fbpx
Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Konwentu Marszałków Województw w Świętokrzyskiem
7 kwietnia 2022
O wyzwaniach związanych z rozwojem transportu zbiorowego na Konwencie Marszałków
8 kwietnia 2022
Rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Konwentu Marszałków Województw w Świętokrzyskiem
7 kwietnia 2022
O wyzwaniach związanych z rozwojem transportu zbiorowego na Konwencie Marszałków
8 kwietnia 2022
Pokaż wszystkie

Spotkanie KWRiST z Premierem Morawieckim

7 kwietnia br. odbyło się spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w sprawie uchodźców z Ukrainy w Mateuszem Morawieckim, Premierem Rządu.

Premier spotkał się z samorządowcami, aby omówić bieżącą sytuację. Podziękował im za wsparcie i serce okazywane uchodźcom z Ukrainy. Zadeklarował także dalsze rządowe wsparcie.

– Częścią tej okrutnej wojny jest wielki kryzys uchodźców, jakiego świat nie widział od czasów II wojny światowej. To kryzys, z którym się musimy mierzyć na co dzień. To kryzys, z którym muszą się mierzyć samorządy na bardzo wielu poziomach – zarówno województwa, powiaty, gminy, ale także miasta, mniejsze, większe i największe, wioski – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podziękował samorządowcom za podejmowane działania i postawę w tym trudnym czasie: – Jestem bardzo wdzięczny i zbudowany tym, w jaki sposób ta współpraca przebiega. Chciałbym bardzo Państwu podziękować za to, że niezależnie od tego kto z jakiej rodziny politycznej się wywodzi, potrafiliśmy ze sobą bardzo blisko współpracować.

Przyjęcie tak dużej liczby osób w tak krótkim czasie, było ogromnym wyzwaniem dla polskich samorządów.

– Zgodnie z naszą wcześniejszą obietnicą, przekazaliśmy już dzisiaj samorządowcom około pół miliarda złotych do dyspozycji – zgodnie z ustalonym harmonogramem i z całą procedurą – poinformował premier. – Cieszę się, że samorządy weszły w nowy rok tak mocno finansowo zbudowane, z jedną z najwyższych w historii nadwyżką operacyjną około 36 mld zł, na bardzo solidnych podstawach w budżetach samorządowych – dodał.

Rząd wspiera samorządy także w procesie przyznawania numerów PESEL. Aby zapewnić uchodźcom korzystanie z usług publicznych w Polsce, specustawa zakłada umożliwienie nadania numeru PESEL. Do tej pory z tego rozwiązania skorzystało już ponad 725 tys. osób – w tym ponad 365 tys. osób to dzieci i młodzież do 18. roku życia.

 

Źródło: KPRM