fbpx

Luka finansowa w oświacie i rola KPO – wspólne posiedzenie podkomisji sejmowych z udziałem przedstawicieli samorządów

„Głosujemy na 100%” – wspólna akcja samorządów na rzecz frekwencji wyborczej
6 maja 2025
„Głosujemy na 100%” – wspólna akcja samorządów na rzecz frekwencji wyborczej
6 maja 2025
Pokaż wszystkie

Luka finansowa w oświacie i rola KPO – wspólne posiedzenie podkomisji sejmowych z udziałem przedstawicieli samorządów

W Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie Podkomisji stałej finansów i ustroju samorządu terytorialnego oraz Podkomisji stałej polityki regionalnej i wydatkowania środków Unii Europejskiej działających w ramach Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Spotkanie miało na celu omówienie kluczowych zagadnień związanych z finansowaniem oświaty oraz realizacją celów edukacyjnych ujętych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO).

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele strony rządowej, m.in. z Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, a także reprezentanci strony samorządowej – Związku Województw RP, wójtowie oraz sekretarze gmin. Z ramienia Związku Województw RP obecny był Łukasz Cymiński – specjalista ds. legislacji.


Główne tematy posiedzenia

I. Luka finansowa w oświacie

Pierwszym punktem obrad było omówienie aktualnych i przyszłych potrzeb finansowych jednostek samorządu terytorialnego w zakresie oświaty. Dyrektor Mirosław Stańczyk z Ministerstwa Finansów przedstawił szczegółowe dane dotyczące wyliczeń na rok 2025, odnosząc się do różnic w finansowaniu przedszkoli i szkół. Uzupełniające informacje zaprezentował dyrektor Marcin Nowak z Ministerstwa Edukacji Narodowej, który zapowiedział również planowane zmiany legislacyjne.

Strona samorządowa, reprezentowana przez wójtów gmin, podkreśliła problemy lokalnych samorządów w kontekście uwarunkowań demograficznych oraz niedopasowania obecnych mechanizmów finansowania do realnych potrzeb.

II. Oświata w Krajowym Planie Odbudowy

Drugą część spotkania poświęcono roli edukacji w KPO. Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, wspólnie z MEN, zaprezentowali działania dotyczące podnoszenia kwalifikacji nauczycieli, w szczególności poprzez dedykowane szkolenia.


Najważniejsze ustalenia:

  • W 2026 roku Ministerstwo Finansów, we współpracy z przedstawicielami samorządów, przeprowadzi przegląd przepisów prawa dotyczących finansowania oświaty.

  • Informacje zaprezentowane podczas posiedzenia zostaną opracowane w formie pisemnej i przekazane wszystkim uczestnikom za pośrednictwem sekretariatu Komisji.