Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego
14 kwietnia 2022Nagrody zachodniopomorskiego marszałka dla sportowców
22 kwietnia 2022„Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej, „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej czy „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei – to przykłady produkcji filmowych współfinansowanych przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. Od kilkunastu lat wspiera on filmowe dzieła, dzięki czemu zdobywają nagrody, są prezentowane na festiwalach, zostają doceniane przez widzów i krytyków. Trwa kolejny nabór wniosków, w ramach już XIV edycji konkursu, w którym do rozdysponowania jest 600 tysięcy złotych.
– Nie zastąpimy prywatnych producentów czy państwowych funduszy, ale dajemy istotny zastrzyk energii lokalnym twórcom. Często w ten sposób rozpoczynając ich drogę na szczyt. Fundusz finansuje Pomorze Zachodnie, Szczecin i Koszalin. W ten sposób budujemy zachodniopomorską i lokalną tożsamość, otwieramy region na współpracę artystyczną – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Do konkursu zgłaszane mogą być projekty filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, etiud, seriali oraz innego rodzaju produkcji filmowej. Regulamin konkursu, formularz aplikacyjny oraz wszystkie niezbędne dokumenty znaleźć można na stronie internetowej ZFF Pomerania Film: www.pomeraniafilm.pl.
Wnioski aplikacyjne należy składać do 11 maja 2022 roku w formie elektronicznej na adres zff@zamek.szczecin.pl, a w wersji papierowej w siedzibie Instytucji: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin z dopiskiem Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film, w godzinach 7:30-15:30 albo dostarczyć przesyłką pocztową rejestrowaną lub za pośrednictwem kuriera. Wyniki XIV Konkursu ogłoszone zostaną do 4 lipca 2022 roku.
W trosce o środowisko organizatorzy konkursu nieustająco zachęcają wnioskodawców do zwrócenia szczególnej uwagi na zrównoważoną produkcję filmową. Na stronie internetowej ZFF Pomerania Film znaleźć można informacje przybliżające zasady działania green filmingu. W opracowaniu tym opisane zostały zasady dotyczące zmiany produkcji filmowej na bardziej przyjazną dla środowiska naturalnego.
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film utworzono w 2009 roku dzięki współpracy Województwa Zachodniopomorskiego, Miasta Szczecin i Miasta Koszalin. Jego celem jest wspieranie produkcji filmowych związanych z województwem zachodniopomorskim, które mogą przyczynić się do kulturalnej, turystycznej i gospodarczej promocji regionu, ze szczególnym uwzględnieniem Miast Szczecin i Koszalin.
Od momentu rozpoczęcia działalności ZFF obok głośnych tytułów, jak fabularne filmy „Bilet na księżyc” Jacka Bromskiego, „Obietnica” Anny Kazejak, „Karbala” i „Lincz” Krzysztofa Łukaszewicza czy animacja „Sexy laundry/Sex dla opornych” Izabeli Plucińskiej, powstało wiele ważnych filmów dokumentalnych, przypominających postaci i niezwykle ciekawą historię regionu, m.in. „Bezsenność” Andrzeja Titkowa, znakomity dokument o Leonardzie Borkowiczu czy „Happy Olo – pogodna ballada o Olku Dobie” Marcina Macuka i Pawła Bogocza, prezentowany podczas pokazów repertuarowych w kinach w całej Polsce.
W ostatnim czasie cieszyliśmy się z krajowych i międzynarodowych sukcesów m.in. filmów „Portret Suzanne” Izabeli Plucińskiej, „Wszystko dla mojej matki” Małgorzaty Imielskiej, „Lekcja miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei, „We Have One Heart” Katarzyny Warzechy. Na premierę czekają zaś m.in. „Fucking Bornholm” Anny Kazejak (w polskich kinach i szerokiej dystrybucji od 6 maja 2022) oraz „Wiarołom” Piotra Złotorowicza, które już dziś otrzymały zaproszenia na znaczące festiwale filmowe.
Donatorami Funduszu są Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Koszalin i Miasto Szczecin, a operatorem jest Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Radę Programową ZFF tworzą: Joanna Pieciukiewicz, Marek Osajda, Paweł Strojek.
Do 2021 roku Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film dofinansował ponad 120 produkcji na kwotę ponad 5 milionów złotych. Wiele z nich odniosło sukces w kraju i poza jego granicami.