Dziedzictwo Pierwszych Piastów na Lednicy piękniej eksponowane
7 października 2022Marszałek Marek Woźniak wręczył w Krakowie Nagrodę Lednickiego Orła Piastowskiego
19 października 2022Nigdy dość starań, aby z wiedzą o historii świata docierać do odbiorców – mówił Marszałek Marek Woźniak podczas spotkania, którego inspiracją była 90. rocznica złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
– Udało nam się stworzyć sztafetę wystaw „ENIGMA. Odszyfrować zwycięstwo”, którą – przy wsparciu i zaangażowaniu dyplomatów – zaprezentowaliśmy na dwóch kontynentach, w 40 językach. To zbliżenie wiedzy o Enigmie do potencjalnych odbiorców. Wykonaliśmy pewną pracę, która ma charakter międzynarodowy, stanowiącą istotny wkład w propagowanie tej wiedzy i bardzo chcielibyśmy to dzieło kontynuować. Marszałek podkreślił także, że Centrum Szyfrów Enigmy, które otwarte zostało w ubiegłym roku w Poznaniu, przy wsparciu finansowym środków unijnych, będących w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego, może być naszym stałym łącznikiem w propagowaniu i zjednoczeniu „Rodziny Enigmy”.
Fakt, że w ciągu roku odwiedziło tę placówkę 30 tys. osób, potwierdził obecny na spotkaniu Zastępca Prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski. – Centrum się rozwija i jest bardzo potrzebne. To nie jest klasyczne muzeum, ale bardzo nowoczesne, edukacyjne, można się w nim wiele nauczyć, także poprzez zabawę. Łączymy siły w propagowaniu naszej historii, także na zewnątrz, poza granicami kraju.
90 lat, które upłynęły od złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, było okazją do spotkania przedstawicieli samorządów, instytucji, uczelni oraz NGOsów z różnych stron Polski, pasjonatów, których łączy temat złamania szyfru Enigmy przez polskich kryptologów i ich współpracowników. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Bydgoszczy, Cieszyna, Kraszewic, Poznania, Pobiedzisk, Gniezna, Szamotuł, Sosnowca, Warszawy i Wyszkowa. Jego celem było podsumowanie zrealizowanych w ciągu minionych 5 lat działań i inicjatyw podjętych przez miejscowości, z którymi związani byli Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski, Maksymilian Ciężki, Antoni Palluth, Gwido Langer i wielu innych.
W 2017 roku odbyła się konferencja, zorganizowana przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu, która skupiła ludzi związanych z Enigmą. Wówczas jej rezultatem było stworzenie strony internetowej, a jednym z jej działów był wirtualny Szlak Enigmy, który połączył wspomniane miejscowości.
Nie ulega wątpliwości, że zasoby i potencjały, którymi dysponujemy, są ogromne. Brakuje jednak strategii działań i koordynatora, zarządzającego siecią współpracy. Warto zauważyć, że ich końcowym odbiorcą wcale nie muszą być turyści, ale chociażby lokalne społeczności. Warto wykorzystać i poszerzyć pakiet działań i partnerów na takie sektory jak: kultura, edukacja, nauka, biznes, a nawet sport. To daje nowe możliwości. Ważne, aby dalszy rozwój współpracy w zakresie popularyzacji historii bohaterów sukcesu kryptologicznego, oparty był na wspólnej wizji i wypracowanych narzędziach kooperacji – podkreślali uczestnicy spotkania.
Wystawa „ENIGMA. Odszyfrować zwycięstwo” jest dostępna w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu przy al. Niepodległości 34 (patio, poziom K1) do 7 października 2022 r. w godzinach pracy urzędu od 7.30 do 15.30.