fbpx
Świętokrzyskie gospodarzem obrad Konwentu Marszałków i Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw 
31 marca 2022
Edu Polskie Regiony. Podział administracyjny Polski – regiony w świetle współpracy międzynarodowej
1 kwietnia 2022

Wypłata dodatków osłonowych, Krajowa Polityka Miejska, RPO dla Dolnego Śląska, Program Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego, problemy związane z kryzysem uchodźczym to kwestie poruszone podczas ostatniego posiedzenia plenarnego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Spotkanie odbyło się 30 marca br. Obradom współprzewodniczyli: wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker oraz Krzysztof Iwaniuk, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich, wójt gminy Terespol.

Związek Województw RP na posiedzeniach plenarnych reprezentują: Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego; Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego; Jakub Mielczarek, dyrektor Biura Związku i Rafał Cieślik, adwokat.

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia nominacji dla Michała Wiśniewskiego, wiceministra rozwoju i technologii, na członka Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

 

RPO dla Dolnego Śląska

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego odstąpiła od wydania opinii na temat projektu regionalnego Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego).

– Chcielibyśmy skorzystać z możliwości jaką daje ustawa o KWRiST i ponieważ minęło przewidziane na zaopiniowanie tego dokumentu 30 dni odstąpić od jego opiniowania, bez szerszego omawiania tego punktu – mówił Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej. Dyskusja jednak się odbyła na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Stanowisko regionu w tej sprawie zaprezentował Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa dolnośląskiego, który poinformował, że projekt został 15 marca przesłany do Komisji Europejskiej oraz do resortu funduszy i polityki regionalnej. – Program jest efektem wielomiesięcznych prac i konsultacji społecznych, zawarliśmy w nim też większość uwag, które do nas wpłynęły, a program wpisuje się w ramy narzucone przez Komisję Europejską i realizuje wszystkie cele, które są priorytetowe w nadchodzącej perspektywie. M.in. po konsultacjach społecznych zwiększona została alokacja na Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, także obecnie plasujemy się pod tym względem w środku stawki spośród wszystkich 16 województw. Podobnie też jak większość województw nie przewidujemy wprowadzenia instytucji pośredniczącej, co też jest pewnym elementem sporu z niektórymi samorządami. W tym względzie korzystamy z możliwości, jakie daje nam Komisja Europejska. W ramach KWRiST wpłynęło do naszego programu 9 uwag, z pośród których 6 zostało rozpatrzonych pozytywnie, jedna częściowo została uwzględniona, a tylko dwie rozpatrzyliśmy negatywnie, w tym jedną uwagę zgłoszone przez resort infrastruktury. Nie mamy więc sobie nic do zarzucenia, a ponieważ jest to już czwarta dyskusja na temat projektu, to chcielibyśmy ją wreszcie zakończyć.

Ostatecznie KWRiST odstąpiła od opiniowania dokumentu z uzasadnieniem, że opinia strony rządowej jest pozytywna, a odstąpienie od opiniowania jest spowodowane brakiem możliwości osiągnięcia konsensusu po stronie samorządowej.

 

Dodatki osłonowe

Na wniosek strony samorządowej Ministerstwo Klimatu i Środowiska podczas posiedzenia Komisji przedstawiło informację na temat realizacji przez samorządy obsługi wypłaty dodatków osłonowych. Świadczenie to jest elementem tarczy inflacyjnej, który ma zrekompensować mieszkańcom Polski wzrost cen energii, gazu i żywności.

W świetle aktualnych przepisów samorządy mają zagwarantowane dwa procent środków na obsługę programu. Zdaniem strony samorządowej pieniądze te nie wystarczą na pokrycie rzeczywistych kosztów obsługi programu. Samorządy postulują także wprowadzenie rozwiązań uelastyczniających procedowanie przyznawania i wypłaty dodatków osłonowych, zwłaszcza że zarówno gminne jak i miejskie ośrodki pomocy społecznej mają obecnie wiele obowiązków związanych z uchodźcami z Ukrainy.

Ustalono, że tematy te zostaną przedyskutowane z Piotrem Dziadzio, wiceministrem klimatu i środowiska.

Gospodarka odpadami

Strona samorządowa zwróciła uwagę na problem samorządów związany z rosnącymi kosztami zagospodarowania odpadów w związku z napływem uchodźców z Ukrainy.

Minister Paweł Szefernaker zaproponował, by kwestia ta znalazła się wśród tematów omawianych na specjalnych dodatkowych posiedzeniach KWRiST poświęconych problemom pomocy uchodźcom.

 

Krajowa Polityka Miejska

Komisja rozmawiała także na temat projektu Krajowej Polityki Miejskiej 2030. Najnowsza wersja została uzupełniona o  tematykę związaną z przybywającymi do Polski uchodźcami z Ukrainy. Zgodnie z postulatem strony samorządowej KWRiST poszerzony został również skład Rady Wykonawczej KPM o przedstawicieli Związku Powiatów Polskich, Związku Województw RP oraz Związku Gmin Wiejskich RP. Natomiast zdaniem strony samorządowej Komisji Wspólnej, kwestie finansowe ujęte w dokumencie wymagają jeszcze dyskusji z resortem finansów.

 

Program rozwoju transportu na Podkarpaciu

W porządku obrad Komisji znalazł się również projekt Programu Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030 (Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego). Uzyskał on pozytywną opinię, przy czym niektóre szczegóły programu dotyczące m.in. rewitalizacji linii kolejowych będą jeszcze doprecyzowane między samorządem regionalnym a resortem infrastruktury.

 

Podczas posiedzenia Komisja zaopiniowała w sumie 18 projektów aktów prawnych. Kolejne posiedzenie odbędzie się 27 kwietnia br.