
Marszałkowie Województw o przyszłości systemu ochrony zdrowia w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia
24 lutego 2026
Zarząd Związku Województw RP przyjął stanowisko dot. zrównoważonego rozwoju miast.
26 lutego 2026Posiedzenie Zespołu Koordynatorów ds. Regionalnych Funduszy Rozwoju Związek Województw RP.

We wtorek odbyło się posiedzenie Zespołu Koordynatorów ds. Regionalnych Funduszy Rozwoju Związek Województw RP. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Przewodnictwa Województwa Opolskiego w Konwencie Marszałków Województw RP, a obradom przewodniczył Jakub Wierdak, Prezes Opolskiego Regionalnego Rozwoju, pełniący funkcję Przewodniczącego Zespołu.
W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. oraz reprezentanci Regionalnych Funduszy Rozwoju z całego kraju. Głównym tematem rozmów była współpraca ARP z RFR-ami w kontekście porozumienia podpisanego w listopadzie 2025 r. pomiędzy Związkiem Województw RP a Agencją Rozwoju Przemysłu.
Spotkanie rozpoczęło się od krótkich prezentacji dotyczących produktów i pożyczek poszczególnych Regionalnych Funduszy Rozwoju oraz ARP. Uczestnicy przedstawili możliwości instrumentów finansowych, skalę wsparcia oraz doświadczenia we współpracy z przedsiębiorcami i instytucjami regionalnymi.
W dalszej części obrad omówiono pożyczki jako ofertę własną RFR, w tym ich typy i warunki udzielania wsparcia. Przedstawiono także mechanizmy funkcjonowania pożyczek oferowanych przez Pośredników Finansowych, wskazując na ich rolę w efektywnym docieraniu do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw.
W czasie posiedzenia zespołu odbyła się prezentacja przykładów produktów i grup produktowych, które mogłyby stać się obszarem współpracy pomiędzy RFR a ARP. Uczestnicy wskazywali na potencjał wspólnych inicjatyw w zakresie finansowania inwestycji rozwojowych, transformacji energetycznej oraz wsparcia firm realizujących projekty o znaczeniu strategicznym dla regionów.
Rozmawiano również o możliwościach budowania oferty typu Local Content w regionach – zarówno w oparciu o obecne produkty, jak i w perspektywie tworzenia nowych instrumentów finansowych, odpowiadających na specyficzne potrzeby gospodarek województw. Podkreślono znaczenie elastyczności i dostosowania narzędzi wsparcia do lokalnych uwarunkowań.
W końcowej części posiedzenia uczestnicy omówili kwestie współpracy w zakresie informacji i promocji oferty RFR oraz ARP. Dyskutowano także o możliwości szerszego włączenia Pośredników Finansowych w wybrane procesy, tak aby zwiększyć efektywność dystrybucji środków i dostępność instrumentów wsparcia.
Posiedzenie zakończyło się deklaracją kontynuowania dialogu oraz pogłębiania współpracy pomiędzy Agencją Rozwoju Przemysłu a Regionalnymi Funduszami Rozwoju w ramach struktur Związek Województw RP.





