IV Krajowy Kongres Forów Skarbników
29 kwietnia 2022Zwycięzcy V edycji „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”
4 maja 2022W piątek 29 kwietnia odbyło się pierwsze spotkanie zespołu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy. Zespół doraźny ds. uchodźców wojennych z Ukrainy powołała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Przeczytaj: Z kwietniowego posiedzenia plenarnego KWRiST – Polskie Regiony
Jego współprzewodniczącym ze strony samorządowej jest prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Członkini Zarządu Związku Województw RP, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak jest członkiem samorządowej części zespołu (z ramienia Związku Województw RP) wraz z: burmistrzem Proszowic Grzegorzem Cichym (prezes Unii Miasteczek Polskich), wiceprezydentką Warszawy Renatą Kaznowską, starostą poznańskim Janem Grabkowskim (Związek Powiatów Polskich)oraz wójtem Terespola Krzysztofem Iwaniukiem (przewodniczący Związku Gmin Wiejskich).
Współprzewodniczącym ze strony rządowej jest wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker, a skład uzupełniają: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, odpowiedzialny za cyfryzację w Kancelarii Premiera Rady Ministrów Janusz Cieszyński oraz wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Zespół ma wypracować rozwiązania, które pomogą uchodźcom wojennym rozpocząć nowe życie w Polsce. Najważniejsze obszary, nad którymi będzie pracował w pierwszej kolejności to: edukacja, opieka nad dziećmi w wieku przedszkolnym i żłobkowym, mechanizmy usprawniające rynek pracy, zmiana prawa budowlanego oraz ochrona zdrowia. Chodzi o tak oczekiwane długofalowe rozwiązania, które znajdą swoje odzwierciedlenie w nowelizacji ustawy dot. pobytu w naszym kraju obywateli Ukrainy.
Podczas spotkania marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak zwróciła uwagę na wsparcie służby zdrowia, szczególnie refundowanie świadczeń zdrowotnych w szpitalach i ośrodkach podstawowej opieki zdrowotnej. Marszałek podkreśliła także, że obecnie brakuje uchodźcom informacji nt. dostępu do świadczeń zdrowotnych, a w szukaniu pracy największą barierą jest brak znajomości języka polskiego.
Z kolei Grzegorz Cichy zaznaczył, że zaczyna się sezon turystyczny i wiele miejsc, gdzie obecnie przebywają uchodźcy za chwilę zaczną realizować wcześniej podpisane umowy. Dlatego może pojawić się problem miejscami pobytu. Dodał również, że brakuje informacji na temat zasad przyjmowania uczniów z Ukrainy do szkół i przedszkoli.
Kolejne spotkanie zespołu jest zaplanowane 4 maja w Warszawie. Sekretarzem strony samorządowej jest Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.
Źródło i foto: lubuskie.pl