fbpx
Na Warmii i Mazurach ogłoszono konkurs Eksploruj z Kopernikiem
25 lutego 2023
W warmińsko-mazurskim zakończył się VIII Europejski Kongres Samorządów
11 marca 2023
Na Warmii i Mazurach ogłoszono konkurs Eksploruj z Kopernikiem
25 lutego 2023
W warmińsko-mazurskim zakończył się VIII Europejski Kongres Samorządów
11 marca 2023
Pokaż wszystkie

Polsko-francuskie rozmowy na Mazurach

Podczas spotkania w ramach VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach, przedstawiciele samorządów i instytucji kultury z Polski i Francji, będą dzielić się swoimi doświadczeniami i wyzwaniami, a także wspólnie szukać rozwiązań i strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Badanie Ministerstwa Klimatu i Środowiska (2020) wykazało, że Polacy najbardziej obawiają się skutków zmian klimatu (52 proc.) w porównaniu np. do pandemii. W Polsce jest 13 tys. instytucji kultury, które mogą odgrywać kluczową rolę w propagowaniu wiedzy i praktyk ekologicznych.

Ponieważ cel w przeciwdziałaniu i ograniczaniu skutków zmian klimatu jest wspólny, współpraca z samorządem może tę rolę wzmocnić i ugruntować. W jaki sposób zatem instytucje kultury i samorządy mogą współpracować w dążeniu do zielonej transformacji? Jakie korzyści mogą wyniknąć z ich zaangażowania w proces zmiany?

Odpowiedzi na te pytania szukać będą, wspólnie z uczestnikami Kongresu, zaproszeni goście: Patrice Henaff, dyrektor stowarzyszenie Rich’ESS (Pays de Saint-Brieec, Francja), Maryline Lair, dyrektorka „Collectif des festivals” (Rennes, Francja), Magdalena Klepczarek, naczelniczka Wydziału Instytucji Kultury (Miasto Stołeczne Warszawa), Natalia Gromow, dyrektorka Biblioteki Gdynia oraz Krzysztof Bielaszka, członek zarządu Fundacji Ładne Historie. Dyskusję poprowadzi Joanna Tabaka, ekoedukatorka dla instytucji kultury, autorka publikacji „Zielona Instytucja Kultury. O stawaniu się miejscem kultury przyjaznym naturze” (Poznań, 2020), podwójna stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wydarzenie organizowane w ramach projektu Erasmus+ pt. #ZielonaInstytucjaKultury, współfinansowanego przez Unię Europejską. Partnerzy projektu/organizatorzy wydarzenia: Centrum Polsko-Francuskie Côtes d’Armor-Warmia i Mazury w Olsztynie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oraz Stowarzyszenie RICH’ESS z Saint-Brieuc (Francja).

Więcej informacji na temat projektu: https://cpf.olsztyn.pl/projekty/erasmus/zielona-instytucja-kultury/