fbpx
W Opolu dyskutowano, jak chronić środowisko
11 marca 2023
Projekt pn. Centrum Projektowe Zaawansowanych Technologii Lekkich zmienia oblicze Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
Politechnika Opolska wzbogaciła się o kolejne laboratorium
2 kwietnia 2023
W Opolu dyskutowano, jak chronić środowisko
11 marca 2023
Projekt pn. Centrum Projektowe Zaawansowanych Technologii Lekkich zmienia oblicze Wydziału Mechanicznego Politechniki Opolskiej.
Politechnika Opolska wzbogaciła się o kolejne laboratorium
2 kwietnia 2023
Pokaż wszystkie

O sercu w Opolu

W stolicy regionu odbyła się 86. Wiosenna Konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Dominujący temat w tym roku to połączenie leczenia onkologicznego i kardiologicznego oraz nowych wytycznych w światowej kardiologii. Konferencja odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego.

Kolejny raz do Opola zjechali kardiolodzy z całej Polski. Wybitni specjaliści omawiają m.in. najnowsze wytyczne ESC ogłoszone w 2022 roku. Jak mówi jeden z organizatorów spotkania Piotr Feusette z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, konferencja jest poświęcona temu, jak zaimplementować do codziennej praktyki klinicznej światowe trendy. – Jest to z założenia konferencja omawiająca nowe wytyczne w leczeniu kardiologicznym. Szczególnie mówimy o kardio-onkologii. Dziś niestety osoby kardiologiczne chorują również onkologicznie. Wybór optymalnego leczenia jest mottem tych wytycznych. Ważne, aby leczenie onkologiczne nie wpływało na choroby serca i odwrotnie – mówi Piotr Feusette.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła podkreśla, że Opole ma wybitnych specjalistów. – Chciałbym przypomnieć, że doktor Władysław Pluta rozwijał kardiologię w Opolu. Dodatkowo pięć lat temu Wojewódzkie Centrum Medyczne zostało przekształcone w Uniwersytecki Szpital Kliniczny. W każdej dziedzinie udało się rozwinąć specjalizacje i zakres leczenia w naszym województwie. Powstało centrum badawcze, jest wydział lekarski w Opolu. To ogromny rozwój medyczny – mówi Andrzej Buła. Wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura dodaje, że samorząd województwa wspiera wszystkie szpitale i leczenie. – To przekazane pieniądze na rozwój medycyny w województwie wraz ze szpitalami i uczelniami – mówi.

Tomasz Furdzik, prezentujący rozwiązania dla kardiologii, mówi o bardzo szerokim spektrum zastosowania oprogramowania i urządzeń. – Coraz popularniejsza w zastosowaniu diagnostycznym jest platforma kardiologiczna. Integruje ona w jednej platformie medycznej wszystkie moduły diagnostyczne, niezbędne dla pracowni kardiologicznej: spoczynkowe EKG, systemy do prób wysiłkowych, holtery EKG, holtery ciśnieniowe ABPM oraz spirometrię. Innowacyjnością jest skupienie wszystkich modułów w jednym oprogramowaniu. Lekarz poprzez jedno kliknięcie ma dostęp do wszystkich danych – mówi Tomasz Furdzik.

źródło: opolskie.pl