fbpx

Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego przyznane

Three Seas Local Government Congress in Lublin
13 maja 2022
Samorządowy Kongres Trójmorza. Forum Gospodarcze – podsumowanie pierwszego dnia
6 czerwca 2022
Three Seas Local Government Congress in Lublin
13 maja 2022
Samorządowy Kongres Trójmorza. Forum Gospodarcze – podsumowanie pierwszego dnia
6 czerwca 2022
Pokaż wszystkie

Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego przyznane

Po raz dziewiętnasty przyznano stypendia dla najwybitniejszych studentów Województwa Lubelskiego. W Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbyła się uroczysta gala z udziałem Członka Zarządu Województwa Lubelskiego Bartłomieja Bałabana. W tegorocznej edycji stypendium otrzymało 298 osób, a łączna kwota na ten cel z budżetu województwa wyniosła blisko 800 tysięcy złotych.

W wyniku zmiany kryteriów przyznawania stypendium w tym roku możliwość jego otrzymania uzyskały osoby studiujące w województwie lubelskim, a nie jak w roku ubiegłym tylko w nim zamieszkałe. Tegoroczni stypendyści uczą się na 20. różnych uczelniach – 10. z województwa lubelskiego (279 osób) i 10. spoza województwa (19 osób). Największa liczba stypendystów studiuje na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie (104 osoby), Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (98 osób) oraz Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie (36 osób). Laureaci kształcą się na 74 różnych kierunkach, a najliczniejszą grupę stanowią studenci kierunku lekarskiego (90 osób) oraz prawa (31 osób).

– Cieszę się, że mamy tak dużą grupę zdolnych stypendystów, bo to wy jesteście przyszłością naszego województwa. Jestem szczególnie dumny, że mamy w tej grupie dwie autorki patentu i wynalazku – mówił Bartłomiej Bałaban.

Mowa o Aleksandrze Bandzerewicz, studentce Politechniki Warszawskiej na kierunku Technologia Chemiczna, autorce patentu „Atrament do druku 3D w technologii reaktywnego atramentu RIP oraz do formowania kształtek”. Z kolei Wiktoria Henzler, studentka Politechniki Lubelskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, stworzyła „Urządzenie do skręcania oraz statycznego jednoosiowego rozciągania próbek”.

Organizatorzy tegorocznej edycji chcieli też w sposób szczególny wyróżnić osoby posiadające Kartę Polaka. Według nowego regulaminu dodatkowe punkty zostały przyznane studentom, którzy oprócz ponadprzeciętnych wyników w nauce działali aktywnie za granicą na rzecz języka polskiego, kultury polskiej lub polskiej mniejszości narodowej i na rzecz Polaków mieszkających za granicą. W tegorocznej edycji znalazły się trzy takie osoby:

  • Tomas Butkevic, Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Kierunek: Nawigacja,
  • Semyon Minich, UMCS, Kierunek: Społeczeństwo Informacyjne,
  • Mykola Ostapchuk, UMCS, Kierunek: Informatyka.

Kwota stypendium to 450 złotych brutto, które jest przyznawane na maksymalnie 6 miesięcy. Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego finansowane są w całości z budżetu województwa lubelskiego. Rokrocznie wzrasta liczba osób korzystających z programu, a także przeznaczane na ten cel środki. W 2021 roku na stypendia wydano łącznie 594 tysiące złotych, które trafiły do 222 studentów. W ciągu 19 lat pomoc otrzymało już 3266 stypendystów, a całkowita kwota wyniosła 6,3 miliony złotych.

Studenckie Stypendia Marszałka Województwa Lubelskiego są przyznawane na podstawie Uchwały Nr XXX/471/2021 Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 25 października 2021 r. w sprawie pomocy materialnej przyznawanej w formie stypendiów studentom zamieszkałym lub studiującym w województwie lubelskim.

Osobą uprawnioną do złożenia wniosku jest osoba będąca studentem, spełniająca łącznie następujące kryteria:

  1. zamieszkuje lub studiuje w województwie lubelskim;
  2. w roku ubiegania się o stypendium nie ukończyła 26 roku życia;
  3. w terminie wynikającym z regulaminu studiów uczelni zaliczyła rok studiów jednolitych magisterskich w uczelni macierzystej lub zaliczyła rok studiów pierwszego lub drugiego stopnia w uczelni macierzystej albo kontynuuje naukę na studiach drugiego stopnia, rozpoczętych w terminie roku od ukończenia studiów pierwszego stopnia;
  4. uzyskała stypendium rektora dla najlepszych studentów w macierzystej uczelni na rok akademicki, w którym składany jest wniosek;
  5. nie korzysta z urlopów określonych w regulaminie studiów w okresie, na który ubiega się o przyznanie stypendium

Kierunki  Uczelnie 2022 – łącznie