fbpx

Mazowsze. Znamy laureatów plebiscytu ekologicznego

12 mln zł na promocyjne zwiedzanie od samorządu Mazowsza
9 stycznia 2023
Mazowsze dla seniorów
24 stycznia 2023
12 mln zł na promocyjne zwiedzanie od samorządu Mazowsza
9 stycznia 2023
Mazowsze dla seniorów
24 stycznia 2023
Pokaż wszystkie

Mazowsze. Znamy laureatów plebiscytu ekologicznego

Na gali finałowej Plebiscytu Ekologicznego „Wspólna zielona przyszłość” poznaliśmy jego zwycięzców. W gronie uhonorowanych znaleźli się przedstawiciele z Mazowsza.

Uczestnicy zgłaszali projekty w trzech kategoriach: technologie, badania naukowe oraz inicjatywa samorządowa. Laureatom nagrody wręczała członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

O wydarzeniu
Plebiscyt ekologiczny to jedyna tego typu inicjatywa w Polsce, której celem jest wyłonienie najbardziej wartościowych i nowatorskich projektów związanych z ochroną przyrody. Do udziału w konkursie zgłoszono kilkadziesiąt interdyscyplinarnych projektów i lokalnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska i klimatu, wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii czy racjonalnym zarządzaniem surowcami naturalnymi.

Mazowieccy laureaci
Zgłoszone projekty ocenione zostały przez kapitułę konkursową, w której skład weszli wybitni naukowcy z kilku polskich ośrodków badawczych oraz przedstawiciele instytucji i organizacji zajmujących się ochroną środowiska i klimatu. Na zwycięstwo mogły liczyć projekty, które wyróżniają się pod względem innowacyjności oraz wpływu na społeczeństwo i najbliższe otoczenie.

W grupie laureatów znaleźli się także mazowieccy samorządowcy. Podkategoria – działania gmin wiejskich:

I miejsce – gmina Izabelin,
Wyróżnienie – gmina Jednorożec.

Podkategoria – działania pozostałych gmin:

I miejsce – gmina Ostrów Mazowiecka,
Wyróżnienie – miasto Mława.

Zdaniem członek zarządu Janiny Ewy Orzełowskiej kwestie związane z ochroną środowiska oraz zmianami klimatu coraz częściej pojawiają się w debacie publicznej, ponieważ stanowią ważny temat w życiu każdego z mieszkańców.

– Zmiany, jakie zachodzą w środowisku, możemy obserwować w naszym codziennym życiu. Mierzymy się z nieuchronnymi problemami wynikającymi ze zmian klimatu. Stajemy przed wyzwaniami mającymi na celu zredukowanie ryzyka wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych związanych m.in. z wysokimi temperaturami, ryzykiem suszy czy powodzi – wyjaśnia Janina Ewa Orzełowska.

Plebiscyt ekologiczny organizowany jest przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Samorządem Województwa Mazowieckiego oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego od ponad 20 lat działa instytucja, aktualnie jest to Centrum Ekologii i Ekofilozofii, która zajmuje się ochroną środowiska i zagadnieniami ekologicznymi. Wizją uniwersytetu było powołanie w tym roku ekoplebiscytu, który skierowany jest do różnych partnerów: do firm, jednostek samorządu terytorialnego oraz do szeroko pojętego świata nauki – podkreśla prof. dr hab. Jacek Tomczyk, dyrektor Centrum Ekologii i Ekofilozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

źródło: mazovia

foto: UKSW