fbpx
Dożynki w Podlaskiem
5 września 2022
Winobranie w Lubuskiem
26 września 2022
Pokaż wszystkie

Lubuskie Święto Plonów

– Wasz głos – głos rolników, głos lubuskiej wsi jest dla nas ważny w budowaniu tożsamości, integracji naszego regionu, naszej lubuskiej racji stanu! – powiedziała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak na otwarciu Lubskiego Święta Plonów w Zwierzynie.

Decyzją Zarządu Województwa Lubuskiego tegoroczne Lubuskie Święto Plonów zorganizowano w niedzielę, 4 sierpnia 2022 r. w Zwierzynie w powiecie strzelecko-drezdeneckim. Zaraz po przyjeździe do gościnnej gminy marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak powiedziała: – Dzisiaj chcemy podczas Lubuskiego Święta Plonów przede wszystkim podziękować rolnikom za ich ciężką pracę, za ich trud, za to, że nie zabraknie chleba na naszych stołach.

 

– Wiemy, jaką ciężką pracą jest to okupione, zwłaszcza, że tutaj w regionie lubuskim piąty rok mamy olbrzymią suszę – mówiła lubuska marszałek. – Nie tylko warunki naturalne, warunki klimatyczne nam mocno doskwierają. To także drożyzna wszechobecna, która demoluje budżety nie tylko nasze – samorządów, ale także rodzin rolniczych, konsumentów. Z tymi wszystkimi problemami rolnicy dziś się mierzą. Tylko dzięki ich zaradności i pracowitości mogą sprostać tym trudnym zadaniom. Krajowy Plan Odbudowy to jest 160 miliardów. W Polsce wciąż nie istnieje, to jest wielka szkoda, wielka strata, bo z pewnością te środki Unii Europejskiej pomogłyby nam lepiej znieść wysoką, ponad 16-procentową inflację – podkreśliła Elżbieta Anna Polak.

 

Wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn zwrócił uwagę na cały splot szeregu okoliczności: – Mamy suszę w województwie lubuskim, która ze wszystkich regionów najbardziej dotknęła właśnie lubuskie. Mamy kryzys związany z sytuacją na Ukrainie, czyli z wojną. Mamy horrendalnie rosnące ceny środków do produkcji, począwszy od nawozów poprzez maszyny, środki ochrony roślin. Do tego dochodzą słabe ceny na te produkty rolnicze. Gdy dołożymy do tego pandemię, brak jakiejś stabilizacji w produkcji rolniczej to w efekcie mamy bankrutujące gospodarstwa rolne.

 

– Sytuacja jest bardzo poważna. W naszym kraju oprócz zagrożenia militarnego może nastąpić bowiem zagrożenie z produkcją żywności. Jest widmo braku żywności – nie krył zaniepokojenia wicemarszałek Tomczyszyn. – Na rynkach jest to zagrożenie całkiem realne i oczekujemy wszyscy od rządu, od sprawujących władzę jakichś rozwiązań, bo to nie tylko rolnicy i ich rodziny, które trzeba utrzymać, ale również my – normalni obywatele, którzy chcemy spokojnie żyć i co do garnka włożyć.

 

Wyjątkowe wydarzenie w historii gminy Zwierzyn

– To wyjątkowe wydarzenie w historii naszej gminy – cieszył się z zorganizowania Dożynek Wojewódzkich w Zwierzynie wójt Karol Neumann. – Nigdy nie mieliśmy okazji gościć tak znamienitych gości w tak szeroko reprezentowanym gronie. Dzięki decyzji zarządu województwa jesteśmy w tym roku gospodarzem Lubuskiego Święta Plonów. Jest to niebywały zaszczyt dla naszej gminy i dla całej społeczności rolniczej, która zamieszkuje teren naszej gminy powiatu strzelecko – drezdeneckiego.

 

Goście i gospodarze Lubuskiego Święta Plonów wzięli udział w mszy św. w kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela, koncelebrowanej przez ks. biskupa Pawła Sochę. Następnie uformowano korowód dożynkowy, który ruszył w kierunku stadionu KS Pionier Zwierzyn. Jechały ciągniki, maszerowały mażoretki, grała orkiestra dęta, szły poczty sztandarowe.

 

Podziękowanie za chleb i otwarte serca

Podczas otwarcia XXIII Lubuskiego Święta Plonów marszałek Elżbieta Anna Polak powiedziała do zebranych na stadionie: – To dla mnie wielki zaszczyt świętować z wami Lubuskie Święto Plonów. W imieniu własnym i Zarządu Województwa dziękuję wam rolnicy za tegoroczne plony. To dzięki waszej zaradności na naszych stołach nie zabraknie w tym roku chleba.

 

– Lubuska wieś nie jest tylko spichlerzem zdrowej żywności, ale przede wszystkim zdrowego rozsądku, tradycji i dziedzictwa kultury. Wasz głos – głos rolników i głos lubuskiej wsi jest dla nas ważny w budowaniu tożsamości, integracji naszego regionu. Naszej lubuskiej racji stanu! – mówiła marszałek Polak. – Jest też dzisiaj okazja, żeby podziękować wam nie tylko za ten chleb, ale też za wasze otwarte wielkie serca – za to, że przyjęliście pod swoje dachy uchodźców wojennych. Mieszkańcy Ukrainy walczą o wolność i niepodległość, o wejście do Unii Europejskiej, a my jesteśmy w Unii i w NATO i dlatego możemy dziś czuć się bezpieczni.

 

– Chylę czoła i pozdrawiam wszystkich rolników – powiedział wicemarszałek Stanisław Tomczyszyn. – Polski rolnik jest zawodem niedocenianym, ale rolnik jest najbardziej uczciwą i zapracowaną osobą w naszym społeczeństwie. Tu nie ma ludzi, którzy liczą na jakąś koniunkturę, tu są ludzie ciężkiej uczciwej pracy.

 

Pytania do ministra rolnictwa

Kierując słowa do wojewody lubuskiego Władysława Dajczaka, wicemarszałek Tomczyszyn zaznaczył, że należy zadać pytania ministrowi rolnictwa: – Jak te obiecane pieniądze trafią na polską, lubuską wieś? Ile tych pieniędzy będzie przeznaczone na otoczenie wsi: kanalizację, drogi? – pytał Stanisław Tomczyszyn. – Czy prawdą jest, że w przyszłym roku polski rolnik zamiast 180 euro dopłaty do hektara otrzyma 133 euro, a więc o mniej więcej  jedną trzecią mniej?

 

– Rolnicy pytają, co to się takiego stało, że spadła cena ich produktów?

 

– Nadzoruję Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach pieniędzy Unii Europejskiej i liczymy, że również ten drugi filar przeznaczony dla samorządu będzie dostatecznie wsparty. Na to szczególnie liczymy, bo rolnicy też będą o tych dopłatach pamiętać – podkreślił wicemarszałek Tomczyszyn.

 

Plon, niesiemy plon

Zgromadzeni na stadionie mogli obejrzeć, a nawet wziąć udział (były tańce!) w obrzędzie dożynkowym w wykonaniu zespołu Macierzanka. Rozstrzygnięto Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy. Senator RP Władysław Komarnicki wręczył swoje wyróżnienie w postaci pucharu za całokształt dokonań na rzecz lubuskiej wsi przewodniczącej Lubuskiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Jolancie Starzewskiej.

Źródło i foto: lubuskie.pl