Konwent Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy obradował na Pomorzu Zachodnim
16 października 2024RE-Source Forum Amsterdam 2024
29 października 2024Samorządy we współpracy z organizacjami pozarządowymi zapraszają mieszkańców do udziału w ciekawych warsztatach, spotkaniach, wydarzeniach. Najlepsze inicjatywy zostały docenione w 12. edycji konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskie „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2024”. We wtorek, 15 października 2024 r. poznaliśmy wyniki.
Celem konkursu „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2024” jest nagrodzenie samorządów, które najefektywniej współpracują z organizacjami pozarządowymi.
– Po raz dwunasty nagradzamy samorządy, które uznaliśmy za wzorcowe we współpracy z organizacjami pozarządowymi. W dzisiejszych czasach te nagrody i wyróżnienia mają inną funkcję niż na początku tego konkursu. Dwanaście lat temu byliśmy na etapie promowania dobrej współpracy pomiędzy samorządami a organizacjami pozarządowymi. Dziś organizacje pozarządowe profesjonalizują się, jest też większe zrozumienie wśród samorządowców, że część zadań można zrobić lepiej i efektywniej razem z NGO’sami – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Zwycięskie JST otrzymały statuetki wykonane przez prof. Jerzego Lipczyńskiego oraz nagrody finansowe na dalsze działania rozwijające międzysektorową współpracę. W tym roku to kwota 10 tys. zł, która dodatkowo zasili budżet: Gminy Miasta Świnoujście, Powiatu Koszalińskiego, Gminy Miejskiej Wałcz, Gminy Mirosławiec oraz Gminy Marianowo.
Komisja konkursowa przy ocenie wniosków zwracała uwagę m.in. na efekty zrealizowanych inicjatyw, współpracę z organizacjami pozarządowymi, wolontariuszkami i społecznikami. – W tym roku 24 samorządy zgłosiły do konkursu swoje dobre praktyki – mówiła Anita Jurewicz, p.o. dyrektorka Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
Przedmiotem oceny była współpraca prowadzona od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. Zgłoszenia konkursowe oceniane były w pięciu kategoriach: Miasta powyżej 40 tys. mieszkańców i miasta na prawach powiat, Powiaty, Gminy liczące 15 – 40 tys. mieszkańców, Gminy miejskie i miejsko – wiejskie liczące poniżej 15 tys. mieszkańców oraz Gminy wiejskie liczące poniżej 15 tys. mieszkańców.
Zajęcia dla młodzieży w Świnoujściu
W kategorii „Miasta powyżej 40 tys. mieszkańców i miasta na prawach powiatu” zwyciężyła Gmina Miasto Świnoujście. Komisja konkursowa doceniła realizację zajęć animacyjno-profilaktycznych dla dzieci i młodzieży w wieku od 11 do 18 lat oraz ich rodziców i opiekunów. Zajęcia prowadziła Fundacja Speak Up, a ich celem było kształtowanie nawyku uczestnictwa w zajęciach sportowo-rekreacyjnych jako elementu profilaktyki prozdrowotnej. Znalazło się też miejsce na integrację ze środowiskiem lokalnym.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Gmina Miasto Stargard za współpracę z Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w ramach działań podejmowanych na rzecz osób bezdomnych. Organizacja, przy wsparciu infrastrukturalnym i finansowym Miasta, zabezpiecza obszar interwencji i integracji w stargardzkim systemie wychodzenia z bezdomności. Podopieczni placówek prowadzonych przez Caritas mogą liczyć na kompleksowe wsparcie i konsultacje z doradcami: społecznymi i zawodowymi, pracownikami socjalnymi, kuratorami, psychologami, prawnikami.
Powiat Koszaliński postawił na usług wsparcia rodziny
Powiat Koszaliński to kolejny laureat konkursu marszałka. Samorząd we współpracy z Fundacją Nauka dla Środowiska realizował projekt w zakresie rozwoju usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej pn. „Wybierz Przyszłość dla Rodziny”. Celem projektu było zwiększenia dostępności usług społecznych dla osób zagrożonych ubóstwem i/lub wykluczeniem społecznym. W jego ramach w powiecie koszalińskim objęto 345 uczestników poprzez: pomoc pieniężną przeznaczoną na usługi aktywnej integracji o charakterze społecznym, usługi aktywnej integracji o charakterze zawodowym w systemie edukacji pozaformalnej i nieformalnej, budowanie kompetencji społeczno-kulturalnych, kursy, szkolenia, poradnictwo psychologiczne i pedagogiczne oraz wsparcie rodzin w zakresie pełnienia ról opiekuńczo-wychowawczych.
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał także Powiat Stargardzki. To docenienie inicjatywy realizowanej przez Stowarzyszenie Edukacja–Zdrowie–Aktywność pn. „Białe Soboty dla Mieszkańców Powiatu Stargardzkiego”. Projekt polegał przygotowaniu i przeprowadzeniu działań profilaktyczno-edukacyjnych w zakresie chorób cywilizacyjnych takich jak np. cukrzyca, choroby układu krążenia, otyłość.
