fbpx
Międzynarodowe wsparcie opolskiego biznesu
1 lipca 2024
Gmina Jemielnica (woj. opolskie) z Europejską Złotą Nagrodą Odnowy Wsi 2024
15 lipca 2024
Pokaż wszystkie

Opolskie Tradycje Dożynkowe

Opolskie Tradycje Dożynkowe

Opolskie Tradycje Dożynkowe to konkurs, który wsparł aż dwadzieścia dwie organizacje działające na obszarach wiejskich. Dzięki 200 tysiącom złotych z budżetu Województwa Opolskiego zakupione zostaną stroje i zorganizowane wydarzenia związane z tradycjami i obrzędami okresu żniw i dożynek.

Przed nami okres żniw i dożynek. Członkowie organizacji z obszarów wiejskich od lat angażują się w swoich miejscowościach w dożynki i inicjatywy im towarzyszące. Ogromnie ważna jest oprawa tych obchodów, jak stroje czy pięknie zdobione korony dożynkowe, ale też międzypokoleniowa integracja i przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie.

Umowy dotacyjne dla beneficjentów wręczono w miejscu, które na mapie Opolszczyzny najbardziej kojarzy się z tradycją, folklorem i barwami opolskiej wsi, czyli Muzeum Wsi Opolskiej.

Jak podkreślił Robert Wegrzyn, członek zarządu województwa opolskiego, to ważne dziedzictwo, które należy pielęgnować. – Konkurs wpisał się czasowo doskonale w okres żniw i dożynek. To podkreślanie tradycji i zaangażowania osób, które te tradycje kultywują i pokazują. Dotacje otrzymało około siedemdziesiąt procent aplikujących organizacji. Cieszę się, że mogliśmy wesprzeć tak cenne inicjatywy – mówił.

Wśród beneficjentów znalazło się m.in. Stowarzyszenie Misja Integracja, które zrealizuje zadanie pn. „Dożynkowe tradycje i obyczaje na Śląsku”. Anna Zazula, prezes Stowarzyszenia, a jednocześnie członkini KGW Chróścina w gminie Lewin Brzeski przyznaje, że to spora pomoc w zakupie dziesięciu kompletów strojów ludowych ze Śląska Opolskiego. – Będziemy wykorzystywać je na naszych lokalnych wydarzeniach czy dożynkach. Jeździmy też na wydarzenia ogólnopolskie, bierzemy udział w konkursach kulinarnych. Stroje z pewnością uatrakcyjnią naszą działalność – wyjaśniła

Dziesięć tysięcy złotych powędruje też do Grodziska, gdzie od niedawna działa Koło Gospodyń Wiejskich. – Formalnie istniejemy od marca tego roku. Zakupimy cztery komplety strojów ludowych męskich składających się ze spodni, koszuli, kamizelki, butów i kapelusza, a także na organizację dożynek oraz biesiady śląskiej. Stroje kobiece nabyliśmy już w ramach funduszu sołeckiego. Należy do nas ponad trzydzieści pań oraz kilku panów, w bardzo rożnym wieku – mówiła Natalia Gordzielik z KGW w Grodzisku.

Stowarzyszenie Miłośników Karłowic i Kuźnicy Katowskiej im. ks. dr Jana Dzierżona kwotę 7,5 tysiąca złotych przeznaczy na zakup chust dożynkowych z haftem opolskim oraz organizację warsztatów podtrzymujących tradycję plecenia koron żniwnych. – Najbliższe dożynki dla naszego stowarzyszenia to debiut, jednak nasi członkowie od lat angażowali się w grupie nieformalnej podtrzymującej tradycje dożynkowe. Chcemy rozwijać się jako organizacja, intensyfikować nasze zadania, ale jednocześnie pielęgnować piękno tradycji – zaznaczył reprezentujący organizację Stanisław Szynkowski.

opolskie.pl