsparcie tej inwestycji, przekazując nam ponad 1,1 mln złotych dotacji. To pozwoli nam na wybranie nieco lepszego rozwiązania – przyznał prezes OCO. Jak dodał, to nowa jakość leczenia pacjentów. – Do tej pory robot był u nas dostępny w turach – dwa tygodnie raz na miesiąc lub nawet dwa. Teraz będzie u nas na stałe – doprecyzował.

Ponadto, w ramach inwestycji, na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Opolskiego pojawi się konsola szkoleniowa, z której będą korzystać studenci ostatniego etapu studiów, czyli potencjalni przyszli operatorzy tego typu urządzeń.

Nowe życie oddziału

Stobrawskie Centrum Medyczne w Kup jeszcze w tym roku odda do użytku zmodernizowany Oddział Chorób Płuc, największy bo aż 40 łóżkowy oddział szpitala. Remont obejmuje przebudowę instalacji elektrycznych, teletechnicznych i sanitarnych oraz wykonanie izolatki oddziałowej, pomieszczeń dla chorych z pełnym węzłem sanitarnym, doprowadzenie tlenu do wszystkich sal chorych i wykonanie niezbędnych prac budowlanych. Pokoje po remoncie będą komfortowe, estetyczne i praktyczne. – Remont już trwa, miejsce przypomina plac budowy, chcemy doprowadzić nasz największy oddział do pożądanych standardów opieki zdrowotnej. W pokojach pojawią się łazienki. Remont jest gruntowny, ale nie zakłóca funkcjonowania oddziału, na którym leczy się jednocześnie 40 pacjentów – wyjaśnił prezes Stobrawskiego Centrum w Kup Bartłomiej Orpel. Koszt inwestycji to ponad 2,5 mln złotych, dziewięćdziesiąt procent tej kwoty to dotacja samorządu województwa.