Festiwal Dwóch Jezior, który łączy
W kategorii „Gminy liczące 15-40 tys. mieszkańców” zwyciężyła Gmina Miejska Wałcz. Samorząd Wałcza współpracuje z III sektorem na wielu płaszczyznach: od wsparcia osób starszych poprzez prowadzenie ogrzewalni miejskiej, wydawanie żywności, pomoc osobom z niepełnosprawnościami, projekty edukacyjne czy wspólne projekty rewitalizacji przestrzeni miejskiej.
Jednym z takich działań był zorganizowany w 2023 r. Festiwal Dwóch Jezior. W organizację Festiwalu angażuje się wiele NGO’sówi, instytucji i wolontariuszy, a dzięki partnerstwu i współpracy z mieszkańcami udaje się poszerzyć ofertę kulturalną województwa.
– Współpraca z NGO’sami to wartość dodana dla każdego samorządu. Wspieranie pasjonatów w różnych dziedzinach wzmaga ich aktywność społeczną. Takie wyróżnienie dla naszego miasta to docenienie wieloletnich starań i pracy najbardziej zaangażowanych, a więc naszych społeczników – mówił Maciej Żebrowski, Burmistrz Miasta Wałcza.
Wyróżnieniem w tej kategorii może pochwalić się Gmina Drawsko Pomorskie za projekt 11. Drawski Festiwal Sztuk Alternatywnych „Sztukaterie”. To warsztaty fotograficzne dla dzieci i dorosłych, podczas których uczestnicy uczyli się podstaw fotografii analogowej, poznawali XIX-wieczną technikę fotografii, wykonywali własnoręcznie aparaty. Powstałe prace stworzyły jedną z wystaw podczas Sztukaterii.
Gmina Mirosławiec stawia na sportową integrację
Gmina Mirosławiec zwyciężyła w kategorii: „Gminy miejskie i miejsko-wiejskie liczące poniżej 15 tys. mieszkańców”. Gmina z Klubem Sportowym Mirstal zorganizowała m.in.: „Sportowe rozpoczęcie wakacji”, spotkanie „Sportowa Zgraja Wspiera Świętego Mikołaja” oraz społeczną akcję wsparcia Domu Dziecka w Szczecinku. Efektem wspólnych działań jest także inicjatywa „Przy piłkarskim stole”.
– Wokół klubu zgromadziły się fajne osoby – trenerzy dzieci, rodzice. Są ludzie, którzy się zaangażowali. Nie tylko trzymają kciuki, ale pomagają. Widać ich na meczach, po meczach, na różnych wydarzeniach. Współpraca się rozwija – mówił Dariusz Bartosik, zastępca Burmistrza Mirosławca.
Wyróżnienie w tej kategorii wywalczyła Gmina Mielno, która w ramach współpracy z Krajowym Zrzeszeniem Ludowe Zespoły Sportowe wspiera funkcjonowanie Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa”. Podopiecznymi centrum są osoby długotrwale bezrobotne i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dzięki ofercie CIS uczą się zawodów związanych z branżą turystyczną.
Festiwal Dzwonków w Gminie Marianowo
Na terenie Gminy Marianowo od dwóch lat odbywa się Festiwal Dzwonków. To przykład dobrej współpracy JST z wieloma organizacjami pozarządowymi i ważny punkt kalendarza imprez gminy. I właśnie za ten festiwal Gmina Marianowo zwyciężyła w kategorii „Gminy wiejskie liczące poniżej 15 tys. mieszkańców”. – Zapraszam na Festiwal Dzwonków – mówił Mateusz Ruciński, wójt Gminy Marianowo.
Inicjatorem Festiwalu jest Fundacja Nowe Możliwości, prowadząca w Dzwonowie Warsztaty Terapii Zajęciowej dla osób z niepełnosprawnościami. W realizację wydarzenia zaangażowane są: Koła Gospodyń Wiejskich, Ochotnicze Straże Pożarne, Kluby Sportowe oraz liczna grupa mieszkanek i mieszkańców.
Wyróżnienie zdobyła Gmina Postomino
Rok 2023 był okazją, aby w sposób szczególny wyeksponować funkcjonujące na obszarze Gminy Postomino organizacje pozarządowe z uwagi na jubileusz 20-lecia obowiązywania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. W ramach obchodów Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” zrealizowało projekt pn. „Wiem, skorzystam”, którego celem była organizacja spotkań edukacyjno-informacyjnych dla seniorów i osób dorosłych, w tym warsztatów profilaktyczno-edukacyjnych dotyczących zdrowego stylu życia, alternatywnych form spędzania wolnego czasu oraz kształtowania umiejętności radzenia sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami.
wzp.pl