fbpx

Małopolska zimą – nie tylko narty. Okolice Nowego Targu.

Kolejne spotkanie koordynatorów ds. zmian w kodeksie pracy
16 lutego 2023
Odpowiedź na stanowisko Konwentu Marszałków RP w sprawie instrumentów terytorialnych 2021-2027
17 lutego 2023
Kolejne spotkanie koordynatorów ds. zmian w kodeksie pracy
16 lutego 2023
Odpowiedź na stanowisko Konwentu Marszałków RP w sprawie instrumentów terytorialnych 2021-2027
17 lutego 2023
Pokaż wszystkie

Małopolska zimą – nie tylko narty. Okolice Nowego Targu.

Stoki Palenica Szafranówka źródło visitmałopolska

Zima trwa w najlepsze, dlatego wracamy z kolejnymi propozycjami regionalnych atrakcji turystycznych w pobliżu największych ośrodków narciarskich. Terytorialnie wciąż pozostajemy w Małopolsce, ale tym razem zapraszamy w okolice Nowego Targu, do których amatorów sportów zimowych ściągają Palenica, Jaworki-Homole i inne świetnie przygotowane kompleksy.

Związek Województw RP (Polskie Regiony) w ostatnich latach prowadzi społeczną kampanię #PolskieWakacje, w ramach której zachęcamy do zwiedzania różnych zakątków Polski. O zimowych urokach Małopolski pisaliśmy między innymi  w naszym artykule o okolicach Limanowej.

Dopóki trwa sezon narciarski, koncentrujemy się głównie na południu kraju, do którego ściągają turyści z całej Polski, by poszusować na stokach albo po prostu na własnej skórze poczuć zimę z prawdziwego zdarzenia. Dlatego dziś przybliżymy nieco region nowotarski, który zaskakuje zarówno pod względem widoków, jak i oferowanych atrakcji. Zaprasza tu zakochany w urokach Małopolski marszałek województwa – Witold Kozłowski: – Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że Małopolska jest najpiękniejszym turystycznie regionem. Zapraszam do nas po niezapomniane wrażenia turystyczne, kulinarne i kulturalne.

Co kryje Nowy Targ

Już w samym Nowym Targu  jest co robić i co zwiedzać. Warto na pewno odwiedzić Muzeum Podhalańskie. Jego zbiory to okazja, by poznać codzienne życie dawnych górali – zobaczyć tzw. dwojaki do noszenia jedzenia w pole czy formy do bab wielkanocnych, narzędzia kuśnierzy (miasto słynęło z tego fachu), elementy warsztatów tkackich, dowiedzieć się czegoś o bednarstwie czy snycerstwie, szewstwie, a nawet kapelusznictwie. Samo muzeum mieści się w budynku ratusza, który jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków w mieście. Codziennie o godzinach 9.00, 12.00, 15.00, 18.00, 21.00 rozbrzmiewa stamtąd hejnał. Jest to melodia pieśni „Idzie Jasiek na zbój”. Godziny otwarcia i więcej informacji można znaleźć na stronie www muzeum.

Ratusz Nowy Targ, źródło visitmałopolskag

Wizytę w Nowym Targu warto zaplanować na czwartek lub sobotę. Dlaczego? Bo właśnie w te dni odbywa się tu słynny jarmark, na którym można kupić absolutnie wszystko, na czele z regionalnymi wyrobami. Minusowymi temperaturami nie ma się co przejmować, bo górale dbają o to, by kupujących rozgrzewać – młodszych gorącą czekoladą, starszych – grzanym winem. Tych szczególnie zmarzniętych zaprasza w swe progi Dwór Kupiecki, czyli pawilon handlowy, którego wystrój nawiązuje do najpiękniejszej podhalańskiej architektury. Jarmark ma nawet swoją stronę internetową z rozbudowaną galerią, która dodatkowo zachęca do spędzenia przedpołudnia na targu.

Odwiedź Szczawnicę i zamek Czorsztyn

Pomnik w Szczawnicy, autor zdjęcia Bronisław Dróżka, źródło pixabay

Szczawnica to zdecydowanie perełka powiatu nowotarskiego. Położona ok. 40 km od Nowego Targu uzdrowiskowa miejscowość urzeka swoim niepowtarzalnym klimatem. To idealne miejsce na dłuższy spacer przerywany rozgrzewającymi wizytami w klimatycznych kawiarniach czy – a jakże – tamtejszej pijalni wód, gdzie można wziąć leczniczy łyk Heleny, Jana, Józefa czy Józefiny. Pobyt w pijalni wód to także okazja, by w tamtejszej galerii obejrzeć wystawę obrazów przybliżającą ponad 200-letnią historię uzdrowiska oraz historię rodu Stadnickich, których działania miały szczególny wpływ na rozwój Szczawnicy i jej okolic. Ekspozycja jest dostępna od wtorku do niedzieli w godz. 9.00 – 17.00.

Zamek Czorsztyn, autor cortez13

Nieco bliżej Nowego Targu, bo niespełna 30 km leży Czorsztyn, znany głównie z ruin zamku nad brzegiem jeziora. Ciekawostką jest fakt, że na jego drugim brzegu leży zamek Niedzica, do którego zapraszaliśmy, opowiadając o Małopolsce w ramach kampanii #PolskieWakacje. Jeśli jeszcze tam nie byliście, jest to absolutnie pozycja obowiązkowa (to lepiej zachowany obiekt niż czorsztyńskie ruiny), ale Czorsztyn to szansa na poznanie dawniejszych dziejów Polski, lokalnych legend i przepiękną panoramę gór.

Region nowotarski zaprasza na aktywny wypoczynek

Skoro był już spacer po zimnych murach zamkowych ruin pora porządnie się rozgrzać. Najlepiej do tego celu nadają się Termy Szaflary (kwadrans drogi samochodem z Nowego Targu). Do dyspozycji gości są baseny, baseniki, zjeżdżalnie, sauny, bicze wodne, zaplecze gastronomiczne, a także rozbudowany kalendarz wydarzeń (warto go śledzić, żeby załapać się na pool party albo jeden z seansów saunowych). Szczegóły na stronie Term Szaflary.

materiały prasowe Termy Szaflary

Atrakcji w regionie jest oczywiście o wiele więcej – nasze propozycje to jedynie inspiracja do tego, by sprawdzić, co ciekawego dzieje się w okolicy i bardziej różnorodnie wykorzystać zimowy pobyt w Małopolsce. Niebawem kolejne wpisy, a my niezmiennie zachęcamy do śledzenia visitmalopolska.pl, profilu na Facebooku Odkryj Małopolskę, ale również innych kanałów informacyjnych województwa małopolskiego. Regularnie będą tam publikowane propozycje wycieczek, ciekawostki turystyczne, rekomendacje unikatowych atrakcji, zapowiedzi wydarzeń, których nie można przegapić.

 

Trasa biegowa w Nowym Targu, źródło visitmałopolska