fbpx
Z posiedzenia Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST
15 lutego 2022
Z Zespołu ds. Edukacji KWRiST
16 lutego 2022
Z posiedzenia Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST
15 lutego 2022
Z Zespołu ds. Edukacji KWRiST
16 lutego 2022
Pokaż wszystkie

Z Zespołu ds. Ochrony Zdrowia KWRiST

14 lutego br. odbyło się posiedzenie Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Podczas spotkania po raz pierwszy w ramach prac Komisji omawiano przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa.

Strona samorządowa Komisji ma liczne uwagi do tego dokumentu. Jedną z nich, jak informuje mec. Rafał Cieślik, Związek Województw RP, jest brak uwzględnienia w dokumencie niedoszacowania świadczeń szpitalnych.

Ze stanowiskiem Związku Województwa RP do projektu można zapoznać się tutaj: W sprawie modernizacji szpitalnictwa – Polskie Regiony

Projekt będzie jeszcze omawiany na Komisji Wspólnej w marcu.

W porządku obrad posiedzenia Zespołu znalazł się projekt Krajowego Programu Rozwoju Ekonomii Społecznej do 2030 roku. Ekonomia Solidarności Społecznej autorstwa Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Projekt określa m.in. liczbę miejsc pracy planowanych do utworzenia w przedsiębiorstwach społecznych w ramach środków unijnych w okresie 2021 r. – 2030 r. oraz pulę środków, jaka w ramach regionalnych programów ma zostać przeznaczona na wsparcie ekonomii społecznej.

Tymczasem zdaniem samorządów województw takie kwestie powinny być realizowane w poszczególnych regionach w oparciu o przeprowadzoną przez nie analizę potrzeb. Tym bardziej, że jak na swoim przykładzie (projekt programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, region ma już podpisany Kontrakt Programowy) wyjaśnili obecni na spotkaniu przedstawiciele samorządu województwa lubelskiego, Komisja Europejska nie wskazywała na określony poziom środków EFS+, który powinien obligatoryjnie zostać przeznaczony na działania w sektorze ekonomii społecznej na tworzenia miejsc pracy. Znaczenie miała diagnoza potrzeb regionu i oparte o nią propozycje działań oraz wysokości środków EFS+ na działania w obszarze ekonomii społecznej.

– Wobec czego wnosimy o nieustawianie „sztywnego” udziału w alokacji i pozostawienie tej kwestii do decyzji samorządów województw, projekty bowiem powinny służyć realizacji realnych potrzeb społeczeństwa. To samorządy województwa prowadzą politykę rozwoju i dlatego w oparciu o własne analizy powinny decydować o alokowaniu środków – wskazuje mec. Rafał Cieślik, Związek Województw RP.

Ustalono, że w piątek, 18 lutego br., odbędzie się dodatkowe spotkanie Związku Województw RP przy udziale przedstawicieli samorządów województw z resortem rodziny i polityki społecznej, celem wypracowania zapisów projektu wynikających z powyższych uwag regionów.

Na posiedzeniu Zespołu przedstawiony został także projekt „Wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w województwie kujawsko-pomorskim na lata 2022-2025”przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

foto: Biuro Unii Miasteczek Polskich