Samorząd Mazowsza nagrodzi najlepsze projekty sołeckie
5 sierpnia 2024Mazowieckie muzea nagrodzone „Wierzbą”
26 sierpnia 2024W plenerowym wydarzeniu pokazującym dawne zwyczaje i prace związane ze żniwami udział wzięło ponad 12,6 tys. osób.
Żywą lekcję historii kolejny już raz zorganizowało Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu (jednostka organizacyjna Samorządu Województwa Mazowieckiego). W niedzielę, 4 sierpnia odwiedzający sierpeckie muzeum mogli niemal dosłownie przenieść się do czasów z przełomu XIX i XX w. i poczuć, jak w upalne lato mieszkańcy wsi w pocie czoła ścinali zboże kosami, podbierali sierpami i ustawiali stygi, niosąc sobie przy tym wzajemną, sąsiedzką pomoc. Bogaty i różnorodny program wydarzenia przepełniony był pokazami i warsztatami, w których udział mógł wziąć każdy.
Barwnym elementem wydarzenia było plenerowe widowisko obrzędowe „Żeńcy”, przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Boczki Chełmońskie” z Kocierzewa. Rekonstruktorzy ze śpiewem na ustach wychodzili w pole, kosili łany, wiązali snopy i stygowali. Jak za dawnych czasów, na polu był też czas na wspólny posiłek, którym podczas widowiska częstowani byli również widzowie. Wiernie odtworzono też zwyczaje dożynkowe. Publiczność miała okazję przyjrzeć się tworzeniu korowodu dożynkowego, na czele którego żeńcy nieśli udekorowany wieniec. Nie zabrakło też świętowania na zakończenie żniw, któremu towarzyszyły tańce i śpiewy na podwórku.
Na gości „Żniw w skansenie” czekały także warsztaty rzemieślnicze z udziałem kowala, szewca i wiejskiego plecionkarza. Zwiedzając chałupy chłopskie można było zobaczyć m.in. pokaz kiszenia ogórków, czy zapytać zielarkę o prozdrowotne właściwości ziół rosnących w przydomowych ogródkach, na polach i przy drogach. Najmłodsi również mieli pełne ręce roboty. Z myślą o nich przygotowano warsztaty wykonywania masek polnych demonów, których obecnością ludzie tłumaczyli sobie np. dolegliwości wynikające z wielogodzinnego przebywania na słońcu. W pasiece jednej z zagród na dzieci czekały drewniane puzzle, a nieco dalej warsztaty tworzenia słomianych laleczek. Fanów manualnych robótek przyciągały też pokazy szycia słomianej beczki i wykonywania jednej z dawnych dekoracji izb – słomianego pająka. Tłumy zwiedzających przewinęły się też przez wystawę „Jak to ze zbożem było?” z autentycznymi sprzętami i narzędziami do obróbki ziarna wraz z pokazem młócenia cepami.
Na terenie muzealnej ekspozycji można było zatrzymać się na dłużej przy kiermaszu pieczywa, produktów regionalnych i rękodzieła, który ustawiony był przed amfiteatrem i dopasowany do charakteru imprezy. Na scenie wystąpiła Kapela Ludowa Ziemia Skierniewicka, rozweselając gości skocznymi utworami.
mazovia.pl