Ważna droga na Kujawach w przebudowie
3 września 2024Nowa przestrzeń dla bydgoskich przedsiębiorców
17 września 2024Oficjalna delegacja samorządu województwa pod przewodnictwem marszałka Piotra Całbeckiego zakończyła wizytę w Stanach Zjednoczonych. W Nowym Jorku oraz Huston i College Station w Teksasie spotkała się z przedstawicielami lokalnej administracji, służb ratowniczych, biznesu, instytucji naukowo-badawczych i edukacyjnych oraz z liderami amerykańskiej Polonii.
Rozmowy dotyczyły m.in. wsparcia rozwoju potencjału eksportowego kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw, tworzenia korzystnych warunków dla amerykańskich inwestorów w regionie oraz wymiany doświadczeń służb mundurowych i w dziedzinie służby zdrowia. Efekty wizyty to m.in. list intencyjny dotyczący współpracy samorządu województwa z Texas A&M AgriLife Extension oraz umowa partnerska między Toruniem i miastami aglomeracji Bryan/College Station.
W Nowym Jorku marszałka Piotra Całbeckiego i towarzyszące mu osoby – wśród których byli radni województwa Michał Czepek, Wojciech Jaranowski i Przemysław Ziemecki – podejmowali m.in. z komisarz ds. międzynarodowych miasta Edward Mermelstein i nowojorski radny Robert Holden, który reprezentuje Queens, dzielnicę z największą populacją Polaków. Radny Robert Holden jest niezwykle cenionym politykiem, przyjacielem Polonii i województwa kujawsko-pomorskiego. W swojej działalności w mieście skupia się na sprawach bezpieczeństwa publicznego, pożarnictwa, ratownictwa i spraw międzynarodowych. W ramach rozwijania współpracy służb mundurowych delegacja spotkała się z przedstawicielami nowojorskiej policji (NYPD – New York Police Department) i nowojorskiej straży pożarnej (FDNY – Fire Department of New York). Wśród omawianych tematów znalazły się m.in. kwestie związane z postępowaniem w sytuacjach kryzysowych i monitoringiem miejskim. Omówione zostały też plany polsko-amerykańskiej międzynarodowej wymiany zawodowej służb mundurowych.
W Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku przedstawiciele województwa byli gośćmi konsula Mateusza Sakowicza. Wśród uczestników tego spotkania byli też liderzy środowisk polonijnych i posiadający polskie korzenie przedstawiciele amerykańskiego biznesu. Rozmowy dotyczyły promocji gospodarczej, promocji kultury i pogłębienia współpracy z Polakami w USA. O promocji gospodarczej, a także o możliwym wsparciu dla kujawsko-pomorskich przedsiębiorstw w wejściu na amerykańskie rynki, rozmawiano też podczas spotkania w nowojorskim biurze handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.
Podczas wizyty w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych marszałek Piotr Całbecki podjął kwestie związane z realizowanymi przez województwo kujawsko-pomorskie inicjatywami dotyczącymi m.in. budowania odporności na klęski żywiołowe w miastach (współpraca z Biurem Narodów Zjednoczonych ds. Zmniejszania Ryzyka Katastrof), polityką społeczną (współpraca z Departamentem Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ) oraz rozwijaniem polityki rodzinnej (w ramach Deklaracji Weneckiej).
W Teksasie delegacja odwiedziła MD Anderson Cancer Institute, który jest jednym z najważniejszych na świecie centrów onkologicznych (rozmowy dotyczyły współpracy z tym ośrodkiem Centrum Onkologii i Centrum Czochralskiego), oraz funkcjonującą w ramach Texas A&M University The Bush School of Government and Public Service (w tych spotkaniach uczestniczył też prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ds. nauki prof. Adam Kola), Izbę Handlową Houston i polski konsulat w tym mieście, gdzie gospodarzem spotkania był konsul Andrzej Fąfara.
List intencyjny intencyjny z Texas A&M AgriLife Extension (jednostką Texas A&M University) jest formalnym przypieczętowaniem dotychczasowej współpracy w dziedzinie badań naukowych dotyczących rolnictwa oraz w dziedzinie edukacji i międzynarodowej wymiany młodzieżowej. Texas A&M AgriLife Extension, instytucja ze stuletnią tradycją, zajmuje się m.in. popularyzacją wiedzy dotyczącej wyników najnowszych badań naukowych w dziedzinie rolnictwa, zasobów naturalnych i nauk przyrodniczych, prowadzi też program rozwoju młodych z segmentem kreującym przyszłych młodych liderów.
Texas A&M University jest siódmym co do wielkości uniwersytetem w Stanach Zjednoczonych, aktualnie studiuje tu 80 tysięcy studentów. UMK przygotowuje się do współpracy z jednym z jego wydziałów (academic college), The Bush School of Government and Public Service, w zakresie kształcenia studentów w dziedzinie stosunków międzynarodowych i bezpieczeństwa wewnętrznego.
kujawsko-pomorskie.pl