fbpx

Lubuska Marszałek na Samorządowym Okrągłym Stole

Ze spotkania zespołu ds. uchodźców KWRiST
5 maja 2022
Obradował zespół ds. uchodźców KWRiST
17 maja 2022
Ze spotkania zespołu ds. uchodźców KWRiST
5 maja 2022
Obradował zespół ds. uchodźców KWRiST
17 maja 2022
Pokaż wszystkie

Lubuska Marszałek na Samorządowym Okrągłym Stole

We Wrocławiu zakończyły się obrady Samorządowego Okrągłego Stołu. Przedstawiciele samorządu, rządu, Prezydenta RP, organizacji pozarządowych, biznesu i nauki przygotują  zestaw rekomendacji i niezbędnych zmian prawnych w związku z przyjęciem przez Polskę ponad 3 mln obywateli z Ukrainy.

Najpierw w niedzielę 8 maja ponad 120 ekspertów, samorządowców, działaczy NGO, związkowców, przedstawicieli nauki i świata biznesu pracowało przy stolikach (podzielonych wg najważniejszych zagadnień) nad białą księgą rekomendacji zmian prawnych. Koordynatorem stolika dotyczącego ochrony zdrowia i pomocy społecznej była marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak. W poniedziałek 9 maja przyszedł czas na rekomendacje i wnioski przy okrągłym stole w Hali Stulecia.

– Nikt z nas nie ma wątpliwości, że wszystkich uchodźców należy traktować z szacunkiem i godnością. Musimy zapewnić poszanowanie praw człowieka absolutnie każdemu, dlatego tak ważne jest stworzenie warunków prawnych i organizacyjnych – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak, przedstawiając wnioski z dyskusji nad polityką społeczną. Jakie zmiany muszą nastąpić w tym temacie? Trzeba wzmocnić kadrę specjalistyczną pomocy społecznej i medycznej, a więc uregulować wynagrodzenia na zasadach takich, jak administracji rządowej, uprościć procedury dostępu do zawodu dla obywateli Ukrainy (pedagogów, socjologów, psychologów czy wykształconych w zakresie resocjalizacji) oraz utworzyć  stanowisko asystenta-stażysty pracownika socjalnego z językiem ukraińskim. – To umożliwi nie tylko dobrą komunikację z podopiecznymi, ale również zrozumienie ich sytuacji i da bezpieczeństwo ekonomiczne osób, które pozyskamy do pracy w tym systemie. Ale najbardziej istotną kwestią jest także bezpieczeństwo dzieci. W systemie prawa polskiego, w odróżnieniu do krajów zachodnich, nie posiadamy standardów w tym obszarze – tłumaczyła marszałek Elżbieta Anna Polak. – W większości przyjechały do nas mamy z dziećmi, więc postulujemy wprowadzenie takich standardów: sprawdzanie pracowników, wolontariuszy, sprawdzanie w rejestrze przestępców na tle seksualnym. Wdrożenie zasad bezpiecznych relacji na linii personel – dziecko. Wprowadzenie procedur interwencji.

– Potrzebne jest wsparcie dla opiekunów tymczasowych oraz rozszerzenie sieci centrów pomocy dzieciom w zakresie kompleksowej profilaktyki i pomocy psychologicznej. Mamy w Polsce tylko pięć takich ośrodków, które są w całości finansowane przez organizacje pozarządowe i samorządy. To jest apel długofalowy. Wśród naszych rekomendacji niektóre powtarzają się w każdym obszarze. To gromadzenie i udostępnianie danych z wykorzystaniem inteligentnego wsparcia narzędzi informatycznych. W tej chwili nie wiemy, kto, jakie dane zbiera. Samorządy i organizacje pozarządowe nie mają do nich dostępu. Nasz postulat to współpraca z ośrodkami akademickimi, organizacjami pozarządowymi, także międzynarodowymi, udostępnianie danych. Wypracowaliśmy pomysł projektu partnerstwa w kryzysie. Jego celem będzie upowszechnianie dobrych praktyk. I język polski! Nie szkolenie raz w tygodniu, w niedzielę przez dwie godziny. Chodzi o masowe szkolenia z języka polskiego. Nie ma mowy o szybkiej i masowej adaptacji i integracji naszych gości z Ukrainy bez znajomości języka. Ale zwracam też uwagę na szkolenia kulturowe. Nie róbmy z naszych przyjaciół Ukraińców na siłę Polaków – zaapelowała Elżbieta Anna Polak.

Jakie inne rekomendacje przedstawili samorządowcy? Przykładowo w ochronie zdrowia zwiększenie finansowania NFZ proporcjonalnie do liczby uchodźców w danym województwie czy przyśpieszenie nostryfikacji dyplomów w zawodach medycznych. W temacie mieszkalnictwa ważna jest baza danych o sytuacji mieszkaniowej, relokacja pomiędzy miastami (także za granicę), zmiany w finansowaniu polityki mieszkaniowej (do takich samych udogodnień muszą  mieć również dostęp obywatele Polscy). W edukacji trzeba m.in. włączyć ukraińskie dzieci i młodzież do polskiego systemu edukacji, wspierać osoby uczące się w systemie ukraińskim, zapewnić kadrę nauczycielską, finansować dodatkowe zadania edukacyjne. Z kolei rynek pracy potrzebuje choćby programu finansowego wsparcia przedsiębiorców w tworzeniu nowych miejsc pracy, stworzenia bazy kompetencji uchodźców (portal), ujednolicenia dostępu do rynku pracy i zakładania działalności gospodarczej pracy oraz tworzenia i rozwoju spółdzielni socjalnych.

Adresatem białej księgi rekomendacji wypracowanych podczas dwudniowych obrad stolików i Samorządowego Okrągłego Stołu jest przede wszystkim strona rządowa. By zalecenia wprowadzić w życie potrzebna jest synergia pomiędzy samorządem, organizacjami społecznymi, uczelniami, rządem i stroną ukraińską.

Źródło: um.warszawa, lubuskie.pl

Foto: lubuskie.pl