Fundusze europejskie dla Śląska
13 lipca 2022Polskie Wakacje na Śląsku
12 sierpnia 2022Na Stadionie Śląskim zainaugurowano wystawę „Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”.
W wernisażu wystawy udział wzięli marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, prezes Stadionu Śląskiego Jan Widera, a także Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu i Sławomir Majcher, dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Na wystawie zobaczyć można 21 artystycznych plakatów promujących igrzyska olimpijskie w Monachium, maskotkę jamnika Waldiego, strój łuczniczki Ireny Szydłowskiej, krawaty, spinki do mankietów, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki. Ekspozycja powstała we współpracy z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.
Kibice pamiętają Igrzyska Olimpijskie w Monachium przede wszystkim ze względu na sukcesy i emocje, jakich dostarczyli im polscy sportowcy, zdobywając łącznie 21 medali, w tym aż 7 złotych. Wystawa przypomina piękne karty sportowej historii Polski i świata. Na wystawie zaprezentowane zostały plakaty artystyczne powstałe specjalnie z okazji igrzysk. Inicjatorem tej serii był główny projektant igrzysk Otl Aicher, odpowiedzialny za oprawę graficzną. Niemiecki grafik zwrócił się do wybitnych twórców z apelem o przygotowanie plakatów na igrzyska. Na apel odpowiedziało 28 artystów z całego świata. Wśród nich m.in.: David Hockney, Oscar Kokoschka, Victor Vasarely, Jan Lenica.
Oprócz plakatów na wystawie znajduje się kilkadziesiąt eksponatów ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Oprócz strojów olimpijskich i ich elementów (krawaty, spinki do mankietów) w gablotach są także inne pamiątki: pierwsza oficjalna maskotka igrzysk – jamnik Waldi, medale pamiątkowe, odznaki i proporczyki. Nie zabrakło również gadżetów dla kolekcjonerów, jak choćby kufel do piwa czy oryginalna popielniczka.
Wystawę można oglądać w przestrzeniach Stadionu Śląskiego. Wszelkie informacje dostępne są na stronie Wystawa Monachium 1972. Sport i sztuka. Plakat olimpijski ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (stadionslaski.pl)
źródło i foto: www.slaskie.pl