fbpx

Wywiad z Panią Małgorzatą Waszak-Klepką, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Kolejne miejscowości Opolskiego będą miały obwodnice
26 marca 2023
Stanowiska Konwentu Marszałków Województw RP z 21 marca 2023 r.
28 marca 2023
Kolejne miejscowości Opolskiego będą miały obwodnice
26 marca 2023
Stanowiska Konwentu Marszałków Województw RP z 21 marca 2023 r.
28 marca 2023
Pokaż wszystkie

Wywiad z Panią Małgorzatą Waszak-Klepką, Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

W styczniu 2023 roku Wielkopolska stanęła na czele Konwentu Przewodniczących Sejmików RP. Zapraszamy do lektury wywiadu, którego Związkowi Województw RP udzieliła Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Pani Małgorzata Waszak-Klepka.

Jakie ma Pani plany na 2023 rok jako Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego?

Rok 2023 to ostatni pełny rok VI kadencji Sejmiku, zatem rok szczególny. Jest jeszcze wiele zadań i wiele wyzwań, którym chciałabym sprostać przed upływem kadencji. W pierwszej połowie roku skupiamy się na przewodnictwie w Konwencie Przewodniczących Sejmików Rzeczypospolitej Polskiej – jako Wielkopolska formalnie przejęliśmy, po województwie lubelskim, prezydencję w styczniu bieżącego roku. Ważnym wyzwaniem jest też nowopowstały Młodzieżowy Sejmik Województwa Wielkopolskiego I kadencji. Najpierw robiliśmy wszystko, by zainteresować młodzież naborem do tej inicjatywy. Udało się nam przekonać blisko 150 młodych ludzi – bo tyle mieliśmy zgłoszeń, że ich głos, pomysły i perspektywy są ważne dla funkcjonowania województwa i kierunku, w którym będzie się ono rozwijać. Obecnie Komisja Wyborcza jest po pierwszym posiedzeniu, a efektem jej prac jest wybór 39 kandydatów, którzy znajdą się na liście młodzieżowych radnych. Dla samorządu Wielkopolski powołanie tego sejmiku to przełomowy moment i jestem z niego dumna.

Oprócz wspomnianych wyzwań przed nami miesiące rzetelnych przygotowań do kolejnego roku – debata nad budżetem, opracowywanie planów pracy. Na bieżąco rozpatrujemy oczywiście sprawy, którymi Sejmik Województwa Wielkopolskiego zajmuje się podczas comiesięcznych sesji – zmiany w budżecie, wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego oraz naszych instytucji, a także wnioski i petycje Wielkopolan.

Niezwykle ważne są także działania Komitetu Monitorującego, który pracuje nad kryteriami wyboru projektów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021- 2027.

Z Pani słów wynika, że temat Młodzieżowego Sejmiku ma dla Pani i województwa szczególne znaczenie. Jakie ma Pani oczekiwania wobec tego nowo powoływanego organu?

Tak jak wspomniałam, powołanie Młodzieżowego Sejmiku Województwa Wielkopolskiego to niezwykle ważny moment dla samorządu województwa, do którego długo i dokładnie się przygotowywaliśmy. Cieszę się, że mogę brać w tym udział. Oczekiwania mam duże, w końcu młodzieżowi radni zostaną wybrani spośród ponad setki kandydatów, będą reprezentować nie tylko swoje szkoły czy lokalne społeczności, ale również Młodzieżowy Sejmik będzie stanowił wizytówkę Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Mam nadzieję, że działalność Młodzieżowego Sejmiku wpłynie na promocję, zwiększenie świadomości i postaw obywatelskich oraz przyczyni się do upowszechnienia idei samorządowej wśród mieszkańców województwa wielkopolskiego, a w szczególności wśród młodzieży. Jestem przekonana, że współczesna młodzież, młodzież z Wielkopolski, bez problemu sprosta zadaniom i celom, jakie Sejmik wskazał w statucie Młodzieżowego Sejmiku. Młodzieżowi radni I kadencji będą mieli okazję się wykazać i liczę, że przedstawią nam szereg nowych i świeżych pomysłów, które będą także inspiracją dla radnych województwa wielkopolskiego.

Na co spośród kwestii, którymi zajmował się Sejmik w 2022 roku, zwróciłaby Pani szczególną uwagę?

