fbpx

Po VIII Krajowym Kongresie Sekretarzy

Po Forum Energetycznym Green HUB PL
11 października 2024
Samorządowcy rozmawiają z MSZ
15 października 2024
Po Forum Energetycznym Green HUB PL
11 października 2024
Samorządowcy rozmawiają z MSZ
15 października 2024
Pokaż wszystkie

Po VIII Krajowym Kongresie Sekretarzy

Dwa dni dyskusji o tym, jak zmieniać samorząd terytorialny w Polsce, jak poprawiać standardy obsługi mieszkanek i mieszkańców w urzędach oraz modernizować ich pracę i wprowadzać nowe technologie – tak w skrócie można podsumować VIII Krajowy Kongres Sekretarzy, którego mieliśmy zaszczyt być partnerem.

Spotkanie skierowane do sekretarzy gmin, miast, powiatów i województw odbyło się w dniach 4-25 września pod hasłem: „Rozwój kompetencji i usług dla mieszkańców, jako priorytet administracji samorządowej w dynamicznym otoczeniu”. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej.

Kongres zaszczycił swoją obecnością wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji – Tomasz Szymański.Dzięki takim kongresom, spotkaniom jak to, wzajemnej wymianie doświadczeń, uczestnictwu w forach i debatach, administracja staje się coraz lepsza – powiedział

Podczas spotkania z wiceministrem omawiano efektywne budowanie administracji przyjaznej obywatelom, co jest kluczowym celem działań sektora publicznego.

Kongres był także okazją do przyznania nagród w konkursie Dobre Praktyki Organizacji i Zarządzania w Administracji Samorządowej, organizowanym przez Forum Rozwoju Demokracji Lokalnej. W konkursie nagradzane są dobre praktyki, innowacyjne rozwiązania i nowatorskie projekty w zarządzaniu samorządowymi instytucjami.

Wyróżnienie trafiło m.in. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego za wykorzystywanie prostego języka w komunikacji z mieszkańcami, a z nagrodą wróciło do domu Województwo Podlaskie za wdrożenie Elektronicznego Zarządzania Dokumentacją.

Drugi dzień Kongresu rozpoczęła dyskusja o ochronie ludności w gminie. Nie da się ukryć, że na kształt dyskusji miała duży wpływ powódź, która zdewastowała część z polskich regionów. Przypomniano jednak, że na poziomie lokalnym sytuacje kryzysowe mogą zostać wywołane przez np. przerwy w dostawach prądu czy zmiany pogodowe. Wnioski z rozmowy były m.in. takie, że w małych gminach brakuje specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, co oznacza, że – automatycznie – w sytuacjach kryzysowych bardzo ważną rolę odgrywają wójtowie i burmistrzowie oraz sekretarze miast i gmin. Nie do przecenienia jest także rola Ochotniczych Straży Pożarnych. – Dlatego warto stale budować ich potencjał – przekonywał Grzegorz Cichy, Prezes Unii Miast i Miasteczek Polskich.

Kongres zakończyła dyskusja o propozycjach zmian w prawie wyborczym. Środowisko sekretarzy po raz kolejny poruszyło tę kwestię, bo to właśnie oni często pełnią bowiem ważną rolę podczas organizacji wyborów.

Na zakończenie imprezy Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin oraz Przewodniczący Zarządu Krajowej Rady Forów Sekretarzy JST podkreślił: – Rada od razu przystąpi do analizy wniosków i koncepcji, które powstały w toku kongresowych dyskusji.