fbpx
Wielkopolska i Obwód Charkowski razem na Kongresie Odbudowy Ukrainy Common Future
Wielkopolska i Obwód Charkowski razem na Kongresie Odbudowy Ukrainy Common Future
14 października 2024
Ruszyła rozbudowa Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Wielkopolska: Ruszyła rozbudowa Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
22 października 2024
Wielkopolska i Obwód Charkowski razem na Kongresie Odbudowy Ukrainy Common Future
Wielkopolska i Obwód Charkowski razem na Kongresie Odbudowy Ukrainy Common Future
14 października 2024
Ruszyła rozbudowa Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
Wielkopolska: Ruszyła rozbudowa Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie
22 października 2024
Pokaż wszystkie

Podsumowanie Targów POLECO 2024 w Poznaniu

Transformacja niskoemisyjna, system kaucyjny, standardy zrównoważonego budownictwa – to wybrane tematy, które zostały poruszone podczas targów POLECO 2024, które odbyły się 15-17 października w Poznaniu. ZWRP było partnerem wydarzenia.

Międzynarodowe Targi Poznańskie tym razem gościły prawie 200 wystawców z 8 krajów. Odwiedzający mieli okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami dla ochrony środowiska i gospodarki obiegu zamkniętego. Ponadto mogli liczyć na bogatą ofertę merytoryczną, bo organizatorzy wydarzenia zaplanowali aż 25 paneli dyskusyjnych, w których udział wzięli przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, świata nauki czy biznesu, m.in. Marek Goleń – Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami, Pełnomocnik Ministra Klimatu i Środowiska do spraw gospodarki o obiegu zamkniętym, prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos – Podsekretarz Stanu, Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju, a także przedstawiciele Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Wśród szczególnie ciekawych paneli warto wymienić ten poświęcony transformacji niskoemisyjnej. Jego uczestnicy, w tym przedstawiciele NFOŚiGW, dyskutowali jak pogodzić konieczne działania w tym zakresie z potrzebami społecznymi. Pojawił się także temat zielonych miast i samorządów. Oczywistym jest, że w obliczu narastających wyzwań środowiskowych, przed samorządami trudne zadanie uczynienia lokalnej infrastruktury bardziej odporną, zrównoważoną i przyjazną dla środowiska.

Circular Economy Summit

Czy jesteśmy gotowi na wprowadzenie systemu kaucyjnego? Jak wyglądają spółki komunalne w kontekście zielonej transformacji? Jak włączyć baterie do krajowej i europejskiej gospodarki obiegu zamkniętego? Na te pytania próbowali odpowiedzieć paneliści ścieżki tematycznej Circular Economy Summit.

Ponadto odbyły się ciekawe panele poświęcone m.in. dobrym praktykom w gospodarce odpadami, praktycznym aspektom ochrony środowiska, bezpieczeństwie pożarowym i jego wpływie na środowisko.

Doceniono innowacje

Podczas targów ogłoszono laureatów VI edycji konkursu „Produkt w obiegu”, którego organizatorem było Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Na scenie pojawiła się przedstawicielka ministerstwa podsekretarz Anita Sowińska.

Konkurs promuje zrównoważone rozwiązania wpisujące się w ideę gospodarki obiegu zamkniętego: inicjatywy, produkty i usługi. Laureatom gratuluję kreatywności i życzę powodzenia w dalszym rozwoju – powiedziała wiceminister.

Celem konkursu było podniesienie świadomości ekologicznej, inspirowanie i zachęcanie społeczeństwa do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu.

Laureatem zostały Magazyny energii ze zregenerowanych baterii kwasowo-ołowiowych. Drugie miejsce zajęła EPB BIO płyta ociepleniowa. Na podium znalazło się także Linoleum Originale xf². Wyróżnienia powędrowały natomiast:płyta meblowa Kobroo HSB BIO, modułowy system odwadniania oraz autonomiczny system monitoringu jakości wody i wczesnego ostrzegania.

Konkurs sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Innym ważnym wydarzeniem podczas POLECO było uroczyste odznaczenie Laureatów Złotego Medalu MTP.

ZŁOTY MEDAL to najbardziej rozpoznawalna w Polsce nagroda przyznawana za wysoki poziom innowacyjności produktów. Laureatów z każdej branży wybiera prestiżowe grono ekspertów. W konkursie nagradzana jest innowacyjność, pomysłowość i nowoczesność. O Złoty Medal mogą ubiegać się tylko te produkty i usługi, które wyróżniają się na rynku dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym. – czytamy na stronie Targów Poznańskich.

Złotymi Medalami Grupy MTP zostały odznaczone następujące produkty:

  • Biodegradowalne kompostowalne worki na odpady zielone i kuchenne z taśmą ściągającą Sipeko Sp z o.o.
  • Klasyfikator Coanda (Agrex-Eco Sp. z o.o. – zgłaszający, Schulz & Berger Luft- und Verfahrenstechnik GmbH – producent)
  • Maszyna rozpakowująca SMIMO120 Krozmet- zgłaszajacy Smicon – producent
  • Platforma i-STEP IFE Aufbereitungstechnik – zgłaszający i producent
  • Sielaff SiCompact ECO M Interzero Polska – zgłaszający, Sielaff GmbH & Co. KG Automatenbau Herrieden – producent
  • Stacjonarny rozdrabniacz jednowałowy Arctos Agrex-Eco Sp. z o.o. – zgłaszający, Eggersmann GbmH – producent
  • Twister – Separator frakcji organicznych od opakowań Agrex-Eco Sp. z o.o. – ECO Sp. z o.o. – zgłaszający, Drycake – producent

Laureatom gratulujemy i już dziś zapraszamy na kolejną edycję POLECO, która odbędzie się w dniach 14-16 października 2025.