Zakończyła się 762. edycja Jarmarku św. Dominika
17 sierpnia 2022Pomorskie. Wiatraki na Bałtyku – jak Francuzi mogą w tym pomóc
5 września 2022Już od pół roku z profesjonalnego wsparcia doradców zawodowych w Gdańsku i Słupsku korzystają obywatele Ukrainy, którzy szukają zatrudnienia w naszym regionie. Do punktów prowadzonych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku zgłaszają się głównie kobiety.
Do 16 sierpnia w obu punktach udzielono prawie 1100 porad, głównie kobietom w różnym wieku.
Część z nich zostanie na Pomorzu
Od marca w siedzibach urzędu w Gdańsku (ul. Żabi Kruk 16) lub w Słupsku (ul. Jaracza 18A) działają punkty poradnictwa zawodowego dla obywateli Ukrainy. Chodzi o kompleksowe wspieranie cudzoziemców w poruszaniu się po pomorskim rynku pracy. Mogą porozmawiać z profesjonalistami o kwalifikacjach i umiejętnościach, uzyskają pomoc w przygotowaniu CV i szukaniu pracy w branżach niekoniecznie związanych z dotychczasowym doświadczeniem zawodowym.
– Najważniejsze, że to klient sam decyduje, jak chce skorzystać z możliwości, które daje ta usługa – zaznacza Izabela Jezierska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.
O tym, że można skorzystać z takiego wsparcia obywatele Ukrainy dowiadują się głównie od znajomych i rodziny oraz w punktach informacyjnych usytuowanych w różnych instytucjach publicznych i organizacjach pozarządowych. Do 16 sierpnia2022 r. łącznie w obu punktach udzielono prawie 1100 porad, głównie kobietom.
Pytają regularnie o pracę
Zainteresowanie obywateli Ukrainy możliwościami, jakie daje pomorski rynek pracy nadal nie słabnie.
– Z rozmów z klientami wynika, że część z nich ma zamiar zostać w Polsce. To właśnie te osoby są szczególnie zainteresowane doradztwem zawodowym oraz rozwojem osobistym. Często chcą się przekwalifikować lub powrócić na rynek pracy po przerwie związanej np. z wychowywaniem dziecka. Niektórzy rozważają założenie własnej działalności gospodarczej – opowiada Krystyna Kubińska, pracownik WUP w Gdańsku, a obecnie doradca zawodowy, która biegle posługuje się językiem ukraińskim.
W Gdańsku zainteresowani mogą również korzystać z bezpłatnej pomocy radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W rozmowach wspierają obywateli Ukrainy tłumacze – studenci wolontariusze z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Ale to nie wszystko.
– Skupiamy się nie tylko na informacjach dotyczących pomorskiego rynku pracy. Aby nasze wsparcie było jak najbardziej użyteczne, często przekazujemy klientom z Ukrainy rozpoczynającym swoje życie na Pomorzu informacje o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc związaną z zakwaterowaniem, świadczeniami socjalnymi czy pobytem na terenie kraju. Doradzamy jak najskuteczniej mogą połączyć życie prywatne z zawodowym – dodaje Izabela Jezierska.
Na Pomorzu widzą swoją przyszłość
Każdy klient i klientka to osobna historia. Chociaż okoliczności przybycia obywateli Ukrainy do naszego kraju w ostatnim czasie są podobne, to wizja przyszłości – w tym dotyczącej rozwoju zawodowego – każdej z osób jest różna. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do potrzeb, które w pierwszej kolejności muszą być trafnie zdiagnozowane, a następnie dostosowane do potencjału każdej osoby. Na przykład Swietłana, która korzystała ze wsparcia punktu informacyjnego w Gdańsku przyjechała na Pomorze 9 kwietnia z terenów objętych działaniami wojennymi, razem z trójką dzieci – córką i dwoma synami.
– Mamy zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, udało się również znaleźć szkoły dla dzieci w tym samym mieście. Synowie korzystali równolegle z nauki w Ukrainie i w Polsce. Najstarszy w czerwcu podjął pracę w Polsce. Od września dwoje dzieci będzie kontynuowało tu naukę – wyjaśnia.
Informację o punkcie otrzymała od znajomej. Przyszła, aby przygotować CV w języku polskim oraz skorzystać z porady prawnej.
– Dzięki tej pomocy udało się znaleźć dzieciom szkoły a ja w związku z tym mogłam rozpocząć pracę jako pomoc kuchenna w hotelu – mówi Swietłana.
Pracuje od czerwca i jak mówi jest zadowolona z aktualnego zajęcia. Nie zna jeszcze dobrze języka polskiego, ale nie jest to dla niej duże utrudnienie.
– Każdy z moich współpracowników jest bardzo życzliwy i próbuje przekazywać mi informacje w sposób zrozumiały. Z każdym dniem poznaję coraz więcej słówek, języka polskiego uczę się też samodzielnie – opowiada.
Jak mówi chciałaby zostać na dłużej w Polsce, podoba jej się Gdańsk. O wsparciu w punkcie opowiedziała znajomym z Kościerzyny, oni także skorzystali z porady prawnej.
Pomoc bardzo potrzebna
Ankiety badające satysfakcję klienta pokazują, że odwiedzający punkt w Gdańsku chwalą obsługę za profesjonalne podejście i pomoc, uważne rozeznanie możliwości i talentów klienta oraz życzliwość.
– Ankiety klienci mogą wypełniać w punkcie. Najczęściej wpisują, że są zadowoleni z usługi, wdzięczni za pomoc, dziękują za pomoc w przygotowaniu CV, które jest dla nich nowością [w Ukrainie zamiast CV funkcjonuje książeczka pracy – red.]. Cieszą się, że otrzymali wszystkie potrzebne informacje i będą nas rekomendować znajomym. To dla nas ważny sygnał, że obywatele Ukrainy tak pozytywnie mówią o naszej pracy i że spełnia ona ich oczekiwania – mówi Krystyna Kubińska.
Co ciekawe, w ostatnim czasie w gdańskim punkcie zaczęli pojawiać się także obywatele Ukrainy, którzy w Polsce mieszkają już od kilku lat.
– Oznacza to, że kierunek który wybraliśmy, czyli stopniowe rozwijanie usługi dla obywateli Ukrainy w poradnictwo dla wszystkich obcokrajowców na Pomorzu jest potrzebne – mówi Izabela Jezierska, dyrektor WUP.
I jak dodaje, to także ważny element działań wzmacniających rozwój zasobów pracy, które w związku z tym, że stajemy się coraz starsi jako społeczeństwo są tak potrzebne dla regionalnego rynku pracy i pomorskiej gospodarki.
Źródło i foto: pomorskie.eu