EKS: samorządy powinny mieć większy wpływ na decyzje o przeznaczeniu funduszy unijnych
14 kwietnia 2022Będą zmiany w regulaminie konkursu o wybór LSR. Resort rolnictwa odpowiada ZWRP
21 kwietnia 202214 kwietnia br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Infrastruktury, Rozwoju Lokalnego, Polityki Regionalnej oraz Środowiska Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Sytuacja finansowa WORDów
Po raz kolejny z inicjatywy Związku Województw RP poruszony został temat sytuacji finansowej wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.
Przeczytaj: Z Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST – Polskie Regiony
A to dlatego, że w związku z nadal pogarszającą się sytuacją ekonomiczną wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego oraz zatrudnionych w nich egzaminatorów 7 kwietnia br. Zarząd Związku Województw RP przyjął kolejne stanowisko w sprawie sytuacji finansowej wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Przedstawia w nim konkretne propozycje zmian stawek opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego. Apeluje o podjęcie inicjatywy legislacyjnej mającej na celu zapewnienie właściwej płynności finansowej wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego oraz zapewnienie adekwatnego do potrzeb społecznych standardu organizacji egzaminów państwowych na prawo jazdy. Stanowisko to zostało zaprezentowane stronie rządowej.
Przeczytaj: Stanowisko Zarządu ZWRP w sprawie sytuacji finansowej WORDów – Polskie Regiony
Na posiedzeniu zespołu obecni byli Rafał Weber oraz Marcin Horała, wiceministrowie infrastruktury. Minister Weber poinformował, że Ministerstwo Infrastruktury nie ma w planach podwyższania opłat egzaminacyjnych. Natomiast wskazał, że resort jest otwarty na ewentualne zmiany przepisów rozporządzenia w zakresie wynagradzania egzaminatorów. Jednak w sytuacji pozostawienia na obecnym poziomie opłat za egzaminy spowoduje to dodatkowe obciążenie finansowe dla budżetów WORDów.
Odbyła się pogłębiona dyskusja, w efekcie której sformułowano wniosek o wpisanie w porządek obrad plenarnego posiedzenia KWRiST punktu dotyczącego sytuacji finansowej wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego i zatrudnionych w nich egzaminatorów.
Egzaminy dla kierowców zawodowych
Rozmawiano także na temat nowego zadania, jakie mają wykonywać wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego – egzaminowania kierowców zawodowych. Do 14 kwietnia br. ośrodki nie otrzymały od Ministra Infrastruktury pytań egzaminacyjnych umożliwiających realizację tego zadania mimo, że 6 kwietnia br. weszło w życie rozporządzenie w sprawie szkolenia i egzaminowania kierowców wykonujących przewóz drogowy i WORDy powinny już przeprowadzać testy kwalifikacyjne.
Renata Rychter, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury nie potrafiła jednoznacznie podać terminu, w którym przeprowadzanie egzaminów będzie możliwe. Nie wiadomo także, kiedy zostanie podpisane i ogłoszone rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami, jakie jest niezbędne do właściwego obiegu Profilu Kierowcy Zawodowego.
Podczas czwartkowego posiedzenia rozmawiano także na temat projektu ustawy o parkach narodowych, projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych oraz niektórych innych ustaw, Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.
W posiedzeniu z ramienia Związku Województw RP uczestniczyli: Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego; mec. Rafał Cieślik, ZWRP; Mariusz Pauba, kierownik Wydziału ds. Kandydatów i Kierujących Pojazdami, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie; Tomasz Matuszewski, zastępca dyrektora WORD Warszawa; Janusz Stachowicz, prezes zarządu Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD oraz Tomasz Dziuganowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Egzaminatorów.