13 startupów w drugim etapie konkursu Startuj z Mazowsza
17 września 2024Mazowsze wyremontuje szpital przy ul. Barskiej
30 września 2024O kluczowych kwestiach związanych z rozwojem regionalnym i wzywaniami, przed którymi stoi obecnie Europa rozmawiano w Oulu w Finlandii. W 25. posiedzeniu Komisji Polityki Spójności Terytorialnej i Budżetu UE (COTER) oraz konferencji „Wspólnie budowanie zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości – lokalne i regionalne rozwiązania globalnych wyzwań” uczestniczył marszałek Adam Struzik.
Spotkanie było okazją do przeanalizowania planu działania dotyczącego tzw. „Agendy Północnej” – jako przykładu, ukierunkowanej na konkretny obszar, zintegrowanej strategii, której celem jest wspieranie innowacji, czystej energii, zrównoważonego transportu oraz spójności społecznej. Tego typu działania są obecnie kluczowe dla Unii Europejskiej, która kładzie szczególny nacisk na harmonijny rozwój regionalny w kontekście wyzwań globalnych.
Na posiedzeniu Komisji COTER omówiono m.in. opinię „Jak wykorzystać cały potencjał polityki spójności, by stawić czoła zmianie demograficznej”. Jest to wyzwanie istotne dla wielu państw, szczególnie dla Węgier, które wraz z Belgią i Hiszpanią obecnie sprawują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i nadały temu zagadnieniu priorytet. W szczególności podkreślano, że sprostanie wyzwaniom demograficznym wymaga zwiększenia zaangażowania polityki spójności. Podkreślono, że powinna być ona łączona z polityką ochrony środowiska oraz przeciwdziałaniem wyludnianiu.
Kolejna opinia omawiana na posiedzeniu Komisji dotyczyła „Odnowionej polityki spójności po 2027 r., która nikogo nie pozostawia w tyle”. Podczas dyskusji zwrócono uwagę na pogłębiające się nierówności regionalne, zarówno na poziomie europejskim, jak i krajowym. Podkreślono, że polityka spójności powinna wspierać rozwój wszystkich obszarów Unii Europejskiej, w tym regionów peryferyjnych i słabo rozwiniętych. Aby zmniejszyć te nierówności zasugerowano, by lepiej wykorzystać lokalne mocne strony tych obszarów, wspierając wzrost gospodarczy oraz przyciągać prorozwojowe inwestycje.
Marszałek Adam Struzik uczestniczył także w wizycie studyjnej w Szpitalu Uniwersyteckim w Oulu, który jest częścią programu OYS 2030. Placówka przechodzi modernizację i usprawnia działalność, by spełnić wymogi specjalnej opieki medycznej w przyszłości. Wizja zmian zakłada, że do 2030 r. szpital OYS będzie najbardziej inteligentnym na świecie. Dużą rolę odgrywa przy tym laboratorium OuluHealth Labs, obejmujące obszar 300 metrów kwadratowych na dwóch piętrach oraz cyfrowe stanowisko badawcze do integracji elektronicznej dokumentacji medycznej. W jego skład wchodzi też trójwymiarowa przestrzeń wirtualna i sieć testowa 5G. Ta platforma współtworzenia umożliwia współpracę między podmiotami świadczącymi opiekę zdrowotną i społeczną, organizacjami badawczymi i innowacyjnymi oraz przedsiębiorstwami.
Wizyta w tym nowoczesnym szpitalu była okazją do zapoznania się z inspirującymi innowacyjnymi rozwiązaniami, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozwoju służby zdrowia na Mazowszu, w szczególności w kontekście wdrażania nowych technologii w placówkach medycznych.
mazovia.pl
Źródło fot. „OYS” www.kauppalehti.fi