fbpx

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – 25 czerwca

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – 4 czerwca
4 lipca 2025
Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – 4 czerwca
4 lipca 2025
Pokaż wszystkie

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego – 25 czerwca

25 czerwca odbyło się kolejne posiedzenie plenarne Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podczas którego omówiono szereg projektów ustaw i rozporządzeń mających istotny wpływ na funkcjonowanie jednostek samorządu terytorialnego. W wielu kluczowych punktach aktywnie uczestniczył Związek Województw RP, zabierając głos m.in. w sprawach środowiskowych, legislacyjnych i finansowych. ZWRP reprezentował na posiedzeniu Komisji Wojciech Saługa Marszałek Województwa Śląskiego, Anna Synowiec Członek Zarządu ZWRP Przewodnicząca Sejmiku Województwa Lubuskiego oraz Rafał Cieślik Dyrektor Biura ZWRP.

W porządku obrad znalazło się ponad 20 projektów aktów prawnych oraz szereg spraw systemowych dotyczących problemów samorządów. Wszystkie projekty zostały przeanalizowane przez Związek Województw RP który wyraził stanowiska w postaci uwag lub opinii.

🔹 Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta – marszałkowie na pierwszej linii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprezentowało założenia nowej ustawy dotyczącej Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP) dla opakowań. Projekt przewiduje znaczącą rolę marszałków województw, którzy mają być odpowiedzialni za istotną część nadzoru nad systemem. ZWRP podkreślił potrzebę wcześniejszego doprecyzowania kompetencji i zapewnienia odpowiednich zasobów administracyjnych oraz odpowiedniego zapisanego w ustawie finansowania nowych zadań marszałków województw. Projekt ustawy ma zostać skierowany do prac legislacyjnych jeszcze w wakacje.

🔹 Deregulacja samorządów i pakiet zmian legislacyjnych – głos marszałków

Ważnym elementem obrad była dyskusja na temat tzw. pakietu deregulacyjnego dot. samorządów, zawierającego propozycje zgłoszone przez stronę samorządową już w listopadzie 2024 r. Aktywny udział brał Związek Województw RP, który zgłosił szereg propozycji zmian legislacyjnych w zakresie ustawowym. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pozytywnie ustosunkowało się do propozycji zmian legislacyjnych ZWRP i zapowiedziało kontynuację prac nad projektem ustawy.

🔹 Projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest – marszałkowie stawiają warunki

Jednym z najbardziej kontrowersyjnych projektów był projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest. ZWRP, w imieniu województw zgłosił liczne uwagi dotyczące braku finansowania nowych obowiązków, które miałyby spaść na marszałków, w tym kontroli i nakładania kar administracyjnych. W ocenie ZWRP, propozycje legislacyjne wymagają pilnego uzupełnienia oceny skutków regulacji (OSR) oraz zabezpieczenia środków z budżetu państwa na realizację zadań. Uwagi zostały podtrzymane do protokołu. Ustalono wspólnie z resortem kontynuację w zespole prac nad uzupełnieniem skutków finansowych i zabezpieczeniem źródła finansowania nowych zadań marszałków województw. ZWRP przygotowuje stosowne w tym zakresie opracowanie.

🔹 Produktowe stawki opłat – ZWRP zabiega o waloryzację

W ramach opiniowania rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dotyczącego stawek opłat produktowych, ZWRP zgłosił potrzebę ich waloryzacji, argumentując, że obecny poziom nie przystaje do realiów rynkowych. Ministerstwo zadeklarowało, że uwagi zostaną uwzględnione przy kolejnej nowelizacji ustawy.

🔹 Regionalne projekty mobilności – pozytywna opinia dla Pomorza

Komisja pozytywnie oceniła również projekt zmiany Regionalnego Programu Strategicznego w zakresie mobilności i komunikacji przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Związek Województw RP nie zgłaszał uwag pozytywnie odnosząc się do samego projektu, a sam dokument zyskał szerokie poparcie strony samorządowej.

🔹 Pozostałe opinie i zaangażowanie ZWRP

ZWRP nie zgłaszał zastrzeżeń m.in. do projektu ustawy o zwrocie podatku akcyzowego w rolnictwie, rozporządzenia w sprawie poziomu wag przypisanych do wydatków majątkowych JST, czy projektu zmian w ustawie o elektromobilności. W przypadku ustawy o Karcie Nauczyciela, choć ZWRP nie zgłosił uwag, to całość projektu uzyskała negatywną opinię Komisji, głównie ze względu na zastrzeżenia zgłoszone przez miasta i gminy.