Niebieska Strefa w Muzeum Narodowym w Kielcach
8 stycznia 2024Obradowała Świętokrzyska Rada Działalności Pożytku Publicznego
21 stycznia 2024Wzbogacenie i ugruntowanie wiedzy przedsiębiorców z zakresu wprowadzania do obrotu i oferowania użytkownikom produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych – taki był cel spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.
Wicemarszałek Marek Bogusławski, dyrektor Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami Wioletta Czarnecka oraz pracownicy tego departamentu omówili z przedsiębiorcami znowelizowaną ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz rozmawiali o opłacie produktowej, w obszarze tematycznym dotyczącym produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i nowych obowiązków przedsiębiorców.
– Bardzo miło mi Państwa powitać na spotkaniu poświęconym stosowaniu znowelizowanych przepisów ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, w zakresie produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Przepisy te wprowadzają szereg nowych obowiązków dla przedsiębiorców, dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom i zorganizować niniejsze spotkanie. Jego celem jest wzbogacenie oraz ugruntowanie Państwa wiedzy z zakresu wprowadzania do obrotu i oferowania w prowadzonych jednostkach handlowych czy gastronomicznych produktów, w tym opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. Wyrażam głębokie przekonanie, że dzisiejsze spotkanie przyczyni się rozwiania wątpliwości prawnych, wymiany doświadczeń, a zdobyta wiedza pozwoli na rzetelne wywiązanie się z określonych obowiązków – mówił wicemarszałek Marek Bogusławski.
Dyrektor Departamentu Środowiska i Gospodarki Odpadami Wioletta Czarnecka nakreśliła temat zrównoważonego rozwoju firm w ujęciu gospodarki o obiegu zamkniętym oraz strategii ESG – dotykającej obszarów związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym.
– Zrównoważony rozwój to między innymi raportowanie ESG. Państwa kontrahenci mogą chcieć się reklamować, że współpracują z “zielonymi” przedsiębiorstwami. Dlatego Państwo pośrednio będą uczestniczyć w systemie ESG. Taki raport i oświadczenie warto zamieścić na swojej stronie internetowej. To powoduje w opinii publicznej, że przedsiębiorstwo jest postrzegane jako nowoczesne, ma pozytywny wizerunek w oczach swoich klientów oraz podąża drogą zielonej transformacji. Źródłem tych wszystkich zmian jest dyrektywa Parlamentu Europejskiego, która dotyczy sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie równoważonego rozwoju – mówiła dyrektor Wioletta Czarnecka.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele blisko 30 przedsiębiorstw działających w naszym regionie, którzy wprowadzają do obrotu i oferują użytkownikom końcowym produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych m.in: Centrum Gastronomicznego Biedronka s.c, Powszechnej Spółdzielni Spożywczej „Społem”, Grupy PSB Handel S.A., Zakładu Przetwórstwa Spożywczego Sp. z o.o. w Pierzchnicy, Fundacji Pomocna Dłoń, PTS MAGTRANS.
źródło: swietokrzyskie.pro