Ubiegły rok był dla nas wszystkich trudny. Już rok temu w styczniu podjęliśmy stanowisko w sprawie agresywnej polityki Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. Niestety, miesiąc później wojna stała się faktem i podczas marcowej sesji uchwaliliśmy stanowisko dotyczące sytuacji kryzysowej w wyniku agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Dołożyliśmy starań, by udzielić naszym wschodnim sąsiadom faktycznej pomocy – dokładnie takiej, jakiej potrzebowali i wciąż potrzebują. W ciągu roku przyjmowaliśmy różnego rodzaju zmiany w budżecie, tak aby mieć do dyspozycji środki finansowe umożliwiające wspieranie mieszkańców Ukrainy. Jako radni województwa wielkopolskiego szczególnie martwimy się o naszych partnerów z obwodu charkowskiego. Liczę, że 2023 rok przyniesie zakończenie konfliktu i stanie się początkiem odbudowywania wolnej i niepodległej Ukrainy.

Jednak miniony rok to także czas, pozytywnych zmian. Wspominałam już o tym, że zakończyliśmy nabór do Sejmiku Młodzieżowego, ale inicjatywa i uchwała o tym, że taki organ zostanie powołany do życia to właśnie sukces 2022 roku. Poza tym działaliśmy intensywnie przygotowując Samorząd Województwa Wielkopolskiego do budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-19, którego budowa być może ruszy jeszcze w tym roku. To dla nas wszystkich szczególnie ważny temat, nadajemy mu najwyższy priorytet i robimy wszystko, by działać w tym obszarze sprawnie i efektywnie.

Wróćmy jeszcze na chwilę do prezydencji Wielkopolski w Konwencie Przewodniczących. Jakie ma Pani plany w związku z tym?

Już teraz intensywnie szykujemy się na czerwcowe posiedzenie Konwentu Przewodniczących Sejmików RP. Jest ono zaplanowane na 14-16 czerwca. Mam nadzieję, że swoją obecnością zaszczycą nas przewodniczący sejmików oraz dyrektorzy biur i kancelarii ze wszystkich województw. Będzie to doskonała okazja do wspólnego uczczenia 25-lecia samorządów województw, bo to przecież ważny jubileusz nas wszystkich. Jestem przekonana, że w Wielkopolsce odbywać się będą ważne samorządowe rozmowy i wymiana doświadczeń, a podejmowane decyzje będą początkiem drogi do poprawienia jakości życia wszystkich mieszkańców. Nie każdego da się zadowolić – to prawda – ale liczę na to, że poruszane przez Konwent zagadnienia będą miały tak szeroki zakres, by każda osoba poczuła, że nie tylko mówimy, ale także działamy, co przynosi rezultaty.

Podjęcie tak wielu ważnych gości to oczywiście wyzwanie, ale też szansa dla nas na zaprezentowaniu regionu z jego najlepszych stron. Wielkopolska i Poznań – bo tutaj odbędą się obrady Konwentu – jest kolebką państwa polskiego. Wielkopolskie zabytki historyczne idealnie współgrają z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi a piękne parki, jeziora i inne bogactwa natury zachęcają do zwiedzania. Doskonałym przykładem jest Brama Poznania stanowiąca nowoczesne centrum interpretacji dziedzictwa, znajdujące się w Poznaniu, w otoczeniu zielonych terenów rzeki Warty. To wszystko chcielibyśmy pokazać naszym gościom z całej Polski.

Co jest wyzwaniem dla samorządu terytorialnego w obecnej sytuacji?

Samorządy znalazły się w niełatwej sytuacji, za wschodnią granicą kraju toczy się wojna, na świecie panuje kryzys energetyczny, który w znacznym stopniu oddziałuje na samorządy oraz ich mieszkańców. Dużym obciążeniem są wciąż rosnące koszty energii, z którymi mierzą się szpitale, placówki oświatowe czy instytucje kultury. To wszystko pozostaje nie bez znaczenia dla władz samorządowych. Dlatego tak ważne jest racjonalne planowanie budżetu.

Wyzwaniem dla samorządów terytorialnych jest zachowanie ich siły. Rola i pozycja samorządów w zarządzaniu krajem jest sprawą fundamentalną. Sukcesywna centralizacja zadań i kompetencji jest zagrożeniem dla silnej Polski. Kierunek decentralizacji, będący efektem obu etapów polskich reform samorządowych, przyniósł nam daleko idące, widoczne gołym okiem, korzystne zmiany. Przecież to oczywiste, że my tutaj, na miejscu, mamy najlepsze rozeznanie problemów i potrzeb, bo mamy bezpośredni kontakt z mieszkańcami. I o możliwie wielu sprawach powinniśmy decydować w województwie, w powiecie, w gminie.

Dziękujemy za ciekawą rozmowę. Życzymy sukcesów i realizacji wspomnianych planów. Z przyjemnością będziemy śledzić kolejne inicjatywy i etapy projektów realizowanych w Wielkopolsce.