Komisja Europejskiego Komitetu Regionów w Toruniu
5 czerwca 2023Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – 2023
19 czerwca 2023Od niedzieli (11 czerwca) uruchomione zostaną codzienne dodatkowe cztery bezpośrednie kursy na trasie Toruń Wschodni/Toruń Główny – Poznań Główny oraz dwa nowe Bydgoszcz Główna – Poznań Główny.
– Konsekwentnie zabiegamy o jak najlepszą siatkę połączeń. Wprowadzane zmiany godzin odjazdów pociągów dostosowujemy do potrzeb pasażerów m.in. dojeżdżających do pracy lub szkoły, a dzięki współpracy z naszymi partnerami z Wielkopolski po długich negocjacjach udało się od czerwca uruchomić kolejne pary pociągów łączącą nasze województwo z Poznaniem – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
Oferta transportowa dotycząca połączeń kolejowych między stolicą Wielkopolski a Toruniem zostanie wzbogacona o dodatkowe 4 pary pociągów (dotychczas była jedna, od czerwca łącznie będzie to 5 par na dobę). 4 pary odjeżdżać będą z Torunia Wschodniego, jedna z Torunia Głównego. Na linii Poznań-Bydgoszcz zaplanowane zostały 2 nowe pary pociągów. Na wprowadzeniu bezpośrednich połączeń do Poznania zyskają także mieszkańcy Mogilna, którzy od czerwca będą mogli korzystać z 7 dodatkowych par pociągów do obu stolic województwa.
To kolejne wprowadzone w rozkładach jazdy zmiany. Wraz z czerwcową korektą pojawią się także dodatkowe poranne pociągi na trasach Kutno – Bydgoszcz i Toruń – Kutno.
Ponoszony przez samorząd województwa koszt uruchomienia dodatkowych połączeń na trasach Kutno – Bydgoszcz i Toruń – Kutno oraz połączeń do stolicy Wielkopolski to 5,7 mln złotych (od 11 czerwca do 9 grudnia).
Od początku roku dodatkowa para pociągów wyjeżdża z Torunia do Sierpca, uruchomiona została także nowa para łącząca Bydgoszcz z Tucholą. Jeżdżący dotychczas od poniedziałku do soboty poranny pociąg z Grudziądza do Bydgoszczy wyjeżdża na tory także w niedzielę. Wraz z marcową korektą uruchomiono także nowe poranne połączenie z Kutna jako przedłużenie dotychczasowego pociągu Kaliska Kujawskie – Bydgoszcz przez Włocławek i Toruń.
Za obsługę regionalnych pasażerskich połączeń kolejowych w naszym regionie (do 2030 roku) odpowiedzialni są operatorzy Arriva RP i Polregio. Rozkłady jazdy dostępne są na stronach www.arriva.pl oraz www.polregio.pl.
Roczny koszt, jaki ponosi samorząd województwa kujawsko-pomorskiego za regionalne pasażerskie połączenia kolejowe to blisko 200 mln złotych. Na tę sumę składają się opłaty dla operatorów – 171 mln złotych – i opłaty za dostęp do infrastruktury kolejowej dla PKP PLK (28 mln złotych).
źródło: https://www.kujawsko-pomorskie.pl/