fbpx

Zwiększenie finansowania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

Spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dotyczące finansowania oświaty
26 marca 2025
Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa debatowała nad zmianami w Prawie łowieckim
26 marca 2025
Spotkanie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego dotyczące finansowania oświaty
26 marca 2025
Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa debatowała nad zmianami w Prawie łowieckim
26 marca 2025
Pokaż wszystkie

Zwiększenie finansowania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

O zwiększenie finansowania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich apelował Związek Województw RP podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Przedstawicielka ZWRP zaprezentowała stanowisko wypracowane podczas ostatniego Konwentu Marszałków RP w Krakowie. Dotyczy ono zwiększenia wysokości środków finansowych, w tym dla inwestycji B3.1.1 „Inwestycje w zrównoważoną gospodarkę wodno-ściekową na terenach wiejskich” w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Całkowity budżet przewidziany dla Polski w ramach tego działania wynosił 205 milionów euro.

                                 – Jednak skala potrzeb samorządów okazała się znacznie większa. W ramach konkursów organizowanych w całym kraju wpłynęły wnioski na łączną kwotę aż 5,2 miliarda złotych – czyli pięciokrotnie więcej niż dostępne środki.

Tymczasem gminy wiejskie nie mają żadnego dodatkowego wsparcia finansowego, które pozwoliłoby im na realizację tych inwestycji. Wzrost kosztów, wynikający z inflacji i skutków pandemii, sprawił, że przedsięwzięcia te stały się jeszcze bardziej obciążające dla budżetów samorządowych.

Obecnie w ramach KPO, wdrażanego przez samorządy województw, istnieją długie listy rezerwowe projektów, które mogłyby zostać zrealizowane jeszcze w tym roku. Brakuje jednak środków na ich sfinansowanie. W związku z tym samorządy apelują do Ministerstwa Rolnictwa oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej o zwiększenie budżetu na to działanie. Proponuje się m.in. przesunięcie środków z niewykorzystanych reform lub poszukiwanie oszczędności w innych sektorach.

– Jasne jest, że potrzeby samorządów są ogromne, a dostępne fundusze – niewystarczające. Już teraz brakuje środków na realizację inwestycji w 2025 roku, co może zahamować kluczowe działania na terenach wiejskich – apelowała Elżbieta Siemiątkowska, dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w imieniu Związku Województw RP.

Marszałkowie zajęli się problemem zwiększenia finansowania infrastruktury wodno-kanalizacyjnej na terenach wiejskich m.in. poprzez przyjęcie stosownego stanowiska na ostatnim Konwencie Marszałków RP w Krakowie.

Wielu samorządów nie objęto wsparciem w odpowiednim czasie – nie zdążyły skorzystać z dostępnych wówczas środków europejskich. Teraz wracają z wnioskami, z prośbą o pomoc. Jako samorząd województwa czujemy tę presję – jesteśmy pośrednikiem w całym procesie i bezpośrednio odczuwamy napór ze strony gmin, które wcześniej nie miały szansy na dofinansowanie. To ważny głos w debacie nad kierunkiem, w którym zmierzamy – podkreślał marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w pełni podziela stanowisko Konwentu Marszałków RP, że środki przeznaczone na rozwój gospodarki wodno-ściekowej w gminach miejsko-wiejskich powinny być znaczne i adekwatne do skali wyzwań.

W Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej ujęto wyłącznie przydomowe oczyszczalnie ścieków. To oznacza, że bardziej kompleksowe działania w zakresie rozbudowy sieci wodno-kanalizacyjnej nie mogą być finansowane z tego źródła. Tymczasem skala potrzeb jest ogromna i dotyczy fundamentalnych kwestii – dostępu mieszkańców wsi do bieżącej wody i kanalizacji, co jest podstawowym warunkiem rozwoju cywilizacyjnego tych obszarów. W związku z tym Ministerstwo Rolnictwa apeluje o zaangażowanie również innych resortów – odpowiedzialnych za środowisko i gospodarkę wodną – w realizację tych inwestycji. Konieczne jest uruchomienie dedykowanego programu rządowego, na wzór polityki drogowej, który w sposób systemowy i długofalowy rozwiąże ten problem – deklarował Adam Nowak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas posiedzenia KWRiST.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi deklaruje pełną gotowość do współpracy i koordynacji działań – szczególnie w kontekście realizacji inwestycji B311, dotyczącej zrównoważonej gospodarki wodnej.

Jeśli pojawią się możliwości wsparcia z innych źródeł, w tym np. z Krajowego Planu Odbudowy, jesteśmy gotowi do ich wykorzystania – deklarował przedstawiciel Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

link do stanowiska w sprawie zwiększenia finansowania inwestycji w gospodarkę wodno-ściekową na obszarach wiejskich: 

Do pobrania pdf